
Stomatologija se mora posmatrati kao poseban segment u opštem zdravstvenom sistemu, kao dio medicinske nauke, sa svim svojim specifičnostima.
Ne često, laički i kulturološki, stomatološka zaštita je pomalo marginalizovana na ovim našim prostorima.
Zato mi, nadam se, nećete zamjeriti što sam svoje izlaganje započeo na ovaj način.
Strateški posmatrano, po mom mišljenju, prije svega je potrebno napraviti kvalitetnu EPIDEMIOLOŠKU STUDIJU ORALNE PATOLOGIJE stanovništva Crne Gore (skrining postojećeg stanja) i na osnovu toga planirati moguća finansijska sredstva i kadrove za ostvarenje definisanog cilja – POBOLJŠANJE ORALNOG ZDRAVLJA STANOVNIŠTVA CRNE GORE.
Neophodno je napraviti analizu odnosa mogućih (potrebnih) troškova i efekta, do sada utrošenih finansijskih sredstava CEA (COST EFFECTIVINESS ANALYSIS).
Zato bih ukratko iznio par razmišljanja, kako da probamo zajednički riješiti sadašnju situaciju.
Poentu bih stavio na PREVENTIVNI SEGMENT stomatološke zaštite, kao najsvrsishodniji segment u novonastaloj situaciji.
Prije svega, jer preventiva daje najbolje rezultate, pogotovo u dugoročnom periodu.
Program preventivne stomatološke zaštite stanovništva, mlađe populacije, treba da polazi od osnovnog načela “prevencija umjesto liječenja”, odnosno “prevencija prije liječenja” koji razvijamo kroz programske sadržaje vezane za zdravstveno vaspitanje i mjere specifične prevencije.
Strateško opredjeljenje programa treba da polazi od činjenice da se željeni rezultati mogu postići sprovođenjem kompleksa mjera, a vezano za zdravstveno vaspitanje stanovništva mlađeg uzrasta, kao osnov programa preventivne stomatološke zaštite.
Evidentno je da reforma stomatološke zaštite, započeta u 2008. godini, nije dala očekivane rezultate, a uzrok su ekonomska kriza i niz objektivnih i subjektivnih razloga.
Sistem reforme stomatološke zaštite je 2008. godine bio postavljen na osnovu daleko boljih i većih finansijskih resursa.
Kao takav, u prve dvije godine je i dao određene rezultate.
Reforma stomatološke zaštite je prvi dio u sistemu zdravstvene zaštite, koji je iznjedrio PRIVATNO – JAVNO PARTNERSTVO, kao mogući način rješavanja i modernizovanja sistema javnog zdravsta.
Iskustva razvijenih zdravstvenih sistema EU su pokazala da je to moguć i održiv način funkcionisanja dijela zdravstva.
Naravno, sa većim odvajanjem za zdravstveno osiguranje i boljom distribuciom postojećih finansijskih i ljudskih resursa.
Sa formiranjem STOMATOLOŠKE KOMORE napravljen je veliki iskorak u razvoju stomatologije u CG.
Stekli su se uslovi da se pristupi izradi ZAKONA O STOMATOLOŠKOJ ZAŠTITI, kao “conditio sine qua non” u približavanju savremeno koncipiranom sistemu stomatoške zdravstvene zaštite (po uzoru na zemlje EU).
Dosadašnja zakonska legislativa je bila na nivou podzakonskih akata (uredbi i sl.), pa je istu neophodno objediniti u jedinstveni zakon.
Tu se očekuje od Stomatološke komore CG da preduzme početne korake i da u saradnji sa nadležnim institucijama napravi kvalitetnu zakonsku infrastrukturu.
Napominjem da Crna Gora ima vrlo kvalitenu strukovnu bazu.
Počev od fakulteta pa do savremeno opremljenih privatnih stomatoloških ambulanti u kojima rade stručni kadrovi, koji se svakodnevno dokazuju svojim radom.
Sa razvojem Crne Gore kao turističke destinacije, stiču se uslovi i za razvoj DENTALNOG TURIZMA, što će biti tema posebnog okruglog stola.
Stomatološka zaštita u Crnoj Gori sa akcentom na preventivnu stomatologiju.
Okrugli sto na drugom kongresu somatologa Crne Gore u Bečićima – 02.11. 2017.g.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].