Bešlin: Demokrate opasniji protivnik crnogorskog identiteta od DF-a

1
Milivoj Bešlin

Nikada srpsko društvo nije bilo tako homogeno kao kada je riječ o Crnoj Gori, rekao je u emisiji „Teleskopija“ RTCG srpski istoričar Milivoj Bešlin.

Tu vrstu „sabornosti“ i saglasja u Srbiji, Bešlin je uporedio sa antibirokratskom revolucijom u Vojvodini, na Kosovu i u Crnoj Gori 1989. godine.

U osnovi ovakvog raspoloženja je velikosrpski nacionalizam, kaže Bešlin, naglašavajući da je upravo Crna Gora jezgro, odnosno srce projekta Velike Srbije. Komentarišući pokušaje da se tzv.“srpski svet“ izjednači sa tzv.crnogorskim nacionalizmom, Bešlin kaže da se mora razlikovati nacionalizam kao ideologija od identiteta.

“Ovdje se pokušava od strane proruskog i procrkvenog tabloida Vijesti dokazati da je ideologija velikosrpskog nacionalizma jednaka odbrani crnogorskog identiteta. Samo u ratovima devedesetih , srpski nacionalizam je iza sebe ostavio 130 hiljada mrtvih, 10 hiljada nestalih, 2 miliona raseljenih. Istovremeno, šta je crnogorski nacionalizam izuzev odbrana nacionalnog, državnog i kulturnog identiteta od strane velikosrpskih krugova i u Crnoj Gori i u Srbiji“, kazao je Bešlin.

Čuveni teoretičar Ernst Gelner nacionalizam definiše kao težnju za podudarnošću etničke i političke jedinice. Jedna država mora da obuhvati sve „krvne srodnike“ unutar istih granica, podsjeća Bešlin. U Crnoj Gori ne vidi tu tendenciju.

“Politički cilj ove manipulacije je postavljanje Demokratske Crne Gore i pokreta URA u centar , između srpskih nacionalista okupljenih oko DF-a i navodnih crnogorskih nacionalista okupljenih oko DPS-a”, kazao je Bešlin.

Po njegovom mišljenju, riječ je o pokušaju da se skine istorijska odgovornost sa pokreta URA i koncerna Vijesti , koji su, kako kaže Bešlin, odgovorni za dovođenje deklarisanih četnika i šovinista na vlast u Crnoj Gori.

Komentarišući spekulacije o ulasku Demokrata u neku buduću „proevropsku“ vladu u Crnoj Gori, Bešlin kaže da je stranka predsjednika Skupštine Alekse Bečića opasniji protivnik crnogorskog identiteta od DF-a.

“Jasno je da je DF „protočni bojler“ političkih interesa Aleksandra Vučića i ideologije velikosrpskog nacionalizma. Oni to ne kriju. Njihov cilj je poništavanje Crne Gore i svega crnogorskog. Kada je riječ o Demokratama , njihova politika je amfilohijevska , odnosno SPC-a u Crnoj Gori. Cilj Demokrata je svetosavska ili srpska Crna Gora. Njena državnost se ne poništava, ali se negira njen sadržaj, baš kao što se poništava i njen građanski, multietnički i antifašistički karakter. U sadržinskom i društvenom smislu, Crna Gora Demokrata se do kraja srbizira, po receptu i metodu pokojnog mitropolita Amfilohija Radovića. Taj ekstremni , desničarski dio SPC, nesklon Vučiću, oslonjen je na Rusiju. U tom smislu, Demokrate imaju podršku ne samo manjinskog opozicionog dijela SPC-mislim na Amfilohijeve nasljednike- nego i na snažnu podršku proruske, desničarske opozicije u Srbiji, pa i njihovih medija. Baš zbog te prikrivenosti, Demokrate su, ponavljam, opasnije od DF-a”, ističe Bešlin.

Vlada Zdravka Krivokapića Crnu Goru vodi u istorijski ćorsokak, zaključuje Bešlin, dodajući da je krajnji cilj te Vlade ugrožavanje državnosti Crne Gore.

CdM

1 COMMENT

  1. Kad narod to gleda, trpi i muci , nazalost, treba da nestane C.G. Prilikom raspada bivse nam Jugoslavije, sve republike , koje su tezile samostalnosti, podrzavali su to sa visokim procentom dok se kod nas natezalo i brojili se glasovi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].