BORBA TANJE BAKIĆ ZA AKADEMSKE, ETIČKE I LIČNE VRIJEDNOSTI

0
Tanja Bakić

Piše: Božidar PROROČIĆ, književnik i publicista

Crna Gora je odavno zemlja “čuda“ i pokušaja žestokih udara “srpskog sveta“. Pripadnici ove kaste, željni dominacije kroz svoje retrogradne ideologije, ne prezaju ni od čega, pa čak ni od spuštanja najviših institucija poput Univerziteta Crne Gore (UCG) na najniže grane. Oni rade na afirmaciji političko-dekadentnih kadrova, pružajući im prilike da ostvare svoje ciljeve, bez obzira na cijenu po akademsku i moralnu čistoću. U ovom kontekstu, Tanja Bakić, renomirana crnogorska pjesnikinja, spisateljica i naučnica, stoji kao svetionik hrabrosti i integriteta. Nedavne kontroverze oko njenog neizbora u akademsko zvanje redovne profesorice na UCG otkrile su duboke probleme unutar akademske zajednice, ali su istovremeno naglasile njenu snažnu i hrabru borbu za pravdu. Tanja Bakić je poznata po svom radu na Vilijamu Blejku, čiji je značaj prepoznat na međunarodnom nivou. Njen doprinos monografiji o Blejku, objavljenoj od strane prestižnog Bloomsbury Publishinga, samo je jedan od mnogih primjera njenog izuzetnog naučnog i književnog doprinosa. Bakić je kroz svoju karijeru kontinuirano pokazivala posvećenost najvišim standardima naučnog istraživanja i umjetničkog izražavanja, što je rezultiralo brojnim priznanjima i pozivima na međunarodne konferencije.

Međutim, proces njenog izbora za akademsko zvanje suočio se sa ozbiljnim nepravilnostima kako piše Pobjeda. Njena protivkandidatkinja, Vesna Bratić, bivša ministarka prosvjete, kulture, nauke i sporta, izabrana je uprkos nedostatku samostalnih radova iz oblasti anglofone književnosti, za koju je konkurs bio raspisan. Još ozbiljnije, recenzentska komisija predala je dva identična izvještaja, što jasno ukazuje na plagijat. Radovi Vesne Bratić su iz drugih oblasti, kao što su lingvistika i metodika nastave, što dodatno dovodi u pitanje regularnost izbora. Vesna Bratić je poznata po svojim kontroverznim političkim stavovima i izjavama, uključujući podršku četničkom pokretu, što dodatno kompromituje njen integritet kod dobrog dijela akademske zajednice. Protiv nje se vode brojni sudski postupci zbog nezakonitih radnji tokom njenog mandata, što dodatno baca sjenku na njen izbor za redovnu profesoricu.

 

Tanja Bakić nije samo žrtva ovog nepravednog sistema, već i simbol borbe za pravednost i transparentnost na UCG. Njena hrabrost da se suprotstavi nepravilnostima, podnese prigovore inspiracija je za sve koji vjeruju u akademske i etičke vrijednosti. Ova situacija zahtijeva hitnu pažnju nadležnih institucija i šire javnosti. Univerzitet Crne Gore mora preispitati svoje procedure i osigurati da izbori u akademska zvanja budu zasnovani na objektivnim i transparentnim kriterijumima, kako bi se očuvala vjerodostojnost i ugled akademske zajednice. Tanja Bakić nastavlja svoju borbu, ne samo za sopstvena prava, već i za budućnost akademskog integriteta. Njen primjer nas podseća na važnost upornosti, hrabrosti i posvećenosti istini, čak i u suočavanju sa najtežim izazovima. Kao zajednica, moramo stati uz nju i podržati njene napore, jer borba Tanje Bakić nije samo njena, već borba svih nas za bolje i pravednije društvo u sadašnjoj Crnoj Gori.

Jedan od najglasnijih kritičara ovog procesa je akademik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, prof. dr Slobodan Backović. On je postavio pitanje zašto se niko na UCG nije sjetio da pita Etički odbor za mišljenje o postupcima Vesne Bratić, posebno s obzirom na njene nezakonite odluke dok je bila ministarka. Backović je istakao da Etički odbor treba da ocijeni da li etički profil Bratić zadovoljava standarde univerzitetskog profesora, kako je propisano Etičkim kodeksom UCG. Nažalost, ova evaluacija nije sprovedena, što dodatno baca sjenku na čitav proces izbora.

Borba Tanje Bakić, istaknute književnice, prevodioca i naučnice, je nešto što nam ukazuje kako društvo u Crnoj Gori krije brojne probleme i izazove za sve one istinski posvećene svom profesionalnom radu i angažmanu. Njena borba nije samo lična, već predstavlja širu sliku prepreka sa kojima se suočavaju mnogi intelektualci i umjetnici u našoj zemlji pod patronatom ,,srpskog sveta“.  Ova situacija oslikava širi problem društvene i institucionalne podrške za kulturne i naučne radnike u Crnoj Gori. Često su prisutni problemi kao što su nedostatak finansijskih sredstava, politizacija kulturnih i obrazovnih institucija, te marginalizacija stručnjaka koji se kritički osvrću na društvene anomalije. Tanja Bakić svojim primjerom pokazuje da, iako su prepreke velike, individualni i posvećeni rad i predanost mogu dovesti do značajnih doprinosa, ali i da je neophodna veća sistemska podrška. Njena borba takođe otvara pitanja o potrebi za reformama unutar kulturnih i obrazovnih institucija kako bi se stvorio prostor za slobodnu misao, kreativnost i inovacije. Samo kroz takve promjene, Crna Gora može postići napredak i stvoriti okruženje koje će motivisati i podržati sve one koji se predano posvećuju svom radu, kao što je Tanja Bakić, ukoliko ne istrajemo u tome hijene i lešinari ,,srpskog sveta“ i dalje će voditi svoje nacionalističke ,,igre bez granica“. Tanja Bakić je heroina koja je hrabro ustala u odbranu nauke, etičke i kritičke misli, koristeći svoje najveće oružje – znanje. Ona se suprotstavila politikanstvu prisutnom na Univerzitetu Crne Gore (UCG), ostajući dosljedna svojim principima i vrijednostima.

Ne smijemo ćutati kada je Tanja Bakić u pitanju. Moramo ukazati na nepravilnosti i boriti se za pravičnost u akademskim procedurama. Ako zaćutimo, dozvoljavamo sebi da se stub po stub akademske zajednice Crne Gore urušava i da ide ka sunovratu koji je itekako evidentan. Naša je odgovornost, kao članova ove zajednice, da osiguramo transparentnost, integritet i poštovanje akademskih standarda. Bez ovih vrijednosti, rizikujemo gubitak povjerenja u naše obrazovne institucije, što može imati dalekosežne posljedice po budućnost naše zemlje. Svaka nepravilnost, koliko god mala, doprinosi stvaranju atmosfere u kojoj se korupcija i nepravda normalizuju. Zato moramo biti glasni, nepokolebljivi i ujedinjeni u našem zahtjevu za pravdom. Samo tako možemo osigurati da naš obrazovni sistem ostane bastion znanja, inovacije i poštenja. Ignorisanje problema nije opcija; aktivno suočavanje sa njima je jedini put naprijed. A imamo dva puta ,,put srpskog sveta i degradacije“ ili put pravde i istine kojim hrabro korača Tanja Bakić ali i mi svi drugi spremni da ukažemo na poražavajuće stanje nekada eminentnih obrazovnih institucija Crne Gore a danas paravana iza kojeg se često kriju ,,pomračeni umovi srpskog sveta.“

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].