
Ružne slike naših necivilizovanih navika i ponašanja u državi koja živi za turizam i kojoj je ova grana imperativ razvoja, od sezone do sezone dočekuju turiste.
Ovo je motiv turističkim vodičima da sami uzmu stvar u svoje ruke i organizuju kolekrtivno čišćenje neuralgičnih tačaka na prilazu drevnom Kotoru, ali i Paštovačkom gorom, kuda prolaze turistički autobusi.
S jedne strane u objektiv sve brojnijih turista ulaze slike i kontrasti Božje ljepote i graditeljskog nasljeđa od kojih zastaje dah, a sa duge otpad, smeće, građevinski materijal, olupine automobila, kućna tehnika kraj puteva, niz litice.
Scenu dolaska grupe turista u UNESCO-v grad sa tivatskog aerodroma opisuje za Skala radio Dolored Fabian, turistička vodičkinja.
“Po programu, nakon prihvata turističke grupe slijedi prelazak preko prevoja i tvrđave Trojica i prvo stajanje ispod Vrmca, za fotografisanje panorame kotorskog zaliva. Da bi se ostvarila fotografija UNESCO-og grada, po pravilu se penjete na brdo šuta gdje vas čeka stari bojiler ili kauč koji tako prave divlje deponije ovog kraja. Veoma je neprijatno kada na samom početku, prilikom dobrodošlice turistima u naš grad ili državu, morate da im objašnjavate zašto je to tako i otkud toliko smeća uz put, i ono obavezno: ne možete na taj način razvijati turizam“, priča Fabian.
Stoga je Asocijacija turističkih vodiča Crne Gore odlučila da sprovede akciju čišćenja pomenutog dijela puta ispod Vrmca prema Dončića krivini, kuda prolaze turističke ture i dio Paštrovske gore, gdje je takođe alarmantna situacija.
Ova akcija turističkih vodiča odložena je zbog lošeg vremena za prvi ljepši dan, kazala je Fabianova.
“Dakle, turistički vodiči se sami organizuju. Oni su obavijestili lokalne uprave i komunalna preduzeća o namjeri čišćenja prilaznih puteva. Tužna je još jedna slika Lovćenskim serpentinama, na kojima su prosto očerupani parapetni zidovi koji predstavljaju graditeljsko nasljeđe. Na mnogim mjestima umjedsto parapeta, ostao je samo posljedenji sloj kamena a sve ostalo je pokradeno i ugrađeno u privatne kuće, međe, zidove. Sve to pod okriljem floskule Crna Gora – ekološka država. Uz pomenute slike i neprilike naša sagovornica izbjegava da je pomene jer je, u dobrom dijelu ipak samo na papiru i u definiciji”, kako nam je kazala.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].