U utorak, 17. decembra 2024. godine, u Umjetničkoj galeriji “Velimir A. Leković” u Baru, otvorena je samostalna izložba slika Liberta Slovinića.
Postavka u Galeriji “Velimir A. Leković” obuhvata 44 rada iz tri ciklusa: Bijeli Dol, Magični papir i Novi kubizam.
Velikom broju prisutnih na otvaranju izložbe, prvo se obratio rukovodilac Umjetničke galerije dr Milun Lutovac. Približio je prisutnima rad Liberta Slovinića, posebno apostrofirajući da autor “neprekidno svijet dovodi u pitanje, ne ostavlja ga na miru, analizira ga, rastavlja, posmatra iznutra, traži njegovu skrivenu nutrinu”.
Autor izložbe Liberto Slovinić je govorio o tri ciklusa iz kojih su zastupleni radovi u ovoj postavci.
Iz ciklusa Bijeli Dol na izložbi je zastupljeno 18 slika. Za ovaj ciklus Liberto Slovinić je kazao sljedeće:
“U rodnoj Budvi, pod zelenim brdom Spas, uz stari put prema Boki Kotorskoj, preko prevoja Topliš, pokraj visova Dubovice, prostire se prostrana udolina Bijeli Dol.
Moji preci su u toj plodnoj dolini posjedovali veliko imanje površine od oko 30 hiljada kvadrata. Sa kotaricom u ruci, u davna i sretna vremena, u Bijelom Dolu brao sam sočne mediteranske plodove: smokve, narandže, mandarine, mendule, šipke, rogače.
Veliki dio imanja bio je zasađen domaćom sortom maslina – žuticom. Nekada su maslinjaci mojih predaka davali godišnje do pet stotina litara kvalitetnog domaćeg ulja. Svojevremeno je oticalo iz našeg starog kamenog mlina za masline na Veljoj vodi.
Ti plodni i zeleni rajski vrtovi dio su mojih davnih dječačkih sjećanja, ali i mojih knjiga iz porodične trilogije HERBARIJUM. Slijedili su romani: Don ĐURO (2021), Šjor ANTE (2023) i Pitore LIBERTO (u nastajanju).
Kao lavina iz vulkana, kao vrelo sa izvora, kao boja iz tube, istisnuta su iz moje nutrine, iz umjetničke duše, nataložena i kondenzovana sjećanja na te vrtove raja, na raznovrsno mediteransko bilje, na sočne plodove.
Moćni valovi sjećanja i rasplamsalih emocija sručili su se na papir i preparirano platno. Stvaralačke ruke su isprva obuzimale prozračne akvarelske melodije, nastavili su se gvašni ritmovi, a u završnom krešendu uljane simfonije.
Pred vama je kreativno i neposredno stvaralačko ishodište – autentični izdanci bilja. Pokušajte da prihvatite egzemplare koji su vam prezentirani iz ciklusne cjeline: BIJELI DOL”.
Iz ciklusa Magični papir izloženo je 11 slika. O ovom ciklusu autor kaže:
“Papir je tanki sloj nataloženih i presovanih celuloidnih vlakana koji služi za pisanje, crtanje i štampanje. Pravi se u raznim oblicima i tonalitetima. Najbolji papir se izrađuje od biljaka koje sadrže mnogo celuloze i krpa od prirodnih materijala – pamuka i lana.
Papir je izmislio Kinez – Caj Lun u II stoljeću. Proizvodio se od bambusa i krpa namočenih u vodi. Kinezi su dugo krili način proizvodnje papira. Izrada papira je vremenom postala obimnija. Zanatlije koje su se bavile stvaranjem papira bile su cijenjene i tražene. Proizvodnja kineskog papira se brzo širila i drugim područjima.
Osnovno sredstvo za ručnu proizvodnju papira je ram i sito za zahvatanje natopljene pulpe. Ramovi su imali šarke za držanje i podizanje. Majstor naizmjenično spuštao i izvlačio kalup iz bazena i lagano ga tresao da bi se pulpa ravnomjerno raširila po situ.
Radionice za izradu papira javljale su se gdje je bilo dovoljno vode za proizvodnju. U Bagdadu se u VIII stoljeću formira prva manufaktura papira. U XI stoljeću papir se proširio Evropom. Pronalazak papira se smatra jednim od repera novog vjeka. Papir je značajno doprinio razvoju obrazovanja, prosvjete, kulture i nauke.
*
Krajem proteklog stoljeća, sa grupom umijetnika, uzeo sam učešća u jednom sličnom eksperimentu u ručnoj izradi papira. Rađeno je na otvorenom prostoru u hladovini pod gustim krošnjama. U nekoliko buradi kuvala se i pripremala papirna pulpa.
Žičanim sitima, zahvatana je vrela želatinozna masa, ravnomjerno je taložena dok se voda cijedila. Na raspolaganju je bio bojeni prah, za dodatno kolorisanje vlažne supstance. Nakon kraćeg prosušenja, na ravnim pločama su prostirani ostvareni papirni eksperimenti.
U eksplikaciji su prezentirani djelimični primjerci ručno spravljenih papira na arhaičan način. Nadati se da ćete se uvjeriti u autentičan način izrade i nesvakidašnje estetske vrijednosti predstavljenih artefakata.
U ovim radovima nisu primarni individualni i personalni prerogativi. Suština je u obuhvatnosti i punoći ukupnog stvaralačkog čina. Zapravo u zavidnim likovnim vrijednostima, koje su evidentno ostvarene, u svakom pojedinačnom i u sveukupnom nivou.
Osim što sam aktivno učestvovao u neobičnoj radionici i dao lični doprinos cjelovitosti artističkog opsega, lični doprinos cjelovitosti je što sam posvećeno sakupio eksperimentalne egzemplare, što sam ih profesionalno opremio i što sam vam ih prezentirao”.
Iz ciklusa Novi kubizam prikazano je 15 slika. Autor je o ovom ciklusu kazao sljedeće:
“U Budvi, u svom ateljeu na Veljoj vodi, pronašao sam dvadesetak blind ramova sa našpanovanim bijelim platnom galerijskog formata. U mirnoj atmosferi uz akorde Hendlovog koncerta, otpočeo sam opušteno da stvaram nove radove. Uz dosta terpentina i malo koloritnog supstrata, lazurno sam podslikao dio površine u horizontalnom položaju i ostavio da se likidni nanos suši.
Nakon prosušenja, tankom četkom i terakotnim tonom sam u stvaralačkom zanosu otpočeo da gradim linearno-arabeskalne konture ljudskog tijela. U sljedećoj fazi sam atributivne karakteristike naglašavao tamnijim tonovima i potencirao volumenoznost. Pojavljivale su se volšebno nove estetsko-likovne vrijednosti. Na sceni sam nastavio da nadahnuto gradim i ističem kubističko–volumenoznu atributivnost.
Osim volumenoznosati potencirana je linearna–crtačka matrica, koja kao konstrukcija koheziono spaja ekspandirane arealitete. Tako je učvršćena kompaktnost ostvarenog prizora. Kubistički segmenti su se našli sputani u specifičnoj žičanoj konstrukciji. Potencirao sam da hromatika pozadinskog isječka, bude osnova baznog figuraliteta.
Jednovremeno, uz volumenozne karakteristike, razvijao se i hromatski opseg. Iz monohromne ujednačenosti počele su da se javljaju i osjetne koloritne karakterističnosti. Iako je pretežno korišćena hladna hromatika, opšti utisak je da su svi kubistički prizori, mediteranski topli, milozvučni i vizuelno prijatni.
U oniričnom likovnim zanosom, nastavio sam značajnim energetskim potencijalom da nadgrađujem moj novi 26. Likovni ciklus – NOVI KUBIZAM. Ove godine, tokom određenog vremena, uspio sam da ostvarim veći broj novih eksplikata i osjetio sam neizmjerno mentalno zadovoljstvo. Na određen način, dio svoje nutrine izložio sam na svjetlost dana.
U eruptivnom stvaralačkom naletu, nastalo je dvadeset pet novih ostvarenja – NOUVOG CUBIZMA. Čvrsto su povezana među sobom, i samo na prvi pogled, liče jedan drugome, međutim svaki sobom nosi skupinu snažnih emocija, koje su potekle iz istoga stvaralačkog vrela”.
montenegrina.net
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].