Presudu je izrekla sutkinja Ivana Becić.
– Državljani Južne Koreje Kvon do i Čan Jun Han krivi su jer su 23. marta u 8.59 časova sa aerodroma u Podgorici koji je ujedno i granični prelaz, svijesni svog djela iako su znali da je ono zabranjeno, na VIP prolazu za let za Dubai predali lažne isprave kao ispravne – kazala je sutkinja Becić dodajući da su oni na ovaj način počinili krivično djelo falsifikovanje isprave.
Ona je pojasnila da će se u izrečenu zatvorsku kaznu optuženima biti uračunat i period koji su proveli u pritvoru.
Sud je odredio I mjeru kojom je naloženo da se od optuženihj oduzmu lažni pasoši Kostarike kao i lažni pasoši Belgije koje je policija pronašla pretresom njihovih prtljaga.
Obrazlažući presudu, sutkinja Becić je kazala da je sud utvrdio iz provedenih dokaza, posebno iz dopisa Uprave policije Odsjeka za međunarodnu saradnju Interpol i Serene da isprave koje su u posjedu imali optuženi nisu izdali nadležni organi Kostarike.
Utvrđeno je i da se optuženi korejski državljani ne nalaze u evidenciji državljana Kostarike
Podsjećamo, Korejci suprošle sedmice u Osnovnom sudu odustali od ranije tražene provjere autentičnosti pasoša Kostarike sa kojima su 23. marta pokušali da izađu iz Crne Gore navodeći da vjeruju aktima Interpola da se radi o lažnim ispravama.
Oni su tada pojasnili da su sa pasošima Kostarike i Belgije koje su dobili preko agencije u Singapuru putovali po svijetu, te da iz tog razloga nijesu sumnjali u njihovu vjerodostojnost.
Njihov advokat Goran Rodić je pojasnio da su optuženi Korejci odustali od predloga da se od vlasti Kostarike zatraži podatak da li su pasoši ove države u njihovom vlasništvu autentični nakon što im je novopostavljena odbrana pokazala dokumet Interpola u kojem se navodi da se radi o lažnim ispravama.
Kvon do je potom pojasnio da je vjerovao u autentičnost pasoša Kostarike i Belgije jer je u njihovom dobijanju posredovala agencija iz Singapura koju mu je preporučio prijatelj kojeg poštuje I što je tokom procedure njihov zahtjev je odbijan.
Istakao je da osoba kao što je on, nikada ne bi sa lažnim pasošem u države koje su udaljene mnogo od njegove matične zemlje.
– Nelogično je da ja kao osoba koja sam poznata u svijetu putujem sa lažnim pasošem namoje ime – to je ravno samoubistvu – pojasnio je Do Kvon.
On je zatražio od suda da ukoliko odluči da prihvati optužbe tužilaštva kaznu za falsifikovanje isprava primjeni samo na njega I poštedi njegovog saradnika Čang Jun Han.
On nije znao tačan naziv agencije iz Singapura navodeći da se radi o nazivu na kineskom jeziku.
Kvan do je kazao I da su nekoliko dana nakon što su dobili pasoše Belgije on I njegov saradnik vidjeli da su imena kao I datumi rođenja u pasošima pogrešni i da ih iz tog razloga nisu koristili.
– Nismo sumnjali da može da dođe do takve greške pa nismo provjeravali pasoše prilikom primopredaje. U trenutku kada smo se obratili za pasoš Belgije, aplicirali smo I za pasoše Granade koji je odbijen kao I za pasoš Kostarike koji je usvojen usljed čega smo izgradili odnos povjerenja sa ovom agencijom – kazao je Do Kvon.
Čang Jun Han je potvrdio navode Do Kvona u vezi apliciranja za pasoše za koje se ispostavilo da su lažni.
Tužilac Haris Šabotić je u završnim riječima kazao da su tokom postupka dokazani navodi optužnog prijedloga i tražio od sutkinje da Do Kvona i Hond Čan Juna oglasi krivim.
Rekao je i da su njihovi promjenjeni iskazi neosnovani, navodeći da je nelogično da okrivljeni prilikom preuzimanja dokumenata nisu obratili pažnju na podatke.
Kazao je i da to što su falsifikovani pasoši pronađeni u njihovom ručnom prtljagu, govori da su bili spremni da ih upotrijebe.
Advokat Rodić je istakao da su njegovi branjenici tokom saslušanja kod tužioca – dva puta, ali u sudnici insistirali na provjeri legalnosti pasoša što govori da su zaista vjerovali u autentičnost dokumenata.
On je kazao i da nije rijedak slučaj da su bogati ljudi na meti raznih lovaca i prevara, kazao da je moguće da su prevareni prilikom apliciranja za ekonomsko državljanstvo.
– Na određeni način može da se kaže da su sa 800.000 eura investirali u crnogorsko pravosuđe kada je predloženo da se uz jemstvo brane sa slobode. Mislim da ih je to skuplje ispalo nego pasoši u Singapuru, jer je bilo jasno da ne mogu ni vidjeti ni osjetiti slobodu – kazao je Rodić.
Do Kvon je uhapšen 23. marta u Crnoj Gori, kada je falsifikovanim dokumentima pokušao da se ukrca na let za Dubai, a za kojim traga više međunarodnih bezbjednosnih službi.
Po zamolnici Južne Koreje, viši sud u Podgorici Do Kvonu i Čang Jun Hanu odredio ekstradicioni pritvor do šest mjeseci.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].