Čapuni: Dva Albanca u srpskom kolu

0
Foto: NSD

SUSRET POD VELOM TAJNI: Predstavnici srpskih i alabanskih partija održali „istorijski sastanak“

Čapuni: Dva Albanca u srpskom kolu

Ne znam ni pozadinu, ni ciljeve tog susreta. Nadam se da znaju korake i da se neće saplesti, kao što su se sapleli drugi Albanci koji su se uhvatili u ovakva „kola“, rekao je parlamentarac iz redova Albanske alijanse

Autor: Kristina Jerkov

Predstavnici pet parlamentarnih stranaka održali su u četvrtak „istorijski sastanak“ u Skupštini Crne Gore, o kome je javnost saznala tek juče, posredstvom saopštenja koje su formulisale i proslijedile tri partije u čijem su fokusu djelovanja interesi crnogorskih građana koji se deklarišu kao pripadnici srpskog nacionalnog korpusa.

Kako su pojasnili, epitet „istorijski“ susret je dobio zbog toga što su za istim stolom sijedjeli „predsjednici srpskih i albanskih stranaka u Crnoj Gori“: predsjedavajući Skupštini Crne Gore Andrija Mandić (Nova srpska demokratija), Milan Knežević (Demokratska narodna partija) i Vladimir Joković (Socijalistička narodna partija), zatim Nik Đeljošaj kao lider Albanskog foruma, te Nikola Camaj iz iste koalicije, koji je potpredsjednik aktuelnog saziva Skupštine. Ipak, ostaje nejasno zbog čega se DNP i SNP „samoodređuju“ kao nacionalne stranke, s obzirom na to da su prema statutu obje građanske orijentacije.

SAOPŠTENJE

U podužem tekstu iz NSD-a, koji je trebalo da prenese teme o kojima su razgovarali, najmanje se moglo saznati o stavovima koje su učesnici sastanka iznijeli tom prilikom. Naprotiv, najviše se govorilo o vjekovnim odnosima i mirnom suživotu pripadnika srpskog i albanskog nacionalnog korpusa u Crnoj Gori.

Takođe, nije se razgovaralo, navodno, ni o tek objavljenim rezultatima rada ministara koji dolaze iz redova ovih stranaka, a koji su pokazali da bi neki od njih mogli lako biti zamijenjeni u skoroj rekonstrukciji Vlade, kako je to početkom godine najavio premijer Milojko Spajić.

Već prva rečenica saopštenja NSD nagovještava da su tokom sastanka bile brojne i teme i mimoilaženje u stavovima.

– Počevši od činjenice da postoje različiti pogledi na neke regionalne probleme, istaknuto je da zajednička strateška spoljnopolitička opredijeljenost za članstvo u Evropskoj uniji ostaje neupitna, što je svakako i velika prednost regiona u cjelini. Na sastanku je izražena spremnost za otvoren i konstruktivan dijalog, uz zajedničku posvećenost evropskom putu Crne Gore, kao ključnom cilju koji objedinjuje sve građane bez obzira na nacionalnu ili političku pripadnost – stoji u tekstu dostavljenom medijima.

U nastavku je istaknuta „tradicija mirnog suživota“ pripadnika dvije nacionalne grupe, uz „poštovanje i dobrosusjedske odnose“. Kako su dodali, Srbi i Albanci se „nijesu sukobljavali u Crnoj Gori“, već su, „pokazujući toleranciju, održavali dijalog, koji treba da bude uzor svim narodima u regionu“.

– Sagovornici su se saglasili da je došlo vrijeme za novu Crnu Goru, državu jednakih šansi za sve, gdje niko neće biti diskriminisan. Istaknuto je da je neophodno da se prekine sa politikom isključivosti, koja je tokom prethodnih decenija nanosila štetu i srpskom i albanskom narodu. Svi učesnici su se složili da je neophodno raditi na izgradnji Crne Gore kao zemlje slobodnih, srećnih i bogatih građana, koja će biti prepoznata kao dom svih naroda koji u njoj žive – navedeno je u saopštenju.

S obzirom na to da upravo politički predstavnici srpske i albanske nacionalnosti već godinu zajedno učestvuju u svim segmentima vlasti, ostaje nejasno kako prepoznaju da je baš sada na djelu „politika isključivosti“ za pripadnike tih naroda.

U saopštenju NSD-a takođe stoji kako učesnici sastanka smatraju da je „dijalog između političkih predstavnika srpskog i albanskog naroda u Crnoj Gori važan korak u vremenu velikih turbulencija i ratova koji su zahvatili cijelu planetu i da treba da služi kao primjer drugim narodima širom regiona“.

– Upućen je poziv i izražena je spremnost da se zajedno sa drugim političkim organizacijama u Crnoj Gori radi na temama koje povezuju, u interesu svih građana. Članstvo Crne Gore u EU biće ne samo geopolitička orijentacija, već potvrda zrelosti našeg društva i privrženosti standardima koji garantuju bolji životni i društveni ambijent za sve. Sastanak je ocijenjen kao veoma važan korak u pravcu uspostavljanja trajnog povjerenja i zajedničkog rada na izgradnji moderne, evropske i multietničke Crne Gore – zaključuje se u saopštenju.

REAKCIJE

Komentarišući susret od četvrtka, te jučerašnje saopštenje NSD-a, jedan od učesnika sastanka Nikola Camaj iz Albanskog foruma za Pobjedu ističe da je za njega „ključna činjenica da nam je put Crne Gore u EU svima najbitniji“.

– U mom višegodišnjem političkom djelovanju nije novina da podržavam sve što doprinosi boljim odnosima nacija bez obzira na prošlost, a što nam svima garantuje bolju i prosperitetniju budućnost. Za to sam uvijek bio i biću spreman da dam svoj puni doprinos dobrobiti svih građana Crne Gore zastupajući, prije svega, interese svoje nacije, što predstavlja moju odgovornost i prioritet – istakao je on za naš list.

No, poslanici stranaka iste nacionalne manjine, ali koji nijesu u vlasti, imaju drugačije mišljenje o susretu Đeljošaja i Camaja sa Mandićem, Kneževićem i Jokovićem.

Ilir Čapuni iz Albanske alijanse, koji u parlamentu ne pripada niti jednom poslaničkom klubu, za Pobjedu navodi kako ima veoma malo informacija o cijelom sastanku.

– Nijesmo svakako bili pozvani. Ne znam ni pozadinu, ni ciljeve tog susreta. Ali, jedan moj kolega je dao briljantan komentar: „Dva Albanca u srpskom kolu“. Nadam se da znaju korake i da se neće saplesti, kao što su se sapleli drugi Albanci koji su se, ili zbog bratstva i jedinstva, pomirenja, pretjeranih ambicija ili zbog drugih poriva, uhvatili u ovakva „kola“ – rekao je Čapuni.

Sastanak je za Pobjedu prokomentarisao i nekadašnji predsjednik opštine Tuzi i poslanik u Skupštini Crne Gore Nikola Gegaj, navodeći kako nije iznenađen.

– Radi se o susretu ljudi koji vrše vlast u Crnoj Gori, koji zajedno sjede u Vladi i u parlamentu. E sad, drugo je pitanje da li imaju podršku njihovih glasača da bi uradili tako nešto. Što se tiče Mandića, njega smatram iskusnim političarem koji na ovaj način želi da se prikaže u javnost kao evropski i kosmopolitski političar, i da, kao lider Srba, želi saradnju sa Albancima u Crnoj Gori. Po meni, cilj i ishod ovog sastanka je pod velikom znakom pitanja. Na fonu gore pomenutog sastanka, imali smo mogućnost da u medijima pročitamo zlonamjerne izjave pojedinih analitičara u Srbiji, koji već dijele Crnu Goru na autonomne jedinice, te joj predviđaju federalni oblik državnog uređenja – rekao je Gegaj.

No, samo su se rijetki juče oglasili povodom „istorijskog sastanka“, te pokušali da prozru namjere obje strane, kakve god one bile.

Ivan Vujović, predsjednik Socijaldemokratske partije koja je dio političke platforme Evropski savez, potcrtava kako je „Mandić u samo par mjeseci od šoviniste postao partner“, referišući na izjave Đeljošaja od prošle godine.

– Možda su se usaglasili oko priznanja Kosova kad su se već dogovorili oko koncesije za aerodrome. Ili kako je to Mandić u samo par mjeseci od šoviniste, kako tada ispravno reče

Đeljošaj, postao partner – naveo je Vujović na društvenoj mreži Iks.

On smatra da iza svega stoje partikularni interesi, uz podsjećanje da je Crna Gora i dalje građanska država.

– Avionske visine i interesi čine čuda, pa je i ta alhemija moguća. Nego, Crna Gora jeste i biće građanska, a kome je „šovinista“ partner neka se dobro preispita – zaključio je Vujović.

Građanska inicijativa „21. maj“, pak, smatra da je riječ o pokušajima da zemlje regiona preko svojih predstavnika u Crnoj Gori sprovedu svoje interese i ostvare specifične ciljeve.

– Različiti događaji kojima svjedočimo posljednjih par godina govore u prilog činjenici da različiti centri moći iz okruženja, sa svojim poslušnicima iz Crne Gore rade na preuređenju ili ukidanju naše države kao samostalne i suverene – naveli su iz te organizacije.

Smatraju da je upravo sastanak „srpskih i albanskih“ stranaka, koji je održan u prostorijama Skupštine, „jedan od najsvježijih primjera“.

– On kao takav nije ni istorijski, niti prećerano značajan osim što jasno i nedvosmisleno pokazuje namjere da se Crna Gora konstituiše kao zajednica naroda, a ne građana kao što je to sada slučaj – naveli su u saopštenju.

Kako dodaju, oni koji su „sastančili“ nijesu okrenuti Crnoj Gori kao zemlji koja ih plaća i čiji su javni predstavnici.

– Oni su lojalni njihovim šefovima iz glavnih gradova iz okruženja, čije su sluge i neupitni poslušnici. Valja im samo znati da, što god pokušavali, ipak ova zemlja, kakva je da je, ima unutrašnje kapacitete da se odbrani od njihovih i drugih etničko-nedemokratskih nasrtaja. A ako ništa, nek se prisjete 1945. godine – zaključuje se u saopštenju GI „21. maj“.

S obzirom na to da su se prvaci ovih stranaka do nedavno veoma često međusobno optuživali za podrivanje kako puta Crne Gore u EU, tako i cijele državne politike, ostaje da se vidi je li ovo najava budućeg saveza. Razlozi su brojni, ali bi svaki od njih mogao direktno da naškodi upravo eurointegracijama naše zemlje i kontinuiranim najavama Evropske komisije da bi mogli da postanemo nova članica EU već 2028. godine.

Đeljošaj: Nikada nikoga nećemo zaobići zbog bilo koje pripadnosti

Kao predstavnici Albanaca, imamo i uvijek ćemo imati dijalog sa svim političkim partijama u Crnoj Gori. Danas razgovaramo sa predstavnicima srpskog naroda, a u narednom periodu i sa ostalim nacionalnim i građanskim partijama, kazao je Đeljošaj.

– Nikoga nikada nećemo diskriminisati niti zaobići zbog bilo koje pripadnosti, već ćemo uvijek težiti miru, dijalogu, saradnji i vrijednostima na kojima počivaju sve zapadne demokratije. Crna Gora je građanska država, a svi narodi treba da uživaju svoja prava. Albanski narod ne mora riječima dokazivati privrženost vrijednostima evropskih integracija i multietničkog sklada, jer je to pokazao djelima – rekao je Đeljošaj u izjavi za Antenu M.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].