TEMELJNA SPORENJA OKO ,,TEMELJNOG UGOVORA“: Predsjednik Crne Gore i šef diplomatije naglasili pogubnost insistiranja premijera da se izađe u susret zahtjevima Crkve Srbije i upozorili na skretanje sa evropske agende Vlade
Đukanović: Država određuje pravila
Ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić upozorio je da pitanje statusa Crkve Srbije u našoj zemlji i projekat „Otvoreni Balkan“ odvajaju Crnu Goru od osnovnog puta ka EU, poručujući da, ako se Vlada ne vrati na evropski put, jedini odgovor su izbori. Prevariti naše evropske partnere dva puta, poručio je on, sa djelovima iste vlade, nešto je što ne smije biti dozvoljeno
Država treba da potpiše ugovor sa Crkvom Srbije, poručio je juče predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, ali, kako je upozorio, taj dokument mora na optimalan način da štiti državne interese Crne Gore s obzirom na to da „imamo namjeru da potpišemo ugovorni odnos sa jednim subjektom koji kroz istoriju, pa i danas, dovodi u pitanje najveće vrijednosti crnogorskog društva“.
– Nema razloga za inferiornost države sa hiljadugodišnjom tradicijom, ona je ta koja je stariji partner u ugovornom odnosu sa svakom vjerskom zajednicom. Prema tome, mi treba da pokažemo dobru volju da uredimo odnos, da potpišemo ugovor, ali mi smo ti koji određujemo pravila. Svako ko želi da radi na ovom prostoru, mora da poštuje ovu državu. To mora da bude polazna tačka svih koji se bavimo ovom temom, prije svega ljudi koji se bave državnom politikom – poručio je predsjednik Crne Gore juče u Podgorici, nakon učešća na „Poslovnim razgovorima Crna Gora – San Marino“.
CRVENA LINIJA
U fokusu pitanja novinara bio je nacrt takozvanog temeljnog ugovora sa Crkvom Srbije koji je Vlada predstavila prošle sedmice, 28. juna, a čiji sadržaj je izazvao žestoku reakciju ogromnog dijela crnogorske javnosti i snažno uzdrmao aktuelnu izvršnu vlast.
Đukanović je rekao da očekuje da će Vlada na odgovoran način razmotriti sadržaj ovog dokumenta, „kao jedno aktuelno političko pitanje“ i procijeniti „kvalitet do sada obavljenih procedura i obim inkluzije zainteresovane javnosti“ i da će tek na bazi tih parametara donijeti odluku koja će biti u državnom interesu Crne Gore.
Istakao je da stranci na čijem je čelu ova verzija ugovora nije prihvatljiva i najavio da je moguće da ovo pitanje dovede do „crvene linije“ zbog koje bi Demokratska partija socijalista mogla da uskrati povjerenje Vladi, u slučaju da ona napušti agendu zbog koje je dobila podršku – evropski put i ekonomski razvoj Crne Gore.
Novinari su od crnogorskog predsjednika tražili i da pojasni izjavu o ugovoru sa Crkvom Srbije, koju je prije nekoliko dana dao u Madridu, gdje je bio na samitu NATO, a koja je u ovdašnjoj javnosti izazvala kontroverzna tumačenja, pa i to da Abazović ima Đukanovićevu nedvosmislenu podršku za potpis na sporni dokument.
– Izjava je zapravo sadržala tri poruke. Prva je da smo formirali vladu sa jasnim prioritetima, a dva su prioriteta. Prvi je obnova pregovaračkog procesa i njegovo dinamiziranje, kako bismo iskoristili iznenadnu šansu koja se ukazala i koja je posljedica krize u Ukrajini kojom se, čini nam se, više otvaraju vrata EU za nove članice. Drugi prioritet jeste pokušaj da obnovimo poljuljano povjerenje investitora u Crnu Goru kao investicionu destinaciju. To je jedna od katastrofalnih posljedica prethodne vlade – pojasnio je Đukanović.
Svaki pokušaj da se Crna Gora, kako je rekao, izmjesti sa tog kolosijeka državnih prioriteta je loša namjera prema našoj zemlji koja ne dolazi iz Crne Gore, već centara politike koji žele da osujete našu državu u pridruživanju EU.
Njegova druga poruka iz Madrida, kako je rekao, bila je da ne treba žuriti sa procedurom usvajanja ugovora.
– Važno je uključiti ljude koji dobro poznaju istorijski kontekst i pravo, da nam pomognu da ne napravimo bilo kakvu grešku, jer u ovom slučaju imamo namjeru da potpišemo ugovorni odnos sa jednim subjektom koji kroz istoriju, pa i danas, dovodi u pitanje najveće vrijednosti crnogorskog društva – upozorio je predsjednik.
Naglasio je da osnovni cilj Vlade koja treba da potpiše ugovor – jeste zaštita državnih interesa.
– Taj ugovor treba potpisati, ali na način za koji ćemo svi biti sigurni da optimalno štiti državne interese Crne Gore – što je, kako je rekao, bila njegova treća poruka iz Madrida, koja je, dodao je, „u dijelu informisane, ali tendenciozne javnosti izazvala čuđenje otkud sad njegova podrška potpisivanju ugovora“.
Predsjednik Crne Gore podsjetio je da je snažno podržao formiranje ove vlade i da želi da ona bude uspješna i obavi posao zbog kojeg je formirana.
– Želim da traje cio mandat koji joj je namijenjen, a ne da se ponašamo kao neozbiljno društvo koje danas hoće tu vladu, a sjutra neće. Zato ne želim danas da kažem što je „crvena linija“, ali mislim da sam dovoljno jasno rekao. Ono što je za nas „crvena linija“, to je da ova i svaka vlada mora slijediti državne interese Crne Gore – to je evropski put i ekonomski razvoj. Ako neko napušta taj put i ako daje prioritet nekim drugim pitanjima, to onda više nije ta agenda i to dalje nas ne obavezuje – poručio je Đukanović odgovarajući na pitanje da li ugovor sa Crkvom Srbije može dovesti do pada Vlade.
Zaključio je da očekuje da će Vlada u petak „svoj posao na sjednici obaviti onako kako treba“.
– Da će obezbijediti da se o ovome nastavi razgovor i da se dođe do najboljeg mogućeg odgovora i da se u finalu svega potpiše i taj ugovor i to pitanje skine sa dnevnog reda – istakao je predsjednik države.
SKRETANJE SA PUTA U EU
I ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić upozorio je juče da pitanje statusa Crkve Srbije u našoj zemlji i projekat „Otvoreni Balkan“ odvajaju Crnu Goru od osnovnog puta ka EU, poručujući da će SDP, partija kojoj pripada, iskoristiti naredna tri dana da Vladu vrati na evropski put.
– Ako toga nema, jedini odgovor su izbori. Ta vlada je nastavak prethodne. Ta vlada je opet prevara građana i EU, što je mnogo važnije. Prevariti naše evropske partnere dva puta, sa djelovima iste vlade, nešto je što ne smije biti dozvoljeno – ocijenio je on.
U tom slučaju, kategoričan je, mandat se mora vratiti građanima.
Podsjetio je da je aktuelna vlada formirana sa jasnim zadatkom – ubrzana evropska integracija, odnosno vraćanje Crne Gore na put EU integracija.
– Takozvana crkvena vlada, kako su je zvali u Briselu, to je zaustavila i nazadovala. Drugi stub je bolji život naših građana. Ta 43. Vlada je odmah dobila široku međunarodnu podršku. I vidjeli ste da smo imali i posjetu predsjednika Savjeta EU i sve ostale visoke delegacije EU koje su ubrzano u ovih 60 i nešto dana Vlade dolazile. Odjednom se desilo ovo što smo čuli, da prioriteti te vlade više nijesu ta dva stuba nego druga dva, koji nijesu prioritet EU, nego neke druge države. A to je položaj njene crkve u Crnoj Gori i „Otvoreni Balkan“ – istakao je Krivokapić.
Obje te teme, upozorio je šef crnogorske diplomatije, vraćaju nas u prošlost i odvajaju od osnovnog puta ka EU i podsjetio što EU misli o njima, citirajući dio Deklaracije Evropskog parlamenta iz marta o stranim uticajima na demokratske procese u zemljama EU i regiona.
– Vrlo prosto se kaže za tu crkvu da je pod ruskim uticajima. Citiraću mali dio tačke 133: „Pod ruskim uticajem je ta crkva i ta crkva sprovodi antievropsku agendu“. Zašto ona postaje dominantna tema ove vlade, to će morati dati odgovore potpredsjednik i predsjednik Vlade – kategoričan je Krivokapić.
Konstatovao je i da u Crnoj Gori danas Demokratski front kontroliše „strateške infrastrukture protivno svim preporukama u strateškom konceptu NATO-a i da oruđa ruske politike u regionu, koja su navedena u Rezoluciji EP, postanu dominantna u političkom životu Crne Gore“.
– Ova vlada ovako postaje prepreka Crnoj Gori ka EU, a ne ono što je obećala – „brzi voz“ za ulazak Crne Gore u EU. Prvi put u istoriji procesa pridruživanja Savjet za stabilizaciju i pridruživanje će se održati u jednoj zemlji koja nije ni Luksemburg, ni Brisel. Prvi put će visoki predstavnik Žozef Borelj organizovati taj sastanak u Crnoj Gori, ako se nešto ne desi u petak – rekao je Krivokapić, uz poruku da će „onaj ko pokuša da temama koje nijesu evropska agenda sruši taj put, platiti nepovratnu političku cijenu“.
Vicepremijer i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković juče je nakon sjednice Skupštine rekao kako će potpisivanjem ugovora sa Crkvom Srbije biti riješen problem koji dijeli Crnu Goru.
– Ako ovo nijesu prioriteti puta Crne Gore prema EU, naravno da su prioriteti prema rješavanju onih problema koji predugo opterećuju Crnu Goru. Treba potpisati temeljni ugovor da bi konačno taj problem, koji dijeli Crnu Goru, riješili i vjerujem da bi Crna Gora nakon toga ušla u jednu stabilniju fazu kada je riječ o političkim odnosima – kazao je on.
Samo dva ministra odgovorila kako će glasati na Vladi
Pobjeda je u poneđeljak uputila dva pitanja na adrese svih 20 ministara u Vladi Dritana Abazovića. Odgovore smo dobili od tri.
Pitali smo hoće li podržati tekst takozvanog temeljnog ugovora sa Crkvom Srbije i postoje li tačke nacrta ugovora koje smatraju posebno spornim.
Ministar odbrane Raško Konjević odgovorio je da „svaki akt koji razmatra Vlada, a koji je u skladu sa Ustavom i zakonima, a postoji potreba da se njegovim donošenjem uredi neko pravo ili unaprijedi postojeće, kao i do sada, spreman sam da podržim“.
– One akti koji nijesu u skladu sa Ustavom i zakonima i koji vrše diskriminaciju ili u povlašćeni status stavljaju bilo koga u odnosu na druge ili u odnosu na državne interese nijesam spreman da podržim – decidiran je Konjević.
Za razliku od nje, ministar finansija Aleksandar Damjanović najavio je da će podržati sporni ugovor.
– Podržaću temeljni ugovor koji bude predložen Vladi, a koji štiti interese države Crne Gore, odnosno koji je usaglašen između države i Srpske pravoslavne crkve (SPC), čija je Mitropolija crnogorsko-primorska – istakao je on.
Iz kabineta ministra bez portfelja Zorana Miljanića telefonom su nas obavijestili da će on svoj stav o ugovoru sa Crkvom Srbije iznijeti u petak na sjednici Vlade.
Ostalih 17 ministara nijesu smatrali za shodno da treba da odgovore na naša pitanja – Jovana Marović, Vladimir Joković, Ervin Ibrahimović, Marko Kovač, Filip Adžić, Ranko Krivokapić, Goran Đurović, Vasilije Lalošević, Maraš Dukaj, Admir Adrović, Miomir Vojinović, Dragoslav Šćekić, Maša Vlaović, Ana Novaković-Đurović, Fatmir Đeka, Biljana Šćepanović i Adrijan Vuksanović.
SDP: Ugovor sa Srpskom crkvom nije evropski put
Ura: Socijaldemokrate su ekstremisti i ,,siju mržnju“
Dio Vlade se u nastojanju da izađe u susret željama SPC, saopštili su juče iz SDP-a, ponaša suprotno elementarnim demokratskim i evropskim principima i potpuno netransparentno pokušava da usvoji tekst ugovora koji je protivustavan, protivzakonit i pun istorijskih falsifikata.
Podsjetili su da je „manjinska vlada formirana sa primarnim ciljem ubrzavanja EU integracija Crne Gore kao državnim interesom, a ne bavljenja interesima pojedinih vjerskih organizacija na način koji izaziva društvene podjele i skreće fokus sa životnih i reformskih tema“ i da je upravo zbog toga i dobila snažnu međunarodnu podršku.
– Drago nam je da su sve ovo premijeru Abazoviću juče (poneđeljak) jasno saopštili predstavnici zemalja naših EU partnera – istakli iz SDP-a.
Pozvali su kolege iz Vlade „da zarad interesa jedne vjerske zajednice, koja ne da je ugrožena već je povlašćena u ovoj državi, ne žrtvuju evropsku perspektivu Crne Gore i vrate se demokratskom i evropskom ponašanju“.
Ubrzo im je stigao odgovor iz Abazovićeve Ure s porukom da su državni interesi Crne Gore zaštićeni, a da „brigom o EU iz SDP-a ne mogu da prikriju ekstremizam i mržnju koju siju“.
Tvrde i da nije tačna tvrdnja da se Vlada bavi interesima pojedinih vjerskih organizacija na način koji izaziva društvene podjele i skreće fokus sa životnih i reformskih tema.
– Razumijemo potrebu SDP-a da su taoci politike prošlosti, politike koje ne gleda na budućnost, ali cijela Crna Gora ne može i ne treba da bude talac takve politike – saopštili su iz Ure.
Ambasadorima EU neshvatljivi Abazovićevi prioriteti
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović potvrdio je juče da je na sastanku sa ambasadorima Evropske unije, prošle sedmice, bilo riječi i o spornom ugovoru sa Crkvom Srbije.
Odgovarajući na pitanje novinara da li osjeća „neku zadršku međunarodne zajednice“, a nakon medijskih izvještaja da su ambasadori sa premijerom Dritanom Abazovićem razgovarali o ugovoru sa Crkvom Srbije i „Otvorenom Balkanu“, rekao je: „Ne osjećam, nego znam“.
Objasnio je da su prošle sedmice ambasadori eksplicitno postavili pitanje – zašto se Crna Gora bavi nekim drugim pitanjima, kada joj se otvorila šansa da do kraja godine zatvori neka pregovaračka poglavlja.
– Djeluje čudno, da ne kažem neodgovorno. Zato se nadam da ćemo se svi danas-sjutra, ovih dana, dozvati onoj odgovornosti koja se podrazumijeva za jednu državnu politiku koja je zaista bila uspješna u prethodnom periodu – rekao je Đukanović.
Pušti popine Jordane, ukrcà se na tu prugu i arivaj u grad, čekamo te u Perpera!
Dođi da te konfigurišemo potla razvardavanja, onda ćemo đir via Parilo,
da poćoriš tamo, ko se u ufićijo uvalio,
makakake da pomiluješ i lentraš bužu na južnoj porti sv.Ozane.
Bit će da su pantigane uljegle!
Doppo tanto, red je da i ti u novi doppo lavoro uljegneš, iako imaju čak 3 u gradu!
Znaš li đe su?
Imaju i 2 menze gradske reakcije , trebao bi i tamo raganjati Jole !😃
O pašti na Parilu ćeš biti upoznat i pr9virit ćeš kroz kolafintaški finestrin.
Dođi da vidiš kako se turci posluju u butige!
!O Ranko bliznič(c)aru!!!
ReČe Đuro iz Perperaa-za tebe da si na zadnji popis stanovništva izjasnio da si “crnogorac”(45 posto vas bješe u CG?)…!?…A da materin govor Crnogorski u CG-zbori 36 osto!?
Reci Ranko “petok(r)akić-đe izgubiste ti-vi 9 osto “crnojadova-“đeca jedne matere a više otaca”-iz kavane “Dopo la vore- Perper”!?
!!!MILO I RANKO-OROĐENI U SO BUDVI- ĐE SU IZ PRVOGA TIRA “DOBILI BOŽI DAR-ĆEKU “HRVACKU KATOLIČKU CRKVU-“POSESTRINU CRNOGORSKE PRAVOSLAVNE CRKVE I UZ TO polukvalifikovanog(PK) Mitropolita!?
Ajde malo odmori
Opet napad.
Moraš se pregledat.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].