“DIALOGOS”(2013 – 2020) – NAGRADA ZA NAJBOLJU KNJIGU TEORIJE MEDIJA

0
Dialogos

Piše: Željko Rutović

U periodu od 2013. do 2020. Crna Gora bijaše domaćin prestižne nagrade “Dialogos”, koja se dodjeljivaše za najbolju knjigu u regionu, u oblasti istraživanja kulture i teorije medija, te kao takva  jedinstvena i u ideji pionirska  na prostorima Jugoistočne Evrope. Nagradu je utemeljio krug posvećenika okupljenih oko naučnog crnogorskog časopisa “Medijski dijalozi”, njegovi prijatelji, istaknuti intelektualci, univerzitetski profesori, publicisti, javni i naučni djelatnici kritickog medijskog nazora.
Ime nagradi dao je crnogorski dramski pisac i književnik Obrad Nenezić.

Bijahu to godine kada je Crna Gora u kontinuitetu okupljala medijsku naučnu regionalnu misao, vrijeme kada su se medijski naslovi u Crnoj Gori izdavali, promovisali, tražili. O njima se debatovalo i stručno kritikovalo. Važno i korisno je bilo čuti te glasove  i čitati te stranice koje su fenomenološki  secirale ulogu medija, odnosno snagu njihove manipulativne moći koja, kao takva, (pre)oblikuje društvo, njegove nazore i vrijednosti. U ravni od etike do estetike, mita i interesa, kapitala i (ne)slobode, realnosti i nadrealnosti, ovaj panel je stvari i pojave medija ovog vijeka tumačio onakvim kakve jesu, i zbog čega takvim jesu, govoreći o karakteru na manipulaciji nužnih posljedica po čovjeka, društvo i demokratiju. No, živimo vijek u kome lukrativne vrijednosti “sad i odmah” odnose prevagu nad dubinom i temeljnošću naučne misli. Zboraše o svemu tome “Dialogos”. Podsjetimo, to je vrijeme kada su se u našoj zemlji, u izdanju neprofitnog  časopisa “Medijska kultura”, u okviru biblioteke “Teorija medija”, publikovala djela poput poznatog francuskog filozofa Alana Badjua, (Žudnja filozofije), medijske ekspertkinje Sandre Bašić – Hrvatin, Ratka Božovića, Seada Alica, Janka Nikolovskog… Složićemo se, nadam se, da je riječ o impozantnoj tematskoj biblioteci i za veće sredine i ugledne  komercijalno izdavačke kuće. Desilo se tako da moć ove stručne naučne  knjige, tih sedam godina stanuje i govori iz Crne Gore. Bijaše to doba kada su stručni međunarodni  žiriji birali i nagrađivali najbolje knjige o kulturi i teoriji  medija. Doba kada se nagrada “Dialogos” očekivala i njena misija širila. Sumarno, kada se je “Dialogos” respektovao i uvažavao u univerzitetskim centrima prostora Jugoistočne Evrope.

A kako dolikuje i manir sjećanja nalaže, podsjetimo se imena laureata. Pa, sada već daleke 2013. godine to bijahu: prof. dr Sandra Bašić – Hrvatin za knjigu “Moć bez odgovornosti”, te prof. dr Vedada Barakovic i prof dr Mirza  Mahmutović, koautori knjige “Osnovi radijskog novinarstva”. Iduće, 2014. god. za knjigu “Masovno komuniciranje” nagrada je pripala grupi autora: prof. dr Stjepanu Maloviću, prof. dr Mihaelu Kunčiku, prof. dr Gordani Vilović, prof. dr Najilu Kurtiću i prof. dr Franju Maletiću. Ugledni sociolog, prof. dr Ratko Božović, sa knjigom “Paradoksi medijske slobode”, koja je izašla u Crnoj Gori, laureat je nagrade za 2015. godinu, dok je za sledeću godinu „Dialogos“ pripao filozofu, prof. dr Seadu Aliću, po ocjenama kritike za izuzetnu knjigu “Medij jezika – filozofija razumijevanja”.
2017. god. nagrada je pripala prof. dr Nenadu Vertovšeku za, od javnosti vrlo prihvaćenom knjigom “Noam Čomski i kritika savremenih masmedija”. Ostaće za sjećanje prepuna sala podgorickog hotela “Hilton” u povodu uručenja nagrade i nadahnute besjede tom prilikom kazane.
Iduće 2018. nagrada je pripala koautorima knjige “Od znaka do hiperteksta”, prof. dr Mirku Miletiću i prof. dr Marku Đorđeviću.

  1. god, kada je uručen “Dialogos” za prethodnu godinu prof. dr Aleksandri Milovanovic za knjigu “Ka novim medijima: Transmedijalni narativi između filma i televizije”, pokazaće se označiće i kraj “Dialogosa”, te tada vrlo prepoznate i respektovane nagrade.

No, kako to bude, ostala su sjećanja, o čemu zbori i ovaj tekst, i vrlo vrijedno, ostale su nagrađene knjige da  svjedoče o izazovima doba u kojem se mediji radikalno mijenjaju i dobijaju nova značenja transdigitalnog doba. Ostaje jedno vrijeme koje će se kod ne malog broja aktera ove priče prepoznavati energijom smisla, kojom je ovaj panel bio dijelom avangardnih naučno – teorijskih evropskih promišljanja statusa medijske civilizacije postmodernog doba. Ostaje sjećanje na vrle filozofe, sociologe, etičare, medijske teoretičare i druge, koji su svojim umom i djelom uzvisili „Dialogos“, činjeći Crnu Goru, tih sedam godina, zemljom regionalnog prestižnog naučnog susreta. Sve tako do 2020. godine,  kada  su i “Dialogos” i  naučni casopisi “Medijska kultura”i “Medijski dijalozi” (osnovan 2008, sa uglednom međunarodnom redakcijom) završili svoju misiju. Prije vremena…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].