Crnogorska dijaspora kroz vizuru Nenada Stevovića

0
Promocija knjiga Nenada Stevovića

U četvrtak, 3. oktobra  u 20 sati, knjižara Karver iz Podgorice, u saradnji sa Udruženjem Crnogoraca Srbije ”Krstaš“ i KIC Budo Tomović organizuje promociju knjiga:

– Crnogorsko iseljeništvo kroz diplomatske arhivske izvore, autor Nenad Stevović

– Crnogorci u Vojvodini – kolonizacija 1945-1948, autori Nenad Stevović i Slobodan B.

Medojević

Rata – crnogorska kolonija u Vojvodini, autor Nenad Stevović

Na promociji će govoriti književnici i publicisti Borislav Cimeša, Ivan Jovović, Đuro Radosavović i autor knjiga Nenad Stevović.

U programu će učestvovati i recitatori Crnogorskog kulturno prosvjetnog društva Princeza Ksenija iz Lovćenca

Studiju „Crnogorsko iseljeništvo kroz diplomatske arhivske izvore“ čine četiri integralna dijela – poglavlja. Povezuje ih tematika usko vezana za crnogorsko iseljeništvo; diplomatsko-arhivsko porijeklo dokumentacije i istorijski kontekst. Dokumenti koji se prvi put prezentuju javnosti su nepobitno svjedočanstvo, egzemplarna ilustracija i svojevrsna apoteoza jednom istorijskom trenutku crnogorskog iseljeništva…! Studija nepobitno dokazuje, kroz argumentaciju autentične arhivske građe, da su svi kapaciteti Kraljevine SHS i kasnije Kraljevine Jugoslavije, bili usmjereni u cilju asimilacije crnogorskog iseljeništva i negacije nacionalne posebnosti Crnogoraca. Knjiga je štampana dvojezično, na crnogorskom i engleskom jeziku a izdavači su Crnogorski kulturni forum sa Cetinja i Udruženje Crnogoraca Srbije „Krstaš“.

Knjiga „Crnogorci u Vojvodini – kolonizacija 1945-1948“, izdavač Matica crnogorska,  trotomna je publikacija na preko 2100 stranica, kapitalno djelo od izuzetne važnosti za očuvanje i osvježavanje crnogorske nacionalne memorije. Baza je budućih istraživanja u cilju razjašnjavanja mnogih fenomena koje je proizveo život crnogorske zajednice u multinacionalnoj Vojvodini, procese prilagođavanja, prožimanja, asimilacije, kao i baza za istaživanje ostataka tradicionalne kulture crnogorske zajednice i njene odnose sa kulturama drugih zajednica u Vojvodini. Studija je zbog svog sadržaja dostupna i razumljiva svima. Mnogi će u njoj pronaći svoj „korijen“ i svjedočanstvo pripadnosti crnogorskom narodu i njenoj dijaspori, a po svojoj sadržini i revolucionarna jer je konačno utvrdila egzaktan broj crnogorskih kolonista, njihovu strukturu i i disperziju naseljavanja u Vojvodini.

Knjiga ”Rata – crnogorska kolonija u Vojvodini”, ima karakter istorijske hronike i vrijednog dokumentarnog priloga o crnogorskim kolonistima poslije Prvog svjetskog rata u naselju Rata, kod Bajmoka na krajnjem sjeveru Vojviodine. Rad se izdvaja svojim metodološkim pristupom – razmatra razvoj kolonije kroz duži vremenski period, skoro kroz cio XX vijek, i to u političkom, ekonomskom i društvenom kontekstu. To je autoru omogućilo da dublje izrazi i percepciju specifične vojvođanske stvarnosti – geografske, ekonomske, etničke i kulturološke od strane crnogorskih kolonista, i da komparira refleksije istorijski novog i tradicionalnog sa kojima su kolonisti objektivno suočeni.

Nenad Stevović je publicista, politikolog, istraživač i organizator crnogorske dijaspore. Osnivač je i prvi predsjednik Udruženja Crnogoraca Srbije Krstaš. Osnivač i predsjednik Crnogorske partije iz Novog Sada. Inicijator je i koordinator osnivanja Crnogorskih kulturno prosvjetnih društava Princeza Ksenija iz Lovćenca i Montenegrina iz Subotice i Crnogorskog kulturnog centra Beograda. Član Matice crnogorske, Vojvođanske politikološke asocijacije i nezavisnog društva novinara Vojvodine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].