
Gosti Reflektora su Dragan Damjanović – predsjednik Savjeta Agencije za zaštitu konkurentnosti i šef pregovaračkog poglavlja 8, Genci Nimanbegu – predsjednik Opštine Ulcinj i Aleksandar Dragićević – građanski aktivista, Boris Mugoša – šef poslaničkog kluba Socijaldemokrata
“Mi ne prihvatamo ‘trojanskog konja’, nećemo odustati dok ovo ne raskrinkamo do kraja i dok se Vlada ne povuče”, kazao je Nimanbegu u završnoj riječi.
Dragićević je poručio da će već sjutra krenuti u nove aktivnosti “dok se ovaj suludi naum potpuno ne raskrinka”.
“Naš krovni autoritet je EK i tražićemo njeno mišljenje. Ono što najmanje želim je da EK traži da Agencija sprovodi nezavisnu istragu. Nadam se da će nam nešto i sugerisati”, kazao je Damjanović.
Mugoša je napustio emisiju zbog najave da će se glasati u Skupštini o zakonima kojima se potvrđuju sporazumi sa UAE.
“Ako se usvoje zakoni, oni se šalju predsjedniku na ocjenu ustavnosti, mislim da pokušavaju da ovo proglase kroz hitan postupak da bi se smanjio broj dana predsjedniku da analizira zakone. Ako bi on vratio neke od tih zakona, Skupština bi morala opet da se odredi, tako da će vjerovatno biti procedura dok se ti zakoni ne proglase u Službenom listu”, kazao je Mugoša prije odlaska.
“Investitor bi već mogao da kupi module koji su dostupni i dobije određene podsticaje za to. Mislim da je Vlada samo malo potrčala sa sporazumom”, kazao je Damjanović.
“Mi još ne znamo ko su zakupci plaža, oni neće biti pripremljeni za sezonu… Vrijeme je da primjenimo rješenja koja su prisutna svuda u svijetu, da su plaže slobodne i dostupne svima”, kazao je Nimanbegu.
“Očekujemo od Ustavnog suda puno aktivnosti u vezi sa ovim procesom. Ono što nam se dešava treba da probudi institucije da reaguju, ne samo Agencija za zaštitu konkurentnosti”, dodao je on.
Dragićević je kazao da su zadovoljni brojem ljudi koji su se pojavili ispred Skupštine danas na protestu, jer šire građanstvo nisu pozivali na skup, tu su, kako je kazao, bili samo lokalni funkcioneri i građanski aktivisti.
“Naravno da ćemo organizovati šire akcije, za nas je ovo prvi od pet ili šest koraka i vjerujte da ćemo im pružiti pakao na svakom koraku, jer ovo je za nas rasprodaja Crne Gore”, poručio je on.
“Mi ne raspravljamo o Albaru da li je on kredibilan, već u pravni sistem ubacujemo sporazum koji je potpuni nonsens sa aspekta pravnog okvira kojem treba da teži ova država. Mene to zabrinjava. Ako krenemo i druge sporazume ovako da potpisujemo, pravni okvir više neće biti bitan za investitore, već samo za građane. A što se tiče Alabara, ja se radujem da konačno dođu neke investicije, jer pet godina imamo stagnaciju”, istakao je Mugoša.
Na pitanje hoće li Alabar graditi na Velikoj plaži Nimanbegu je odgovorio:
“Ne volim hipotetički da govorim. Alabar kad bi želio, može sjutra da kupi hotel tamo. To nisu pitanja koja su kvalitetna. Ako želimo ekonomsku logiku unaprijed odrediti, tu griješimo, jer procesi idu. Ali moramo postaviti pitanje u kojem pravcu želimo da se razvijamo kao društvo”.
Voditeljka “Reflektora” pitala je Nimanbegua šta on želi od Velike plaže.
“Mi sad imamo valorizaciju Velike plaže kroz dosadašnji način kako je koristimo, kroz planska dokumenta. Je li to zadovoljavajući način? Ne. Moramo više zaštititi prirodu. Naš je plan angažovati najbolje stručnjake iz svijeta i regiona i da napravimo diskusiju ne samo Veliku plažu, nego i druga područja u Crnoj Gori kako zaštiti. Time se ne bavimo, popis je pokazao da u Ulcinju imate 5.000 porodica koje imaju minimum 26.000 stambenih objekata. Tako je u svakoj opštini. Nama ne trebaju stanovi, nama treba razvoj kojim za 10-15 godina unaprijediti život”, istakao je on.
Na pitanje da li je istina da je Nimanbegu u dopisu Ministarstvu prostornog planiranja Alabaru ponudio pet lokacija u Ulcinju, on je odgovorio potvrdno.
“Slušajte, to su predlozi, vi predloge možete uputiti bilo kome. To nije tajna. To je slijed poteza da bi vidjeli da mi želimo investicije, ali mi nismo u tom momentu znali da je to razvoj nekretnina… To su neka razvojna područja, mi smo kao lokalna samouprava razgovarali i jasno je da svima nama treba razvoj koji je održiv. Vlada je manipulisala sa tim i rekli su da su prihvatili zaključke Skupštine opštine Ulcinj. Mi smo tada kao zajednica slali signal da smo spremni na razgovor”, pojasnio je on.
“Premijer je čovjek koji ne sluša volju naroda ni predsjednike opština. On već mjesec dana ne nalazi vremena da se nađe sa nama predsjednicima opština. Ja čak imam informaciju da se on ni ne srijeće sa ministrima. Smatram da on više nije za tu funkciju… Ali mu šaljem još jednom poruku: ovo mu neće proći. To što on namjerava da radi je toliki nivo nepravde, toliko pogrešno da se svi moramo dići, ovako ne može u jednoj državi koja je kandidat za EU”, dodao je Nimanbegu.
Na pitanje zašto albanske partije još nisu napustile vlast Nimanbegu je odgovorio:
“Naše članstvo u vladi više nije ni upitno, mislim da Spajić ovim šalje poruku da će izbaciti sve i svakoga – samo neka pokuša. Iz drugih albanskih partija nisu sa nama u koaliciji, ali su dali jasan signal da ovo ne prihvataju. Partije su postale zarobljenici toga da budu u vlasti ili ne. Možda u BS ne shvataju ozbiljnost ovog problema, ali ja sam ga veoma jasno obrazložio. Kao što sam i Demokratama pokušavao da obrazložim. Jer ovo više nije pitanje učešća u Vladi, nego našeg evropskog puta. Nije mi jasno koji ministar prihvata da na WhatsAppu donosi ovakvu odluku. Zar to nije sramotno?”.
Dragićević je kazao da ga jako zabrinjava ćutanje Delegacije EU u Crnoj Gori.
“Prije 2020. smo imali u EU stabilnog partnera kad je bilo riječi o devastaciji životne sredine, o urbanizaciji, o napadima na aktiviste… Ono što me zabrinjava, već dva dana imamo brutalne napade botova PES-a na Vanju Ćalović Marković, Delegacija EU se nije oglasila, a oglašavaju se za mnogo benignije stvari. Vidjećemo naredih dana da li Spajić ima prećutno dozvolu Delegacije ovdje u Podgorici, a ne u Briselu. Ne znam da li se ovim kupuje neki mir, da se vrati opozicija u parlament ili slično, ali je zabrinjavajuće”, kazao je on.
“O ovim sporazumima se raspravljalo svega 33 minuta na WhatsApp sjednici, a najbolji krajevi Crne Gore se daju nekome. Nešto se iza brda valja, a neka premijer objasni šta”, dodao je Dragićević.
“Sve ovo ima i ozbiljan reputacioni rizik za Crnu Gori. Svi oni koji su ovo problematizovali prvo kod EK, a ne kod domaćih institucija, mislim da nisu trebali da idu tim putem, već da se prvo unutar kuće iskomuniciramo. Jer svi mi tamo predstavljamo jednu malu porodicu koja treba da se pridruži velikoj porodici. Mislim da smo tako svi osramoćeni”, kazao je Damjanović. Nimanbegu je kazao da su bili prinuđeni da to urade.
“Kada sve to ide toliko brzo, toliko se skriva i sve ovo narušava, cijeli naš sistem je ugrožen… Zato što nas Spajić ponižava sve: poslanike, Skupštinu, lokalnu samoupravu, profesionalce, NVO sektor… Ovakvim načinom rada nam se urušava sistem”, istakao je on.
“Po mojim informacijama cilj Spajića je da u maju progura ugovor. Vjerovatno je već gotov. Ta brzina je natjerala predsjednika države, gospodina Kneževića, mene, civilni sektor da se obratimo EK”, kazao je Nimanbegu
“Evropska komisija (EK) ne može baš toliko brzo da reaguje, ali usmene informacije imamo da će ovdje pokušati da budu najbrži što je moguće, i tačno je što je gospodin Knežević problematizovao da je Sporazumom o stabilizaciji zabranjena svaka državna pomoć koja narušava ili prijeti da naruši konkurenciju”, ukazao je Dragan Damjanović, predsjednik Savjeta Agencije za zaštitu konkurentnosti i šef pregovaračkog poglavlja 8.
“Ovaj drugi sporazum, koji se tiče ulaganja u nekretnine, jasno definiše izbjegavanje javnih nabavki. Iz ugla šefa radne grupe plašim se da će EK ovaj dio problematizovati. Ako zakoni budu usvojeni, to će biti velika komplikacija. EK se neće zadovoljiti samo neprimjenjivanjem takvog zakona, već ćemo morati da glasamo u Skupštini da se takav zakon izbaci iz upotrebe. Sličan smo problem imali sa Montenegrom Airlinesom. Ako se to desi, ova Vlada bi za 6,7 mjeseci morala opet da ide da potpisuje sporazum”, upozorio je on.
Mugoša je kazao da je narativ da su oni koji su protiv sporazuma sa UAE zapravo protiv investicija – manipulativan.
“Nije jasan taj narativ. Druga stvar, toliko ima nelogičnosti u tom sporazumu. Vi se dogovarate sa drugom državom što je naš javni interes. Zašto je taj termin opasan? Zato što imate u Ustavu da je vaša imovina vaša, osim ako neko ne proglasi da je javni interes,a onda može da vam uzme imovinu i da vam “pravičnu nagradu”. Na kraju, nije ovo prvi sporazum sa Emiratima. Trenutno je važeći sporazum sa Emiratima u dijelu podsticaja i zaštite investicija. U tom sporazumu iz 2012. ima arbitraža, kaže se da prirodni resursi ne mogu biti dio ove priče, ima zaštita ulaganja, sve ono što ovaj novi nema… Postavlja se pitanje zašto? Suština ovoga je da država Crna Gora daje sve, planove dogovara sa investitorom, a znate šta daje vlada UAE – ohrabruje investitora i izuzima se iz bilo kojeg spora ukoliko dođe do njega. Nikad ovakvav sporazum, a bilo ih je na desetine o ekonomskoj saradnji, nije usvojen u Crnoj Gori”, istakao je Mugoša.
“Razgovarao sam danas po hodnicima Skupštine sa poslanicima svih partija i mogu da garantujem da ih vlada apsolutno nije ubijedila da treba glasati za ovaj sporazum. Oni privatno i u razgovoru koji je nezvaničan apsolutno nisu ubijeđeni, ne vjeruju u ovaj sporazum, ali će glasati i mene to jako zabrinjava i sramota me je kao građanina Crne Gore”, kazao je građanski aktivista Aleksandar Dragićević.
On je ocijenio da Spajić drži ovu skupštinsku većinu taocima i da se sve dešava zbog njegovog hira.
“Ja vjerujem da neki poslanici ipak neće glasati za ovaj sporazum, ukoliko postupe po savjesti”, dodao je on.
Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu objasnio je zašto je tražio da se donošenje odluke o sporazumu prolongira na godinu dana.
“Sigurno da ova brzina pokazuje kao da je neko vanredno stanje u Crnoj Gori. Za našu opštinu i jeste postalo vanredno stanje. Od pojave zakupca plaža do usvajanja ovako kontroverznog zakona nema 40 dana… Svi koji čitaju pažljivo i koji vole svoj grad vide da je to toliko šuplje, toliko namješteno da ova žurba samo pokazuje da se radi o tome da je neko želio na brzinu da prođe svu proceduru i mi smo to za sada spriječili. Posljedice, ako se ovaj zakon usvoji, posljedice mogu biti veoma, veoma teške, čak i ekonomske. Ja branim interes naše lokalne samouprave, ali i svih lokalnih zajednica u Crnoj Gori”, istakao je on.
Nimanbegu je ocijenio da u Skupštini trenutno postoji većina koja bi glasala za zakone kojima bi se potvrdili sporazumi sa UAE, ali je izrazio nadu da će promijeniti mišljenje nekoga od poslanika koji su kazali da će glasati za njih.
“Izjave Bošnjačke stranke (BS) su da će prihvatiti sporazum, takođe i Nove srpske demokratije (NSD), Demokrata, Pokreta Evropa sad (PES) i to čini jedan volumen od 43 poslanika. Iz SNP-a se ne sjećam kakve su bile izjave. Mi još pokušavamo da ubijedimo poslanike tih partija da ovo nije obično glasanje, već ključno glasanje u njihovim životima. Čudi me da PES polako prelazi u nešto sasvim suprotno od svog imena i žao mi je da su postali zarobljenici premijera, jer sam siguran da intimno osjećaju da je ovo potpuno pogrešna odluka”, uvjeren je predsjednik Opštine Ulcinj.
Šef poslaničkog kluba Socijaldemokrata i predstavnik Evropskog saveza Boris Mugoša kazao je da očekuje da će rasprava o Predlogu zakona o potvrđivanju sporazuma Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) trajati do ranih jutarnjih časova.
“Očigledno su dobili određenu vrstu instrukcije da to mora biti završeno danas”, ocijenio je on.
Vijesti
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je skala@t-com.me.