Put Crne Gore ka članstvu u NATO Alijansi započet 29. novembra 2006. godine pristupanjem Partnerstvu za mir, završava se danas predavanjem ratifikacionih instrumenata u Vašingtonu.
Ceremoniji, koja će biti upriličena u Stejt departmentu, prisustvovaće premijer Duško Marković, i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg. Dokument – instrument pristupa predaće u ime Crne Gore ministar vanjskih poslova Srđan Darmanović.
Ovim činom, Crna Gora zvanično se pridružuje savezu najmoćnijih država i postaje članica NATO Alijanse.
Predsjednik Vlade Duško Marković će se tokom boravka u Vašingtonu sastati sa potpredsjednikom Sjedinjenih Američkih Država Majkom Pensom.
To će, kako navode iz Vlade, biti prilika da se još jednom potvrdi američka podrška Crnoj Gori.
Bastion međunarodnog mira
“Kao što je predsjednik Tramp rekao, NATO je bastion međunarodnog mira i bezbjednosti gotovo 70 godina. Ovaj događaj predstavlja kulminaciju dugododišnjeg napora crnogorske vlade i naroda da se pridruže evroatlantskoj zajednici nacija. Članstvo Crne Gore u NATO-u doprinijeće većoj integraciji, demokratskim reformama, trgovini, bezbjednosti i stabilnosti sa svim njenim susjedima”, navodi Stejt department.
Takođe dodaju da crnogorsko članstvo potvrđuje drugim aspirantima da vrata NATO-a “ostaju otvorena za one zemlje koje su spremne i sposobne da sprovedu neophodne reforme da bi ispunile visoke standarde NATO-a i da prihvate rizike, odgovornosti, kao i benefite članstva”.
I ispred sjedišta NATO-a u Briselu uveliko teku pripreme za ceremoniju formalnog prijema Crne Gore u Alijansu. Postavljena je bina, a jarbol za crnogorsku zastavu već ranije je rezervisan.
Uvertira za taj veliki dan za našu zemlju, biće upravo današnji sastanak.
Konačno, u srijedu 7. juna, u novom sjedištu NATO-a u Briselu, na jarbolu će se zavijoriti zastava Crne Gore – 29. članice najmoćnijeg Saveza današnjice. Na nedavno održanom samitu u Briselu, Crna Gora je, iako na pedalj od članstva učestvovala kao punopravni član ove vojne zajednice.
Generalni sekretar Stoltenberg srdačno je Crnoj Gori poželio dobrodošlicu, iskazujući zadovoljstvo što će naša zemlja biti za stolom sa najmoćnijim zemljama današnjice.
Uskoro će biti 29 saveznika dok se pripremamo za prijem Crne Gore kao najnovije članice. Velika mi je čast da danas poželim dobrodošlicu crnogorskom premijeru Markoviću u našu evroatlantsku porodicu. Dobro došla, Crna Goro!”
Nato strateški cilj
Obnovom nezavisnosti 2006. godine, naša zemlja je kao strateški cilj odredila pristupanje Evropskoj uniji i NATO-u. Zvanični odnosi Crne Gore i NATO-a počeli su 29. novembra 2006. godine, pozivom Crnoj Gori da pristupi Partnerstvu za mir.
Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović je potpisao Okvirni dokument Partnerstva za mir 14. decembra 2006. u Briselu.
Ministri vanjskih poslova država članica na sastanku u Briselu 2. decembra 2015. donijeli su odluku o upućivanju poziva Crnoj Gori da postane članica Alijanse i otpočne pristupne pregovore.
Na sastanku ministara vanjskih poslova NATO članica, 19. maja 2016, uz prisustvo delegacije iz Crne Gore koju je predvodio predsjednik Vlade Milo Đukanović, potpisan je Protokol o pristupanju od strane članica NATO-a, koji je potom proslijeđen na ratifikaciju parlamentima svih 28 zemalja Alijanse.
Proces ratifikacije Protokola o pristupanju počeo je u državama članicama Alijanse u junu 2016. Island je prva država koja je ratifikovala Protokol o pristupu Crne Gore NATO-u 8. juna 2016. godine, tačno deset godina pošto je Island, takođe kao prva država, priznao Crnu Goru. I crnogorska Skupština jednoglasno je usvojila Predlog zakona o potvrđivanju Sjevernoatlantskog ugovora 28. aprila 2017. godine.
Spremni da odgovorimo obavezama
Dobrodošlicu Crnoj Gori u društvo moćnih nedavno su uputili i susjedi.
“Još malo ste punopravna članica. Drago mi je što ste za istim stolom”, saopštila je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.
Premijer Duško Marković je na samitu naglasio da je Crna Gora spremna za članstvo.
“Crna Gora je spremna i sposobna da odgovori obavezama koje proizilaze iz članstva u NATO. Ovo je veliki dan za Crnu Goru”, rekao je tada premijer.
CDM
Nek nam je sa srećom, da malo mira prožme ovi dio balkana.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].