“Bokeljska mornarica” u Pomorskom muzeju CG Kotor

0
sa promocije brošure "Bokeljska mornarica"

Sa promocije

audio: sa promocije

Brošura “Bokeljska mornarica”, autora prof. dr Antona Sbutege promovisana je sinoć u Pomorskom muzeju Crne Gore Kotor.

Organizatori su Pomorski muzej, Ministarstvo kulture i Bokeljska mornarica, a bogato ilustrovana brošura na 40 strana predstavljena je brojnoj publici, upravo na dan slavne Mornarice.

otmeno u otmenom Kotoru

Pretpostavlja se da je u Kotoru, već u devetom i desetom vijeku, postojalo Udruženje mornara, a datum 26. jun 1463. godine je vezan za donošenje Statuta  bratovštine kotorskih pomoraca, podsjetio je direktor Pomorskog muzeja Crne Gore u Kotoru, Andro Radulović.

On je govorio o vezama Bokeljske mornarice i Muzeja, naglašavajući podršku koju Pomorski muzej daje ovoj instituciji u nastojanjima i zalaganjima za što kvalitetnije i adekvatnije vrednovanje, kao i prezentovanje  sveukupnog značaja i bogatstva u tradicijskom očuvanju svih njenih elemenata.

“U vremenima kada govorimo o značaju kulturnog identiteta uopšte i kada je Ministarstvo kulture kreiralo projekt Kreativna Crna Gora – identitet, imidž, promocija – valja podsjetiti da je Bokeljska mornarica čvrsto utkana u temelje crnogorske državnosti i suštinski dio njene lokalne, nacionalne i međunarodne prepoznatljivosti. Nezamislivo je, naime, pomisliti na kulturni identitet Crne Gore, bez slike Kola Bokeljske mornarice ispred katedrale Svetog Tripuna ili na Trgu od oružja”, kazao je crnogorski ministar kulture Janko Ljumović.

“Bokeljska mornarica predstavlja najkompleksnije nematerijalno kulturno dobro Crne Gore, koje je stavljeno pod zaštitu Zakona od 2013. godine. Publikacija koju večeras promovišemo predstavlja jedan od načina prezentacije kojima Ministarstvo kulture želi da Bokeljsku mornaricu pozicionira u savremenosti na način da njena vrijednost bude predmet peramnenetnih aktivnosti ka različitim vrstama javnosti i da zaštita, izučavanje, valorizacija i prezentacija tradicije koju Bokeljska mornarica predstavlja bude u fokusu aktivnosti svh aktera tog značajnog i odgovornog posla”, riječi su Ljumovića.

“Ova knjižica nema pretenziju da otkriva nove istorijske činjenice, niti da daje nove interpretacije. Bez obzira na moje dugogodišnje iskustvo u pisnju raznih naučnih tekstova, knjiga, članaka mogu reći da mi je pisanje ovog teksta bio posebno komplikovano. Čini mi se da je lakše napisati opširnu knjigu nego jedan koncizni tekt koji na petnestak strana treba da sintetizira 12 vijekova istorije mornarice, pomorstva i uopšte Boke i Kotora“, kazao je autor Anton Sbutega.

“Drevna bratovština, svjedok i protagonista hilja­dugodišnje istorije Boke, Jadrana i Mediterana, čuva i valorizira tradicije koje su brojne generacije Bokelja razvijale, često uz ogromne žrtve i uvijek sa dostojan­stvom i velikom energijom, a čije su osnovne vrijed­nosti izražene u njenom motu Fides et Honor – Vjera i Čast. Ona je bitno doprinijela stvaranju materijal­nih, kulturnih i duhovnih vrijednosti Kotora i Boke a i dalje je živi i aktivni faktor društvenog i kulturnog života ovog prostora. Njeni članovi nose drevne živopisne uniforme i staro oružje a u statutom predviđenim prilikama, kao što su proslava Svetoga Tripuna 3. februara, Dan Mor­narice 26. juna i Dan Opštine Kotor 21. novembra, nastupa i pleše svoje drevno kolo, puno vjerskih i po­morskih simbola, koje su njeni članovi prema tradiciji prvi put plesali 13. januara 809. g. prilikom donošenja relikvija Svetoga Tripuna u Kotor”, zapisao je autor, prof.dr Antun Sbutega u ovoj publikaciji.

Biranim notama prepoznatljivog kola mornarice i kultne pjesme “Bokeljska noć” veče su oplemenile profesorice flaute Angela Mijušković i Andrea Živković.

Veče je vodila Dolores Fabian.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].