Danijel Živković jednoglasno je izabran za vršioca dužnosti predsjednika Demokratske partije socijalista na današnjoj sjednici Glavnog odbora te stranke.
Sjednica je u toku, a prisustvuje joj i Milo Đukanović, koji je podnio ostavku na mjesto predsjednika stranke, na čijem je čelu bio od 1998. godine. Njegova je ostavka privaćena na današnjoj sjednici.
Živković je od 2017. godine poslanik DPS u Skupštini Crne Gore, a u aktuelnom sazivu je i šef njenog poslaničkog kluba.
Prije toga radio je u Opštini Pljevlja i u Rudniku uglja, a u DPS-u je prošao sve hijerarhijske instance.
Nakon svega što se izdešavalo u novije vrijeme, vijest o ostavci Mila Đukanovića na mjesto predsjednika Demokratske partije socijalista malo je koga zatekla.
Iako ne toliko svojstven crnogorskim političarima, institut ostavke u nekim se situacijama podrazumijeva, a čini se kako je aktuelna u DPS-u jedna od tih. I tako, nakon čitavih 25 godina, partija koja i dalje umije podsjetiti kako je pojedinačno najjača, uskoro će birati novog čelnika – četvrtog nakon transformacije Saveza komunista.
U današnjim okolnostima donekle neobično zvuči činjenica da je Đukanovićeva karijera počela prvo na visokim državnim funkcijama, a da su one partijske uslijedile tek kasnije. Naime, nakon AB revolucije, on je 1991. postao premijer ondašnje RCG, da bi za potpredsjednika DPS bio izabran tek tri godine kasnije.
No, i u međuvremenu je bio u rukovodstvu stranke, koja je tada bila saveznik Miloševićeve Socijalističke partije Srbije. Tokom 1996. godine, a naročito 1997, Đukanović sve očiglednije počinje praviti otklon od politike Beograda, što je dovelo i do najpoznatijeg raskola u istoriji crnogorskog višestranačja. Cijepanje do tada jedinstvene stranke bilo je uvod u predsjedničke izbore 1997.
Tada je Đukanovićev protivkandidat bio doskorašnji partijski saborac Momir Bulatović. Nakon poraza u prvom, Đukanović je trijumfovao u drugom izbornom krugu, uz gotovo 175.000 glasova podrške.
Interesantno je pomenuti i to da Đukanović ni 1997, pa ni na parlamentarnim izborima 1998, formalno nije bio lider DPS-a. Na toj je funkciji bila Milica Pejanović-Đurišić, i to do oktobra 1998. Upravo tada, Đukanović je izabran i za čelnika stranke – koju će predvoditi sve do jučerašnje ostavke.
Obavljajući paralelno dužnosti predsjednika Republike i DPS-a, Đukanović je krajem devedesetih bio suočen sa brojnim izazovima. Od stalnih mimoilaženja sa Beogradom, preko težnje da Crna Gora bude izuzeta iz bombardovanja NATO, sve do podrške srpskim opozicionarima – koji su, progonjeni od strane Miloševića, u to doba utočište često nalazili u našoj državi.
Milo Đukanović podnio ostavku na mjesto predsjednika DPS-a
Za očekivati je da Živković na mjestu vršioca dužnosti predsjednika stranke bude do kongresa, na kojem će biti izabran novi čelnik DPS-a.
Upravo kongres, ali i vanredni parlamentarni izbori, teme su o kojima se takođe govori na današnjoj sjednici GO DPS-a.
Podsjetimo, Đukanovićeva ostavka uslijedila je nakon drugog kruga predsjedničkih izbora, na kojem je poražen od kandidata Evrope sad Jakova Milatovića.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].