Piše: Božidar Proročić, književnik i publicista
Profesor Džemal Dacić pripada mlađoj generaciji predavača u sklopu Medrese ,,Mehmed Fatih,” imao sam priliku da ga upoznam i sprijateljim se sa njim kada sam sa poznatim književnikom Hadžemom Hajdarevićem posjetio ovu vjersko obrazovnu ustanovu povodom dana maternjeg jezika. To je zapravo bio i moj prvi susret i početak prijateljstva sa gotovo svim profesorima. Tu sam imao bliži razgovor sa Džemalom Dacićem koji mi je rekao da jako voli Cetinje i Cetinjane da kad ima priliku uvjek ga posjeti sa svojom porodicom. Pošto je Džemal Dacić bio rodom iz Rožaja zamolio sam ga da u nekom narednom peridou prikupi se određeni broj knjiga na albanskom jeziku koje bi bile poklonjene osnovnoj školi u Dacićima na čijem je čelu profesor i divni čovjek koji je zasita svim srcem voli svoj kraj Albanac Hadži Ljajići. Za prikupljanje i dostavljanje knjiga bio je zadužen ozbiljni i odgovorni PR medrese i drag prijatelj Amar Škrijelj. U ličnom razgovoru sa njim ostavio je prijatan utisak na mene. Svojim visookim obrazovanjem i načinom na koji je prezentovao svoje ideje i razmišljanja, bilo mi je jasno da je on neumorni neimar u obrazovanju neko ko se zaista trudi da svoje znanje prenese na mlađe generacije.
Profesor Džemal Dacić uspijeva snagom svog autoriteta da u svojim predavanjima o vjeri među mladim ne samo učenicima već i mlađom populacijom da bitno utiče da se smanji njihovo odavanje raznim savremenim porocima kakvi su droga, alkohol i nemoral i time smanji aktuelne probleme u društvu, svodi ih na minimum i nastoji da ih u potpunosti anulira. Vjera pospješuje brigu o porodici, podstiče na nauku i vodi ka uspjesima u životu. Uči osobu da stečena znanja i umijeća korsti u humane svrhe, za sebe i svoju zajednicu, a nikako protiv, da bude konstruktivna, a nikako destruktivna i u tome je njegov doprinos izuzetno značajan. Kroz primjer profesora Džemala Dacića možemo da vidimo kako izgleda prije svega iskren odnos prema vjeri. Njegov pristup, i doprinos ne samo Islamskoj već i široj društvenoj zajednici je primjer poštovanja, stabilnosti, i mira u multietničkim sredinama. Svojom mudrošću on svaki dan pokazuje da je suživot među pripadnicima različitih vjera i nacionalnosti jedan od temelja stabilnosti i jedna od najljepših vrlina koju svaki čovjek treba da ima i nosi u sebi i sa sobom. On je i profesor i pedagog koji spaja, a nikako razdvaja. Islam je vjera mira, tolerancije i dobročinstva prema svim ljudima te on tu poruku prenosi na najljepši mogući način. Svojim pristupom u obrazovanju on doprinosii tome da budući svršeni mederesanti kada postanu vjerski službenici budu i najbolji ambasadori islama, jer na njima će i biti najveća odgovornost da prate stope svojih učitelja. Džemala Dacića i njegov doprinos obrazovanju i poruke koje on prenosi mladima najbolje bih opisao riječima Ahmed ibn Hanbel teologa i askete koji je jednom zapisao: ,,Zaista meni će biti najdraži i najbliži od vas na budućem svijetu onaj koji bude imao najljepše ponašanje i dobar odnos prema drugim ljudima, a od mene najdalji će biti onaj koji se bude rđavo ponašao i zlo činio drugima.” Džemal Dacić je duboko svjestan da dobri musliman mora uvjek biti na putu dobra, istine, i pravde, i to je nedumljivo jedna od mnogobrojih osobina koje krase njegov intelekt i njegovu ličnost.
Džemal Dacić rođen je 09. 02. 1982. godine u Rožajama. Osnovnu škou je završio u selu Balotiće. Po završetku osnovne škole, završio je ,,Gazi Isa-begovu” medresu u Novom Pazaru. Nakon završene medrese, završio je Islamski pedagoški fakultet Univerziteta u Zenici u Bosni i Hercegovini. Po završetku studija stavlja se na raspolaganje Mešihatu Islamske zajednice, tačnije Odboru Islamske zajednice u Rožajama. Na mjesto sejar vaiza (osoba koja drži hutbe-propovijedi i vazove-predavanja u džamijama) biva postavljen u Rožajama, 01.01.2003. godine. Uporedo sa tim poslom, je angažovan kao bibliotekar u biblioteci Islamske zajednice, koja je tada bila smještena u ženskoj medresi u Rožajama. U istom periodu, je angažovan u mjesecu ramazanu, kao imam, hatib i mualim, 6 godina, u Skender čauševoj džamiji u Podgorici. A školske 2006/07. godine je angažovan kao mualim u Odboru Islamske zajednice Berane, gdjeje svake subote i nedelje podučavao djecu osnovama vjere islama. Od samog osnivanja Medrese u Tuzima, biva angažovan, u početku kao vaspitač, kasnije kao šef Odgojne službe i kao profesor na predmetu Pedagogija. Od 2015. godine bivam angažovan u Mešihatu Islamske zajednice u Crnoj Gori, na mjestu tehničkog sekretara Mešihata. Na tom mjestu ostajem pune dvije godine. A od 2017. godine postavljen je za pomoćnika direktora medrese za internat. Pisao je redovno za Elif, glasilo Islamske zajednice u Crnoj Gori. Zatim, član je redakcije revije Bihor, prvog bošnjačkog glasila iz Luksemburga i pišem tekstove za svaki broj, prije svega vezane za religiju, ali isto tako i za kulturu i običaje muslimana. Na radiju Fatih vodi emisiju ,,Duhovna radionica”, koja se emituje jednom nedjeljno. Od 2008. godine predvodi džumu namaz, glavnu nedjeljnu molitvu u džematu Vranj, nedaleko od Tuzi. U istom mjestu drži vikendom vjeronauku za djecu.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].