Dr Aleksandar Aco Adžić: Neophodne su reforme stomatološke zdravstvene zaštite

2
dr Aleksandar Aco Adžić

 

Od kada je stomatologija potpuno privatizovana, sve usluge moraju da se plate i to  pozamašno.

Građani, osiguranici sa ovjerenim zdravstvenim knjižicama ne mogu biti zadovoljni sadašnjim stanjem u domenu svojih prava u okviru stomatološke zaštite u našoj državi.

Priča se da u okviru primarne zaštite sve može da se vrati po strarom i da se kod stomatologa za osnovne potrebe liječenja ide sa zdravstvenom knjižicom.

Ova kompleksna tema zahtijeva dublju analizu i biće predmet predstojećeg Kongresa stomatologa u novembru u Bečićima, kazao je gostujući  u emisiji “Skalin parapet“ dr Aleksandar Adžić, potpredsjednik Skupštine stomatološke komore CG.

Dosadašnjom reformom, koja je počela 2008. godine su sve stomatološke ambulante, koje su bile u državnom, društvenom sektoru preregistrovane u private ambulante.

Reforma stomatološke službe u smislu organizacije i efikasnosti bila je dobro rješenje, ali se u praksi pokazalo da ne funkcioniše na način kako je zamišljena, jer su se drastično u međuvremenu pogoršali ekonomski uslovi, smatra Adžić.

U početku je u kotorskoj opštini 11 stomatologa zaključilo ugovor sa republičkom Fondom zdravstva, što znači da je kod tih stomatologa populacija do 15 godina i iznad 65 godina imala kompletno besplatne zdravstvene stomatološke usluge.

“To je funkcionisalo oko dvije ipo godine, objašnjava dr Adžić, kada je 2010. godine crnogorska Skupština usvojila Zakon o državnoj svojini i svi prostori u kojima su radili stomatolozi, odnosno javne zdravstvene ustanove su preknjižene na Ministarstvo finanisja, odnosno Vladu CG. Time su se stvorili uslovi da se prostor više ne može davati po subvencioniranim cijenama, već da se mora izdavati u skladu sa Zakonom o gazdovanju državnim dobrima”, naveo je Adžić.

“To znači da je kvadratni metar zakupa toliko naglo skočio da je jedva izdrživo. Primjera radi, na početku reforme, cijena zakupa ambulanti je bila vrlo prihvatljiva, da bi u ovom trenutku dosegla sumu od preko 500 eura za zakup na mjesečnom nivou, koju plaćaju pojedini stomatolozi. Paket usluga, koji je bio namijenjen stomatolozima od strane Fonda na početku je iznosio 3,5 hiljada eura. Tada je stomatolog mogao da ispuni sve obaveze. Danas je to 2.600 eura i nije isplativo”, rekao je Adžić.

“U situaciji kada se povećava cijena zakupa, i kada je došlo do porasta cijene materijala, logično je da stomatolozi sve manje imaju interesovanja za zaključivanje ugovora sa državnim Fondom za zdravstvo. Sve u svemu, nikome nije dobro. Ni pacijentima ni stomatolozima”, kazao je između ostalog dr Adžić.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].