DACA MARKOVIĆ, SLIKARKA I PJESNIKINJA –  RENESANSNI POETOS

1

Piše: Željko Rutović

Njen socio duhovni metabolizam i njen smisao postojanja nepovratno je obilježen umjetnošcu, tamo gdje se i jedino prepoznaje ta aura autentičnog bivstvovanja.

Ta osobena lirska meditacija kod nje je više nego vidljiva. Pitali bi se da li u njenoj  poeziji, prozi i slikarstvu ima nečeg drugog osim te i takve meditacije koja je u njenom primjeru podjednako oblik i način i života i misli. Dva idejna i misaona horizonta, književnost i slikarstvo, koja se ujedinjuju, prepliću i preispituju, jedan u drugom ogledaju, žive pod njenim jednim umjetničkim krovom, rekli bi pod filozofskom maksimom- Jedno je sve! Znajući je, slušajući je, čitajući je, za nju, njeno stvaralaštvo zaista je sve. Ako može i više od toga. Umjetnost inače ne poznaje granice. U toj meditativnoj kosmogomiji stvaralačkog erosa figuriraju njeni trajni motivi i riječi koje oslobadjaju, šireci duhovne horizonte ljudskog postojanja i preispitivanja u vremenu i prostoru.

Posmatrajući je, ostavlja  utisak renesansnog nomada koji u Lutajućoj tišini, kako glasi naslov njenog romana, doživotno traga i putuje sa riječima, vidajući njima rane sujetom i zlovoljom oboljelog svijeta. Sa visine svoje riječi i dubine svojih slika, kao da se Daca na svoj način tome smije i istovremeno žali svijet koji se ne prepoznaje u riječi.Onoj vječnoj. Riječ kao život, kao izlječenje, kao bol, nada i patnja. Iz rodnog Ivangrada i  književnog izvora riječi Lima, likovnih studija Nikšića i beogradskih studija istorije umjetnosti, otisnula se umjetničkim imenom, Daca Mar daleko u poetska bezgranična “Snoviđenja”iz kojih teče njen”Nečujni vapaj” za nostalgičnim vremenima iz kojih svakom od nas dolazi ta njena nježna, iskrena i zavodljiva romaneskna “Priča moje majke”.  Sve svoje riječi u svojim knjigama, u svojoj prozi i poeziji, u svom etosu i estetosu, skupila je i nosi ih sa sobom. Te dragocjene i važne riječi žive sa njom. Ona ih oživotvoruje i daje im novu snagu. Riječi kao darovi ljudskog susreta. To je njen kapital i njen duhovni testament. Nosi riječi kroz svijet za neki bolji i pravedniji svijet. Učinjela je sve da sebe posveti tom svijetu nade. Ako je to nevidljivo, nije do nje. Uostalom, kada to pjesnici doživješe razumijevanje i slavu za života. No, ona kao takva, kao stoik, kao mistik i istinski lirik ne haje za slavu. Na ramenima svoju glavu, svoju slobodu, svoju misao, svoju riječ i svoje platno. Da, i ništa nije slučajno, kao što nije slučajan i njen poetsko –  metaforično životni naslov “Ničija”. I ako samo jedan tragač riječi nađe odmor i sebe u Dacinoj riječi, njena misija  je ispunjena. I jeste ispunjena. Zbore o tome njeni tragovi i njena vremena. A pjesnikovo vrijeme je svako vrijeme, a posebno nevrijeme. Takva kakva jeste, stvaralački neumorna, biće i dalje uporni tragač svijeta poetske ljepote, onako nalik tragačima bisera od zlata.

Čitanje Dacine poezije i uživanje u njenim platnima neće nikoga načiniti ni pjesnikom, ni slikarem ali će sigurno voditi ka razmišljanju o terapeutskim, duhovnim i inim moćima umjetničkog izraza. I još,i ne manje bitno, Daca Mar živi svoje stvaralastvo, ono je njena dimenzija pod koju je podvela sve ostale. Sve što većini jeste bitno, jeste nužno i hitno, Daci i nije, zna i svemu daje mjeru relativnog i prolaznog. Ostaju da trajno svjedoče njene riječi, boje, stihovi i platna, da nas opominju, uče i propituju, da nas hrabre i snene i tužne bude. I tako će da bude, sve dok riječi bude. A riječ, neumrla i vječna.

Zna za taj riječi životni damar Daca Mar, otuda i zato riječi se predaje i sebe čitavu daje. Za vremena i nevremena. Za pouku i poruku.

Sa izvora Lima stasala za nemirne vode života, posle koga će riječ nadvisiti sve. I riječ knjige zapisati sve.

U tim visinama putuje i drumuje, riječju putuje i riječju  smiruje. I naravno, sve dijalektički i sve metafizički sa njenim bojama, akvarelima i platnima tisine koje nas vode i zavode u neke nove tišine, svjetove i neke nove duše smiraje.

Vratiti se Dacinim pastelima i riječima, iznova znači vratiti se sebi i svojoj nutrini.

Pa, malo li je u ovom hladnom, otuđenom svijetu u kome zaboravljamo sve i svakog.

Zato je tu Dacina riječ, da nas onako majčinski opomene povratku sebi, svojoj slobodi, ljudskom sjećanju i nekoj svojoj zapretanoj dubokoj dragoj riječi u sebi.

Dok se sjetimo svoje riječi i svojih mirisa boja, čitajmo Dacine poetske riječi i sanjajmo sa njenim bojama.

Sigurno je, u njenom i likovnom i književnom pismu naći ćemo mali – veliki dio sebe. A upravo povratak sebi i tragalačkog u sebi, jeste ta vjekovna zavodljivost imaginativnog svijeta umjetničkog djela.

1 KOMENTAR

  1. Umjetnost nit hrani nit brani onoga ko joj se preda-Ivo Andrić.
    Željkovo pero i hrani i brani! Da ne zakorovimo od bola nad nepročitanom pjesmom.
    U vremenu kada je poetika neđe na dnu kufera za tice.

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].