Dobrotska čipka brend koji treba štititi i promovisati

1

izložba dobrotske čipke

audio: sa izložbe

Dobrotska čipka je zaštićeno nematerijalno kulturno dobro Crne Gore i zato ga treba posebno tretirati, čuvati i njegovati, poruke su sa otvaranja izložbe pod nazivom “Vještina izrade dobrotske čipke”, autorke profesorice Nadežde Nade Radović.

Još kao djevojka sa 24 godine naučila je vještinu ovog originalnog i otmenog veza, a njena učiteljica je bila Anđica Đurović.

Ovaj teški i zahtjevni bod se radi najtanjim koncem, uvom od igle, da se čipka ne bi oštetila, kazala je Danijela Đukić, autorka izložbe, etnološkinja u Muzeju grada Perasta.

Ona je izdvojila komade Nadinog rada i motiva na šalovima, maramama, kravatama, kao i detalje za nošnju Bokeljske mornarice.

Možda je naziv izložbe trebao da bude drugačiji, od nematerijalnog ka materijalnom, kazala je Đukićeva, ali je  ona kao autor ipak htjela da akcenat stavi na vještinu izrade dobrotskog veza i to nije kraj već početak naše odgovornosti prema nasljeđu i očuvanju tradicionalne vještine,  ne samo ovog materijalnog dobra već svih koji su zaštićeni i koji to nijesu.

Krug se ovdje ne zatvara, pojedinac ili lokalna zajednica su nosioci određenog elementa nematerijalnog kulturnog dobra bilo da je riječ o tradicionanoj vještini ili nečem drugom, poručila je Đukićeva.

Ona je naglasila nužnost povezanosti učešća i poziva na saradnju relevantnih institucija koja je neophodna i njihovu ulogu u održivosti nematerijalnog kulturnog dobra, kako na lokalnom tako i na državnom nivou.

“Čipka se izvozila i donosila prihode koji se i danas mogu nastaviti preko loklane zajednice i u saradnji sa drugim relevantnim institucijama  kao brend koji svakako treba promovisati. Dobrotski vez prepoznat kao nematerijalno kulturno dobro i da kao takav iziskuje zaštitu od strane stručnih lica radi dublje analize i istraživačko naučnog rada”, kazala je Đukićeva.

Rad Nade Radović ima kontinuitet i inovativnost i posebnu energiji u njenim rukama i ne smije biti otrgnut od zuba vremena, poručila je otvarajući izložbu sekretarka Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor Tijana Čađenović.

Djela gospođe Radović predstavljaju izuzetan spoj prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, kada je u pitanju kulturno nematerijalno blago, rakla je Čađenovićeva.

U ime organizatora izložbe direktor Opštinske javne ustanove Muzeji Kotor Andro Radulović se posebno zahvalio načelnici Istorijskog arhiva Kotor Snežani Pejović na saradnji u realizaciji izložbe.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].