BORO VUČINIĆ – BEZBJEDNOSNE INTEGRACIJE ZAPADNOG BALKANA, MARKANTNA STUDIJA

1

Piše: Željko Rutović

U svijetu sve otvorenijih izazova pitanja bezbjednosti, te važnosti integrativnih procesa  ovog  pitanja, posebno u društvima koje u dugom periodu nazivamo tranzicionim ili mladim demokratijama, knjiga Bezbjednosne integracije Zapadnog Balkana, autora Bora Vučinića, objavljena  2017. god. dobrodošla je literatura kao svojevrsni djelatno – tematski  vodic smjera tog Balkana. Iz mnogo, mnogo razloga. Bezbjednost,  to pitanje svih pitanja i preduslov stabilnosti i razvoja malo, malo, pa na Balkanu dobije svoje ruzno lice koje opet trazi vrijeme i resurse za saniranje nastale štete. Svekolike. Demokratske. Kulturološko – civilizacijske. Ekonomsko – razvojne. Prosvetiteljsko – građanske. I ne završavamo ovdje nabrajanje…Imajući sve to u vidu, i još mnogo šta iz ovog portfelja treba kazati da je u minulom vremenu knjiga nedovoljno osvijetljena ili neopravdano prećutana podjednako u stručnoj, akademskoj i sveukupnoj javnosti. No, po običaju to je već stvar neke druge i duge priče, podjednako i sudbine knjige i kulture (ne)čitanja na brdovitom Balkanu. A tek kritičke percepcije knjige. No, knjige i ljudi  od knjige odavno su na ovim prostorima zamijenjeni nečim drugim interesantnijim i lukrativnijim. Nečim od čega se živi.

Željko Rutović

Nesporne metodološke postavke knjiga je naučno – istraživačka  jedinica kompozitne strukturiranosti koja ogledno svjedoči o karakteru i cilju naučnog promišljanja ove izazovne teme. Kao takva van klišea, knjiga je  dragocjena literatura za studente bezbjednosti i inače interdisciplinarnih studija, zatim za naučne  djelatnike, analitičare, političke predstavnike, građanske aktiviste, medijske djelatnike, kao i sve one koje po prirodi poziva, interesovanja, vokacije, ova tema inspiriše, provocira, ili angažuje u donošenju-kreiranju strateških pravaca bezbjednosne kulture. I ne samo kulture. Širok je Vučinićev istraživački pojmovnik. Geopolitički, istorijski, lokalni i svaki drugi pripadajući porodici ovog temata. Temeljan i studiozan je Vučinić u elaboraciji svakog od pitanja. Koherentan. Po potrebi minuciozan. Analitički  efektan.

Uostalom, autorovo veliko profesionalno iskustvo u sistemu odbrane i bezbjednosti potvrdi te stare antičke istine odnosa  teorije i prakse. Otuda se ova knjiga ontološki opire sveznalačkoj površnoj  hiperprodukciji  olako obećane brzine globalnog spektakla. Knjiga pita, problematizuje, analizuje, dijalogizuje  i naučno zaključuje. Jednom riječju, školski obrazac knjige  koja to jeste. Pridružuje se ovim rukopisom dr Vučinić onom malom promišljajućem sloju javnih djelatnika koji jasno razumije i racionalno u širim kontekstima i procesima sagledava probleme i potrebe Zapadnog Balkana. Ako  Balkan ne želi biti  konfliktno područje opterećeno atavizmima prošlosti, on svoju budućnost mora vidjeti u civilizacijskim integrativnim procesima koji nijesu samo bezbjednosne prirode. Dijalektička je priroda tog i odnosa i procesa. A bez iskustva, profesionalizma i transfera znanja ne ide. Ne pomažu tu ni hljeb ni igre. Integracije nijesu parole i izborni mandati. To je pitanje vizije društva i odgovornosti prema dolazećim generacijama.

Sumarno, knjiga pripada redu onih čija aktuelnost, komparativna kultura i živuća priroda otvorenosti problemskog snopa  iznova traži oblike novog iščitavanja kroz koje se prepliću  i tumače prošlost i sadašnjost, te iz tog rama projicira se karakter budućnosti, viđen u ramu globalnog integruma. Težina ove monografije ogleda se u objektivnom, nepristrasnom situiranju prošlosti ovog prostora, kao na primjeru raspada SFRJ kao i svih posledica proisteklih  na temelju ratnih sukoba. U tom duhu snažno je autorovo svjedočanstvo opisa sistema nacionalne bezbjednosti Crne Gore, koje neposredno konvergira sa strateškim opredjeljenjima euroatlantske vizije države i društva.

Sve govori da je riječ o knjizi realnosti, koja nas iznova surovo suočava sa i dalje otvorenim pitanjima načina i modela izgradnje  mira, stabilnosti i razvoja država Zapadnog Balkana. U tom duskursu  Vučinić jasno poručuje da su NATO i EU integracije uslov svih uslova regionalne saradnje i stabilnosti. Svakako, iz bilo kog ugla željeli tumačiti Balkan i njegovu perspektivu, ovo markantno i referentno štivo, po svom meritumu treba i mora biti  konsultovano, jer na taj način izoštrava se optika predmeta analize u čijoj  je obradi autor  istraživačko  analitičkim instrumentarijem izgradio održivu  konstrukciju otpornu na svaki dnevno – politizirajući narativ koji na žalost Zapadnog Balkana i dalje u  nacionalističko populističkom miljeu istrajava, odvlačeći ovaj region od perspektiva stabilnosti i prosperitetnosti, kojih nema bez bezbjednosnih širokih integracija.

Mnogo je razloga i raznih povoda da Vučinićeva knjiga doživi onaj oblik percepcije koja traže ozbiljna i odgovorna društva. Mnogo je istraživačkih argumenata autor upotrijebio, modelirao i kompresirao u ovu monografiju koja, kao takva postaje snažnim markerom pitanja bezbjednosti, stabilnosti i razvoja Balkana.

Što prije mnoge knjige isčitamo i sto prije naučimo mnoge  lekcije iz svoje prošlosti, tim ćemo prije  kao društva biti na onom emancipatorsko civilizacijskom  kursu kojeg  je i  kao  javni djelatnik, profesionalac i naučni istraživac, Boro Vučinić odgovorno temeljio i temelji u svom radu.

1 COMMENT

  1. Boro Vučinić je najpošteniji član DPS-A.
    ON NIČIM NIJE OKALJAN.
    ČISTA OBRAZA.
    ZNANJA I GOSPODSTVENOSTI.
    TAKVI SA ISKUSTVOM I OBRAZOVANJEM NAM TREBAJU.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].