Bar kao novi punkt za kršenje sankcija

0

Luka Bar

Nakon što su velike količine ruskog vještačkog đubriva mjesecima transportovane kamionima iz albanske Luke Drač, preko graničnog prijelaza Božaj i dalje crnogorskom teritorijom za Srbiju, od avgusta je nelegalni tranzit transferisan i sada kreće iz Luke Bar i vozom i kamionima, saznaje Pobjeda od više izvora iz Uprave prihoda i carina.

Prema informacijama Pobjede, samo u jednom danu – u četvrtak 24. decembra – više od 472 tone (472.287 kilograma) ruskog vještačkog đubriva željeznicom iz Bara je otpremljeno za Beograd, sa krajnjom destinacijom – Pančevo.

To je dio kontingenta kojim se rusko vještačko đubrivo preko crnogorske teritorije vozom šalje za Srbiju. Izvori iz UPC tvrde da je tokom posljednja dva mjeseca otpremljeno čak 16 hiljada tona željezničkim kompozicijama.

A mnogo toga ide i drumom. Od avgusta iz Bara brojni šleperi takođe prevoze rusko đubrivo – više od 1.200 kamiona, oko 30 hiljada tona je prešlo preko crnogorske teritorije. Najviše za Srbiju, preko Dobrakova, jedan manji dio za Bosnu i Hercegovinu, odnosno entitet Republika Srpska.

(NE)LEGALAN TRANZIT
Jedan dio kamionskog transporta se dovozi do Bijelog Polja, đe se na željezničkoj stanici pretovara u vagone, pa onda prebacuje za Srbiju.

– Skoro sve je rusko vještačko đubrivo, samo mali dio dolazi iz Bjelorusije. Ovo je najveći konvoj u tranzitu od kako radim i sigurno da je rat u Ukrajini uticao da se promijene kanali tranzita – kaže za Pobjedu carinik sa dugogodišnjim iskustvom.

Prema njegovim riječima, u posljednje vrijeme je znatno opao tranzit iz Drača, uglavnom brodovi sa đubrivom idu ka Luci Bar.

Da sve bude zanimljivije, intenzitet tranzita je značajno porastao nakon što su Luku Bar 5. decembra posjetili premijer Dritan Abazović, sa ministrima Aleksandrom Damjanovićem i Goranom Đurovićem. Nije poznato da li je vršilac dužnosti direktora Uprave prihoda i carina Vladimir Bulajić zvanično obavijestio vrh Vlade da je tranzit ruskog đubriva, koji je započeo i razrađen za mandata prethodnog čelnika UPC Rada Miloševića, prebačen sa punkta u Draču sada u Bar.

Iako u saopštenju i izjavama nije bilo govora o tranzitu ruskog vještačkog đubriva, brojke pokazuju da je samo do 20. decembra više od 150 šlepera otpremljeno iz Bara.

Iz Uprave prihoda i carina Pobjeda nije dobila odgovor na upit: da li se preko Luke Bar transportuje vještačko đubrivo iz Ruske Federacije i koliko je, u posljednjih dva mjeseca, transportovano kamiona sa ovom robom preko Luke Bar u Srbiju i kolike količine?

Pobjeda je u dva teksta detaljno opisala tranzit ruskog vještačkog đubriva iz Rusije za Srbiju, konstatujući da se tako krše sankcije koje je Evropska unija uvela Ruskoj Federaciji. Do početka decembra, ističu izvori Pobjede, skoro 8.000 kamiona vještačkog đubriva otpremljeno je za Srbiju.

U međuvremenu, iz Srbije je, preko crnogorske teritorije, za Albaniju i u tranzitu prošlo oko 6.000 kamiona žita. Na početku ovog velikog posla, kako ističu izvori Pobjede, robu je pratila faktura iz Rusije, kao što je i žito koje je izvoženo iz Srbije imalo svu potrebnu prateću dokumentaciju. Pobjeda objavljuje i jednu carinsku deklaraciju koja potvrđuje priču.

KAD CARINA NE POZNAJE SANKCIJE

Iako su iz Uprave prihoda i carina tvrdili da Crna Gora, dopuštajući tranzit ruskog vještačkog đubriva, ne krši sankcije, podaci kojima Pobjeda raspolaže govore suprotno.

Shodno Odluci Evropske unije od aprila ove godine, nije dozvoljena prodaja dijela vještačkih đubriva iz Rusije: kalijum hlorid (tarifni broj: 3105 20), mineralna ili hemijska đubriva koja sadrže azot, fosfor i kalijum (3105 20), mineralna ili hemijska đubriva koja imaju fosfor i kalijum (3105 60) i sva druga đubriva koja sadrže kalijumov hlorid (3105 90 20).

Prema podacima Pobjede, iz Drača i iz Bara je za nekoliko mjeseci, od kako se Crna Gora pridružila sankcijama, preko crnogorske teritorije transportovano više od 240.000 tona vještačkog đubriva. Crnogorska carinska služba ne može da odgovori – koliko tona đubriva je sadržalo zabranjene elemente.

Logično je zaključiti – hiljade tona, jer su zbog toga i mijenjane carinske deklaracije i umjesto zemlje porijekla upisivano je da je roba iz Turkmenistana?!

Postoje, međutim, deklaracije – dio njih Pobjeda posjeduje – koje potvrđuju da je najveći dio kontingenta iz Albanije, koji je išao preko Crne Gore, ipak bilo rusko vještačko đubrivo.

Iz broda je đubrivo pakovano u džambo vreće do 700 kilograma, potom je prepakivano u manje, najviše do 250 kilograma i tako otpremljeno za Srbiju. Da bi se sakrio trag da je roba porijeklom iz Rusije, zvanični posrednik u prodaji bila je jedna velika kompanija iz Albanije.

Najveći dio je otkupljivala kompanija ,,Promist“ iz Novog Sada, dok je, prema izvorima Pobjede, jedan dio bio rezervisan za ,,Agroplod“ iz Beograda, koji ima više podružnica u Srbiji.

RUSIJA VIA SRBIJA ZA ZAPADNU EVROPU?

Izvori Pobjede tvrde da ovolika količina ruskog vještačkog đubriva nije namijenjena isključivo za upotrebu u Srbiji. Prema istim izvorima, dio kontingenta vještačkog đubriva se prepakuje u Pančevu i potom dalje reeksportuje za Mađarsku, moguće i za druge države Evrope.

Kako proizvodnja vještačkog đubriva zavisi u velikoj mjeri od gasa (plina), čitava Evropa, nakon ruske agresije na Ukrajinu, sada kuburi sa nabavkom vještačkog đubriva, jer su Rusija i Bjelorusija najveći izvoznici. Zato je logično pretpostaviti da je preko Crne Gore otvoren kanal za posredno snabdijevanje ruskim đubrivom evropskih država.

To, međutim, ne znači da će Evropa blagonaklono gledati ukoliko se ispostavi da se unutar kontingenta ruskog vještačkog đubriva, koje se transportuje preko crnogorske teritorije, nalaze hiljade tona onog koje je – zabranjeno.

Najveći je, međutim, problem što nadležni u Crnoj Gori i ne znaju što se sve u tranzitu ,,valja“ preko crnogorske teritorije. Kako tvrde izvori iz Uprave prihoda i carina Crne Gore – ne obavljaju se potrebne kontrole, ni skeniranje kamiona, niti se radi povremena analiza DNK đubriva.

Osim toga, kamione koji su u tranzitu najčešće ne prati ni takozvani fitosanitarni sertifikat koji izdaju crnogorski inspektori. Prema informacijama Pobjede, u prosjeku tek svaki deseti kamion u tranzitu ima uz robu i neophodni fitosanitarni sertifikat. Kako onda prelaze carinu na Dobrakovu, nije poznato.

Izvjesno je da na taj način gubi Crna Gora. Ne samo međunarodni ugled, već i prihode. Izdavanje sertifikata po kamionu košta 10 eura, što znači da je Crna Gora izgubila do sada nekih 100 hiljada eura. I još će, jer tranzit ne staje.

standard

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].