
Na inicijativu i u organizaciji Kancelarije za međunarodnu saradnju Pomorskog fakulteta Kotor 06. 05. 2020. godine po prvi put je održan Webinar: Implikacije situacije COVID-19 na ERASMUS+ studente: izazovi i aktivnosti pomorskih visokoobrazovnih institucija.
Cilj sastanka je bio da se razjasne dalje akcije i pruži podrška ERASMUS+ studentima po pitanju organizacije repatrijacije, realizacije nastave i ispita, te neophodne propratne administracije u predviđenom roku u datim okolnostima. Svrha sastanka ovakve vrste je da se na sveobuhvatan način podrži realizacija studentskih mobilnosti, a povodom novonastale situacije prouzrokovane virusom Covid-19. Misija Pomorskog fakulteta Kotor UCG je da bude društveno odgovorna institucija u svim, a posebno specijalnim okolnostima kakve su aktuelne.
Predviđena je Agenda sa ukupno 34 učesnika, od čega je 18 predstavnika partnerskih institucija i 16 dolaznih i odlaznih studenata. Onlajn sastanku u trajanju od preko sat vremena prisustvovali su predstavnici Pomorskog fakulteta Kotor, Ambasade Rumunije u Crnoj Gori, Kancelarije za međunarodnu saradnju Univerziteta Crne Gore i partnerskih institucija iz Rumunije („Mircea Cel Batran“ Naval Academy), Litvanije (Lithuanian Maritime Academy), Letonije (Latvian Maritime Academy) i Hrvatske (Sveučilište u Dubrovniku i Splitu), pružajući odgovore na set pitanja za koje su prisutni studenti izrazili interesovanje.
Webinar je otvorio dekan Pomorskog fakulteta Kotor, prof. dr Špiro Ivošević, ističući u prvi plan interese i sigurnost studenata, te spremnost Fakulteta da pruži potpunu podršku u pravovremenoj realizaciji svih obaveza i aktivnosti Erasmus + studenata predviđenih programom mobilnosti.
Šef misije Ambasade Rumunije u Crnoj Gori, Pascu Loredana, govorila je o repatrijaciji Erasmus+ studenata. Istakla je da je trenutni izazov zatvorenost granica i navela da će, shodno saznanjima, otvaranje granica biti jedna od posljednjih u nizu mjera koje slijede u budućem periodu. Ohrabruje činjenica, kako navodi Pascu, da je repatrijacija moguća kroz saradnju država Crne Gore i Rumunije i nadlažnih institucija, ukoliko se pronađu praktične mogućnosti transporta. Ističe da će Erasmus+ studenti imati punu podršku nadležnih institucija za povratak u matičnu državu Rumuniju.
Predstavnice Kancelarije za međunarodnu saradnju Univerziteta Crne Gore, Ana Dragutinović i Nikolina Radulović, podržale su odgovorno ponašanje i brigu koju je Pomorski fakultet Kotor pružio Erasmus+ studentima u ovim okolnostima. Dragutinović je istakla da je u tekućem semestru ostvareno 27 dolaznih studentskih mobilnosti na nivou Univerziteta, a da je trenutno u Crnoj Gori boravi 12 studenata. Takođe, u svom obraćanju je navela da se razmatra rješenje za polaganje završnog ispita za Erasmus+ studente, s obzirom na zakonski definisano pravilo o obaveznoj fizičkoj prisutnosti.
Koordinatorka za međunarodnu saradnju Pomorskog fakulteta Kotor, doc dr. Senka Šekularac Ivošević govorila je o realizovanim i planiranim aktivnostima vezanim za Erasmus+ studente. Istakla je da je u ovom semestru ostvareno 10 dolaznih i 6 odlaznih mobilnost, pri čemu je 9 od 10 dolaznih studenata ostalo u Crnoj Gori i Kotoru, gradu bez ijednog zabilježenog slučaja novog visrusa. Odlazni studenti su svi u Crnoj Gori i imaju redovnu komunikaciju sa partnerskim institucijama. Stranim studentima je od početka obezbijeđen tzv. buddy program, a u ovoj situaciji su podijeljene maske kao zaštitna oprema. Nastavni proces je nastavljen putem onlajn platformi i sasvim je izvjesna realizacija predispitnih aktivnosti u planiranom roku.
Predstavnici partnerskih univerziteta iskazali su veliku zahvalnost na otvorenosti i profesionalnom odnosu Pomorskog fakulteta Kotor, te na brizi i odgovornosti prema Earasmus+ studentima. Posebno su istakli stabilnost situacije u Crnoj Gori kada je epidemija u pitanju. Takođe, govorili su o stanju u njihovim državama i razmjenili iskustava o organizaciji nastavnih aktivnosti i rješavanju pitanja vezanih za realizaciju Erasmus + studentskih mobilnosti na matičnim Univerzitetima.
Zaključeno je da je sigurnost studenata na prvom mjestu, te da će Fakultet realizovati obaveze predviđene ugovorima o studiranju u realnom roku, a u saradnji sa partnerskim Univerzitetima i nadležnim institucijama pronaći najprihvatljivije rješenje za bezbjedan povratak Erasmus+ studenata. Učesnici su saglasni da je ovakva inicijativa značajno podstakla rad u okviru nadležnih službi međunarodne mobilnosti studenta, doprinijela promociji i internacionalizaciji partnerskih institucija, ali prevashodno studentima potvrdila povjerenje u njihov odgovoran rad i zalaganje u datim okolnostima.
Međunarodna studentska organizacija „Batumi“, 27.maj, 2020., učesnici studenti i profesori-supervizori sa PF Kotor UCG
U organizaciji Pomorskog univerziteta iz Gruzije – Batumi Navigation Teaching University (BTNU) 27. maja 2020. godine održana je Studentska međunarodna naučna konferencija onlajn putem, s obzirom na trenutnu situaciju u svijetu izazvanu virusom COVID-19. Na poziv predstavnika ovog Univerziteta koji je upućen rukovodstvu Pomorskog fakulteta Kotor među učesnicima Konferencije našli su se i naši studenti osnovnih i magistarskih studija sa studijskog programa Menadžment u pomorstvu i logistika. Konferencija je okupila 102 studenta iz šest zemalja (Gruzija, Rumunija, Poljska, Ukrajina, Crna Gora i Južna Afrika), a prijavljeno je ukupno 54 naučna rada iz oblasti pomorstva, logistike, humanističkih, društvenih i prirodnih nauka i poslovne administracije.
Konferenciju je svečano otvorio rukovodilac službe za međunarodne odnose BTN Univerziteta, prof. dr George Gabedava koji je upoznao prisutne sa programom konferencije i postignutim rezultatima. Takođe, prisutne su pozdravili rektor BTN Univerziteta prof. dr Parmen Khvedelidze, predstavnica Ministarstva ekonomije i održivog razvoja Gruzije Tamara Ioseliani, kao i predstavnici partnerskih Univerziteta: rektor prof. dr Marcin Paweska (International University of Logistics and Transport in Wroclaw), dekan prof. dr Rima Mickeviciene (Maritime Technology and Natural Sciences – University of Klaipeda) i dekan prof. dr Špiro Ivošević (Faculty of Maritime Studies Kotor – University of Montenegro). Dekan Ivošević istakao je veliku zahvalnost na ostvarenoj saradnji sa BTN Univerzitetom koja je započeta prošle godine u okviru Erasmus + projekta, a koja se evidentno razvija i u drugim pravcima zajedničkih aktivnosti. Nakon uvodnog dijela, uslijedile su prezentacije studentskih radova i diskusija.
Troje studenata druge godine osnovnih studija Srđan Pešić, Milica Radulović i Nina Dejanović bili su inspirisani aktuelnom situacijom čiji efekat su istraživali u domenu obrazovanja predstavivši se radom pod naslovom: „The challenges of online education during the COVID-19 outbreak: attitudes of students from Montenegro“.
Kristina Radnjić, studentkinja magistarskih studija prezentovala je rad pod nazivom „An Overview on Ship Crew Changes during COVID-19 Pandemic“. Studenkinja Radnjić se bavila problemom promjene posade u toku pandemijske krize u skladu sa protokolima Međunarodne pomorske organizacije, ističući značajnu ulogu pomoraca u novonastaloj situaciji. Supervizor u izradi oba prethodno navedena rada je bila doc. dr Senka Šekularac Ivošević.
Dragana Milošević, studentkinja magistarskih studija u radu pod nazivom „The Impact of COVID-19 on Maritime Tourism: Challenges and Recommendations for Montenegro“ istraživala je uticaj pandemije na nautički turizam u Crnoj Gori, ukazujući na izazove i promjene poslovanja sa kojim će se suočiti svi akteri u ovom sektoru. Takođe, predložila je mjere za proces oporavka nautičkog turizma i uspješnije ponovno otvaranje luka nautičkog turizma u Crnoj Gori. Supervizor ovog rada je bio dekan, prof. dr Špiro Ivošević.
Na zatvaranju konferencije sumirani su utisci, a posebno su se obratili supervizori studentskih naučnih radova. Doc. dr Senka Šekularac Ivošević je u završnici istakla koliko je ovakvo iskustvo dragocjeno za studente u periodu njihove edukacije, ali i za lični razvoj.
Zaključeno je da je bi u narednom periodu trebalo raditi na češćem organizovanju konferencija ovog tipa, gdje studenti imaju priliku da pokažu kreativnost i daju svoj doprinos u naučnim istraživanjima, ali i izgrade kontakte sa kolegama širom svijeta.
Onlajn promocija UPIS 2020/21. PF Kotor
U susret upisima u akademsku 2020/21. godinu, Pomorski fakultet Kotor Univerziteta Crne Gore potrudio se da i u ovim vanrednim okolnostima omogući maturantima – budućim studentima, pravovremene i pouzdane informacije u vezi sa Fakultetom, studijskim programima koje nudi, kao i pravilima i detaljima samih upisnih procedura.
Naime, shodno aktuelnoj situaciji u vezi sa pandemijom virusa poznatog kao COVID-19, onemogućene su promocije fakulteta koje su se u ovom periodu godine održavale u okviru srednjih škola širom Crne Gore, a u slučaju Pomorskog fakulteta Kotor, i u nekim školama u okruženju. Da maturanti ne bi ostali uskraćeni za informacije koje su im u ovom periodu od najvećeg značaja, tim Pomorskog fakulteta Kotor, na čelu sa dekanom Ivoševićem, priredio je posebnu internet stranicu https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1271/objava/74277-upis-2020-21-onlajn-promocija , na kojoj se mogu naći korisna informativna dokumenta poput Power Point prezentacije Fakulteta, Monografije priređene povodom proslave 60 godina postojanja i rada Pomorskog fakulteta Kotor, najčešće postavljana pitanja u vezi sa upisom u prvu godinu studija, kao i linkovi za dokumentarni film o Fakultetu autora Zorana Radonjića i dr Stevana Kordića, i za aktuelni Informator Univerziteta Crne Gore.
Ono što posebno treba istaći je da predstavnici Pomorskog fakulteta Kotor svake srijede s početkom u 12 sati, a po potrebi i drugim danima i u drugim terminima, održavaju i onlajn prezentacije kojima mogu pristupiti svi maturanti i drugi zainteresovani i direktno postavljati pitanja u vezi sa Fakultetom, studijskim programima, organizacijom nastave, upisnim procedurama i sl.
Onlajn prezentacije Fakulteta održavaju se u pomenutom terminu još od 22. aprila, a maturanti su o njima informisani putem onlajn platformi i vajber grupa koje koriste u okviru nastave, zahvaljujući saradnji sa direktorima i profesorima srednjih škola, kao i putem društvenih mreža.
Cilj ovoga vida informisanja maturanata i direktnog kontakta sa njima je da se pravovremeno i realno informišu u vezi sa bogatim mogućnostima i prednostima koje Pomorski fakultet nudi svojim studentima u okviru studijskih programa Nautika i pomorski saobraćaj, Brodomašinstvo, Pomorska elektrotehnika i Menadžment u pomorstvu i logistika, kao i u okviru bogate saradnje sa pomorskom privredom i u okviru Crne Gore i sa stranim kompanijama. Takođe, česta tema ovih onlajn promocija/sastanaka je i aktuelni program Erasmus + u okviru kojega studenti ovoga Fakulteta mogu da borave jedan ili više semestara na srodnim institucijama širom Evrope sa kojima Pomorski fakultet Kotor ima potpisane sporazume o saradnji.
Pitanja maturanata često su vezana i za mogućnosti budućeg zaposlenja, koja su, u slučaju diplomiranih studenata Pomorskog fakulteta Kotor, zaista bogate i raznovrsne, bilo da su u pitanju domaće i međunarodne brodarske kompanije sa kojima Fakultet već ima razvijenu saradnju, ili sve brojnije marine, agencije, luke i kompanije u Crnoj Gori, od kojih već veliki broj takođe ima razvijenu saradnju sa ovom visokoškolskom ustanovom za obrazovanje pomoraca i drugog kadra za pomorsku industriju.
Predstavnici menadžmenta Fakulteta, profesori i saradnici, odgovaraju i na brojna pitanja u vezi sa upisnim procedurama za koje se očekuje da će, uprkos aktuelnoj situaciji i zahvaljujući njenoj normalizaciji, otpočeti u predviđeno vrijeme, tj. nakon održanih maturskih ispita, a na osnovu konkursa koji raspisuje Ministarstvo prosvjete Crne Gore. Uz konkretne datume, očekuju se i preporuke u vezi sa konkretnim zaštitnim mjerama koje će se primjenjivati tokom prijema dokumenata za upis, o čemu će se, kao i o ostalim aktuelnostima, ažurirane informacije objavljivati na gore navedenoj internet stranici.
Interesantno je i to što, osim zaposlenih na Pomorskom fakultetu, u pomenutim onlajn promocijama učestvuju i aktuelni studenti i predstavnici Studentske organizacije Fakulteta, koji sa budućim studentima dijele svoja konkretna iskustva, obezbjeđujući im na ovaj način i konkretne odgovore i savjete “iz prve ruke”.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].