Zvanični razgovori za formiranje izvršne vlasti još nijesu počeli iako, tu i tamo, kako se kaže, u kuloarima se već prave Vlade, utvrđuju se cijene, prave se pozicije. Kombinacija je previše ali prvo da DIK utvrdi konačne rezultate, da verifikuje činjenice, ponove se izbori na nekim biračkim mjestima, pa konstituiše parlament. Tek će tada predsjednik Jakov Milatović biti u poziciji da dodijeli mandat. Iako se svim dozvoljenim i nedozvoljenim sredstvima pokušava spriječiti da lider PES-a Milojko Spajić dođe do mandatarske uloge, realno je da na kraju on bude taj koji će praviti 44. Vladu CG.
Spajić je odmah nakon izbora najavio da u vladu neće ući URA, niti će s njom pregovarati, osim u slučaju javnog izvinjenja lidera Dritana Abazovića i funkcionera te partije Filipa Adžića koji su, prema tvrdnjama lidera PES-a, besprizorno zloupotrijebili funkcije u kampanji protiv njega. Osim afere Do Kvon, odlazeći premijer i njegovi ministri odradili su klasičnu funkcionersku kampanju na kojoj bi im pozavidio, i za te stvari vječiti krivac – DPS, koje je Spajić, takođe, označio kao nepoželjne partnere u budućoj vladi.
Ako je to tako, onda nije jasno kako je SNP Vladimira Jovkovića, kako kažu upućeni u pregovore, zaslužio poziciju poželjnog i logičnog partnera?!
Dvije vedete te partije Joković i Šćekić su uz pomoć DEMOS-a uskočile u parlament i to predstavili kao kolosalni uspjeh partije, jer su sva istraživanja govorila da je nekada moćni SNP na koljenima i van parlamenta.
Rezultati SNP-a u vladama Dritana Abazovića može se kratko i jednostavno opisati rječju – katastrofa. Zdravstveni sistem koji je vodio i još kratko će ga voditi beranski vojvoda Dragoslav Dado Šćekić je doveden na najniže grane. Ljekari odlaze, medicinsko osoblje štrajkuje, ljekarska komora i sindikat svakodnevno ukazuju na devijacije i poharu unutar sistema. Od projekata važnih za pacijente odrađeno je samo ono što je započela vlada Duška Markovića i prethodni ministar i za šta je odavno dobijen novac od EU. To je ukratko.
Školstvo i obrazovanje, koje vodi SNP-ov ministar Miomir Vojinović uradio je nešto što je bilo skoro nemoguće – spustio je resor kojim rukovodi na niže grane od “svemoćne” Vesne Bratić. Posljednja bruka sa maturskim ispitima, prepisivanjem, smjenama komisija, predmet je istrage SDT-a. Utisak je da se ne zna ni ko pije ni ko plaća, mada ipak znamo ko plaća – učenici, studenti, građani, država. I to je ukratko.
I resor prvog čovjeka SNP-a – poljoprivreda i šumarstvo pati od površnosti, populizma, nezavršavanja obaveza i obećanih rješenja, ali je Joković ipak izračunao da je ” SNP napravio kolosalna djela i da je poželjan dio svake Vlade”. Kako – ne znamo, ali on zna i treba mu vjerovati na riječ.
Očigledno je da mu na časnu riječ vjeruje i Spajić koji će SNP uvući u izvršnu vlast kako bi imao koliko-toliko stabilnu većinu od 43 poslanika. PES sa 24, manjine sa 10, Demokrate sa sedam i SNP sa dva, biće projektovana većina za sastav Vlade.
Pitanje je – kako to da Spajiću smeta zloupotreba funkcionerskih pozicija od strane GP URA, a ne smeta to isto od SNP-a, kada je učinak jednak? Možda zato što je lider PES-a isuviše lično doživio angažman Abazovića i Adžića u aferi Do Kvon, a Jokovićev SNP samo kao “naslijeđenu tradiciju” zloupotrebe državnih resursa u korist partije.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].