Crnogorska pravoslavna crkva kao istorijski i savremeni stožer Crnogorske nacionalne zajednice u Crnoj Gori

0
Goran Sekulović

Dr. sc. Goran Sekulović

(Saopštenje na okruglom stolu u organizaciji Crnogorske pravoslavne crkve ”Stvarno stanje u Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi)

Paradoksalno, ali samo za one koji ne poznaju crnogorske prilike, u našoj zemlji je već decenijama najdiskriminisanija Crnogorska pravoslavna crkva, a to znači jednim velikim dijelom da su najdiskriminisanija i crnogorska vjerska, etnička i nacionalna osjećanja i njihove identitetske institucije. Zato bi trebalo, između ostalog, pristupiti i formiranju Crnogorske nacionalne zajednice u Crnoj Gori i odgovarajućeg njenog Savjeta i drugih organa. Od svih nacija i nacionalnih zajednica u našoj zemlji, jedino Crnogorci nemaju svoju nacionalnu zajednicu. Oni koji nas negiraju to shvataju sasvim (po njima) logično i normalno: zašto bi, pitaju se oni, neko bio konstituisan kao nacionalna zajednica te mu se time priznalo da je nacija, kada zapravo i nije ‘’istinska’’ (kao i sve druge nacionalne zajednice, ‘’prirodne’’ i ‘’samorazumljive’’) nacija?! A na to da budemo nacionalna zajednica – ni to nam čak ne daju (ni) u sopstvenoj zemlji!? – ne samo da imamo pravo i mogućnost, o potrebi da ne govorimo!?, već i obavezu, prema svim i nacionalnim, domaćim državnim, i međunarodnim pravnim dokumentima o zaštiti ljudskih prava i sloboda, budući da smo po Ustavu definisani kao građanska, a ne nacionalna država. U zaštiti univerzalnih ljudskih prava nije nikako bitna brojnost, već kvalitet i obaveza da se svaki pojedinac zaštiti od ugrožavanja i diskriminacije njegovog ljudskog u bilo kojem vidu habitusa.

Formiranje Crnogorske nacionalne zajednice u Crnoj Gori bi imalo za posljedicu doprinos jačanju fronta saživota, međusobne tolerancije i poštovanja različitosti, uvažavanja svih Drugih onakvih kakvi se ti Drugi sami vide, a ne onakvih kakvi bi po falsificirajućim i manipulativnim, lažnim, diskriminirajućim, asimilirajućim i imperijalnim diktatima i željama trebali da izgledaju. Crnogorska nacionalna zajednica i Crnogorska pravoslavna crkva kao njen prirodni stožer je potrebita državi Crnoj Gori ako želi biti uspješna i demokratska evropska politička zajednica. Ovaj poduhvat se ne može realizovati sa stanovišta aktuelnih crnogorskih predpolitičkih stanja. To je jedino moguće uraditi u procesu kvalitetnih i istinskih evropskih integracija koje podrazumijevaju prvenstveno svekolike integracije unutar Crne Gore, jedinstvene i prosperitetne Crne Gore sa okruženjem i prostora i regiona evropskog jugoistoka sa Evropom i svijetom.

Država Crna Gora treba da pomaže Crnogorsku nacionalnu zajednicu i njen Savjet i druge organe kao što pomaže sve druge Nacionalne savjete. Identitet bilo koje, tj. svake nacije mora se odvojiti od dnevne politike i aktuelne vlasti koja se mijenja i može dakako, pa i treba i mora!? po svim demokratskim uzusima, da se mijenja u svim nijansama lijevog i desnog univerzalnog civilizacijskog opredjeljenja, kakav je to slučaj u uređenim i valjanim zemljama. Identitet je pak nešto sasvim drugo, nešto što postoji, što se nasljeđuje i dalje razvija, što se ne može i ne smije mijenjati, napadati i negirati, što se garantuje Ustavom i međunarodnim dokumentima i on se mora institucionalno zaštititi i čuvati. Crnogorska nacionalna zajednica u Crnoj Gori treba da postoji i u slučaju da nacionalnih Crnogoraca bude više od 50 odsto.

Kada bi se Crnogorci organizovali kao Nacionalna zajednica Crnogoraca u Crnoj Gori, država Crna Gora bi u tom slučaju bila prinuđena u skladu i sa domaćim i međunarodnim ustavno-zakonodavno-pravnim dokumentima i obavezama – ma ko je sačinjavao i ma koja vlast dolazila, tj. ma koje stranke činile tu vlast – odnosno, bilo koja Vlada bi morala da poštuje da postoji crnogorska nacionalna zajednica i da se moraju odvajati budžetske pare (kao i za sve druge nacionalne zajednice) za njihovo postojanje, za rad, za stvaralaštvo i (čak i medijsku) afirmaciju civilizacijskog vjerskog, etničkog, istorijskog, kulturnog, jezičkog i svakog drugog, odnosno ukupnog identitetskog nasljeđa i svega onog što čini jedan narod i naciju takvima kakvi jesu i to što, dakle, jesu u civilizacijskom smislu. To bi pomoglo da se ojača samosvijest u najširim slojevima društva o pravoj istini postojanja Crne Gore i posljedično tome stvarnom stanju u Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi. Jer, ključ je identitet, ako se izgubi crnogorska Crna Gora – makar kao dio autentične Crne Gore, jedne, što bi se reklo, među ostalim i drugim identitetskim Crnim Gorama – sve je izgubljeno. Sjetimo se kako je govorio i poručivao kralj Nikola iz izbjeglištva da bez Crnogoraca to više ne bi bila Crna Gora, odnosno da se ta zemlja više u suštini ne bi mogla nazivati Crnom Gorom. Sada je apsolutno nedovoljno razvijena ukupna društvena, civilizacijska, a osobito crnogorska vjerska, naučna, kulturna, obrazovna i medijska infrastruktura koja bi imala adekvatnu svijest i samosvijest o tome, te ozbiljno uzela ovu činjenicu i radila na njenom ostvarivanju.

Pomoću Nacionalne zajednice Crnogoraca u Crnoj Gori i njenih kulturnih i naučnih projekata smanjila bi se trenutna pogubna i negativna zavisnost istraživanja i valorizovanja istinskog i stvarnog nasljeđa i tradicije nacionalnih Crnogoraca i Crnogorske pravoslavne crkve – odnosno autokefalne Pravoslavne crkve Crne Gore upisane u Sintagmu Carigradske patrijaršije još davne 1855.g. – od strane sadašnjih naučnih institucija  u Crnoj Gori i zvanične naučne nomenklature, prije svega Univerziteta Crne Gore, Filozofskog fakulteta, Istorijskog instituta, Crnogorske Akademije (CANU), od koje se to već u dužem vremenskom  periodu ne može očekivati, a stanje sa Dukljanskom akademijom (DANU) je poznato, jer i pored toga što je ona u potpunosti okrenuta ka afirmaciji crnogorskog kulturnog i istorijskog nasljeđa, država do sada ništa nije učinila  da se u kontinuitetu i na pravi način omoguće, podstiču i finansiraju takva i slična istraživanja. Ovim bi se, dakle, ponavljamo,  u mnogome spriječilo pogubno i negativno  posljedično stanje koje sadašnje ustrojstvo naučne pa i ukupne kulturne i obrazovne strukture ima na afirmaciju  crnogorstva, a samim tim i na afirmaciju i održivost crnogorske države. Inače, u prosvjetnom sistemu je praktično crnogorsko nacionalno-etničko, kulturno, istorijsko, jezičko, vjersko nasljeđe u potpunosti izbačeno iz udžbenika i iz nastave. Što se ide kao višim stepenima obrazovanja toga je sve manje i manje, a na fakultetima praktično i ne postoje ni minimalni sadržaji. I to samo u dijelu društveno-humanističkog spektra obrazovanja, dok je sav civilizacijski, humanistički i istorijski sadržaj crnogorstva u apsolutnom smislu izbačen iz svih proizvodno-tehničko-primijenjenih i prirodno-naučno-fundamentalnih prosvjetnih stupnjeva, nastavnih sadržaja, disciplina i usmjerenja.

Na ovaj način bi se koliko-toliko i u prosvjeti, i u kulturi, i u nauci, omogućio u relativno kratkom vremenu jedan stabilan ustavni i zakonski okvir kojim bi se finansirala crnogorska  stvaralačka misao, prije svega, ona nacionalnog, samim tim i multinacionalnog, građanskog, vjerskog, kulturnog, tradicionalnog i savremenog državnog, državopravnog i državotvornog pravca i aspekta, a to je jedino dugoročno održivi i temeljni aspekat i pravac postojanja Crne Gore. Formiranjem i radom Crnogorske nacionalne zajednice u Crnoj Gori u jednom velikom dijelu bi se onemogućio i prekinuo dosadašnji već višedecenijski izuzetno pogubni i rušilački praktično bojkot i diskriminacija suštinskog nacionalnog crnogorstva, u čijem temelju je prije svega Crnogorska pravoslavna crkva i istorijski i civilizacijski i identitetski sve do današnjih dana. Država Crna Gora, odnosno njena sadašnja vlast kao i sve buduće vlasti, bi morale i trebale da prepoznaju  ovu demokratsku prije svega i civilizacijsku mogućnost da prestanu sa posljednjom kolektivnom diskriminacijom koju ona kao država ima, a to je nesumnjivo sadašnja i već kažem višedecenijska diskriminacija prema Crnogorskoj pavoslavnoj ckrvi kao temelju nacionalnog crnogorstva. I ovaj današnji skup je svakako jedan od velikih pozitivnih koraka u tom pravcu i kao takvog ga treba pozdraviti i odati priznanje i državi i sadašnjoj vlasti u njenom dijelu koji se odnosi na problematiku i regulaciju vjerskih pitanja na toj činjenici, tj. na podršci civilizacijskom i ljudskopravaškom postojanju Crnogorske pravoslavne crkve bez koje Crna Gora kao prosperitetna i uređena suverena, demokratska i građanska država ne može postojati i biti ravnopravni član nadamo se vrlo brzo evropske porodice.

Crnogorska nacionalna zajednica blagotvorno bi uticala i na međusobne odnose i saradnju unutar sadašnjih već postojećih Nacionalnih savjeta u zemlji, ali i na postojanje i rad Crnogorskih nacionalnih zajednica u dijaspori, osobito u našem regionu i šire. Trenutno, u zemlji jedino još nedostaje Crnogorska nacionalna zajednica i njen Savjet. Time bi se stvorio, kako u zemlji tako i u dijaspori, jedan sada tako neophodan i elementaran fundus, kapital, i u ljudima, i u istraživačkim projektima, i u idejama, i u publikacijama najšire vrste, i u medijima, i u društvenom dijalogu, i u obogaćenju tolerantnog i civilizacijskog nacionalno-vjersko-kulturnog suživota, i u udžbenicima, i u nastavi, i u javnom diskursu u cjelini,  što bi sve bio osnov za jednu mnogo širu i značajniju, dublju i kvalitetniju  prisutnost crnogorske nacionalno-državotvorno-građanske ukupne naučne, kulturne i obrazovne, vjerske i medijske misli i misije i u savremenoj Crnoj Gori i u dijaspori u cjelini. A to je conditio sine qua non opstanka i razvoja Crnogoraca i Crne Gore.

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].