Balkan bez rominga: Kako će izgledati u praksi i da li će operatori podići cijene usluga

0

Zapadni Balkan od danas je i zvanično zona bez rominga, što znači da će se korisnicima mobilne telefonije iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Albanije, Kosova i Sjeverne Makedonije naplaćivati iste cijene poziva, poruka i interneta kao da ih koriste u mreži svog matičnog operatora. Iz Crnogorskog Telekoma, Telenora i Mtel-a su za CdM kazali da neće povećati cijene usluga u domaćem saobraćaju.

“Roming regulacija odnosi se na odlazne pozive i poruke ka Crnoj Gori, odlazne pozive i poruke unutar “zone Balkan“, potrošnju interneta, i dolazne pozive unutar “zone Balkan””, kazali su za CdM iz Crnogorskog Telekoma.

U praksi će “roming kao kod kuće” izgledati ovako.

“Korisnik koji boravi u nekoj od zemalja “zone Balkan“ i poziva broj iz Crne Gore, bez obzira na to kojoj mreži broj pripada, troši minute iz paketa namijenjene pozivima ka drugim mrežama, odnosno ukoliko potroši te minute, poziv se tarifira kao poziv ka drugim mrežama u Crnoj Gori, u skladu sa cjenovnikom Telekoma. Isti princip primjenjuje se i kada je riječ o SMS-ovima prema brojevima u Crnoj Gori”, objasnili su za CdM iz Telekoma.

Ukoliko se korisnik nalazi u romingu u nekoj od zemalja “zone Balkan“ i poziva broj registrovan u toj zemlji ili bilo kojoj drugoj zemlji “zone Balkan“ osim Crne Gore, poziv se tarifira kao poziv iz Crne Gore ka internacionalnim zonama.

Identično i sa SMS porukama.

“Kada je riječ o potrošnji interneta, dok se nalazi u romingu u “zoni Balkan“, korisnik troši resurse iz paketa ili dodatnih opcija, uz napomenu da se u ovom slučaju primjenjuje politika fer korišćenja, o čemu će korisnik biti obaviješten SMS-om i u svakom trenutku će imati uvid u potrošnju gigabajta i stanje u paketu”, navode iz Telekoma.

Dolazni pozivi unutar “zone Balkan“ su besplatni.

Svi korisnici će prilikom ulaska u zemlje “zone Balkan“ dobijati SMS sa informacijama o regulaciji i link na kojem će im biti dostupni svi detalji, dok će informacije o preostalim resursima i opcijama moći lako da provjere.

“Takođe, na sajtu Crnogorskog Telekoma biće dostupne informacije o resursima za sve pakete iz ponude naše kompanije”, navode iz ove kompanije.

Kada je riječ o projekcijama i očekivanjima, iz Crnogorskog Telekoma navode da s jedne strane treba imati u vidu da su ova i prethodna godina, koje je obilježila pandemija, specifične kada su u pitanju turistička i poslovna putovanja u inostranstvo. S druge strane, Sporazum o sniženju cijena rominga se sprovodi u više faza već nekoliko godina, što je operatorima ostavilo vremena da urade analize i pripreme se za realizaciju kompleksne posljednje faze.

“U tom smislu možemo reći da, iako će posljednja faza regulacije dovesti do povećanja saobraćaja, očekujemo pad prihoda od rominga, ali ističemo i da neće biti korigovanja cijena u domaćem saobraćaju u cilju nadoknađivanja tih gubitaka. Kao što smo u više navrata isticali, budući da inicijativa “roming kao kod kuće“ stavlja fokus na korisnika i njegove potrebe, u Telekomu pozdravljamo njenu implementaciju”, navode u Telekomu.

U želji da odu korak dalje i korisnicima ponude još bolje iskustvo tokom boravka van zemlje, unaprijedili su Travel & Surf dodatak koji im sada omogućava opušteno surfovanje u 49 zemalja na četiri kontinenta.

Na pitanje CdM-a da li će kompanija, nakon ukidanja rominga na Zapadnom Balkanu, povećati cijene usluga u domaćem saobraćaju, iz Mtel-a su kazali da, za sada, ne planiraju promjenu u cjenovniku.

“Od 1. jula u zemljama regiona korisnici MTEL-a razgovaraće i surfovati kao kod kuće. Svi  koji putuju u Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju, Albaniju i Kosovo moći će minute, SMS-ove i gigabajte iz svojih paketa da troše kao u Crnoj Gori, shodno Sporazumu o smanjenju cijena usluga rominga u javnim mobilnim komunikacionim mrežama u regionu Zapadnog Balkana. Dolazni pozivi će za korisnike MTEL-a koji se nađu unutar zone Zapadnog Balkana uvijek biti besplatni, dok će se za odlazne pozive trošiti minuti namijenjeni za pozive ka drugim mrežama”, kazala je za CdM Ana Martinović, portparol ove kompanije.

Isto važi i za gigabajte i SMS poruke iz paketa, koje će u zemljama regiona trošiti kao u Crnoj Gori.

“U slučaju da potroše minute, gigabajte i SMS-ove iz paketa, dalja potrošnja će se tarifirati shodno cjenovniku za dati paket kao kada razgovaraju, dopisuju se i surfuju kod kuće”, objašnjava Martinović.

Kada potroši resurse iz paketa koje koristi, korisniku se tarifira odlazni saobraćaj po važećem cjenovniku za paket koji koristi, a dolazni saobraćaj se ne naplaćuje.

“Takođe, naši korisnici u fer politici koju primjenjujemo svakako su i do sada dobijali SMS obavještenje kada dostignu prosječnu mjesečnu potrošnju”, podsjeća Martinović.

Iz kompanija Telenor podsjećaju da su, kao odgovorna i zainteresovana strana u procesu dogovora o snižavanju cijena usluga rominga u regionu Zapadnog Balkana, od samog početka učestvovali i davali svoj doprinos u pronalaženju najboljih rešenja prilikom usaglašavanja Sporazuma koji je danas stupio na snagu.

“WB6 je inicijativa koja traje već nekoliko godina, i mi u Telenoru, a vjerujemo i svi operateri u zemljama Zapadnog Balkana, smo imali vremena da se pripremimo i prilagodimo naše poslovanje i sisteme, tako da budemo u potpunosti spremni za ovaj trenutak. Na prvom mjestu u pitanju je odluka koja donosi mnogo benefita našim korisnicima, a to je ono čemu smo mi u Telenoru konstantno posvećeni. Nama u Telenoru su korisnici i njihovo iskustvo uvijek na prvom mjestu, pa tako primjena ove regulacije od 1. jula nije uticala na to da korigujemo cijene u domaćem saobraćaju”, kazali su iz Telenora za CdM.

Internet saobraćaj ostvaren u mrežama mobilnih operatora koji svoje usluge pružaju u regionu Zapadnog Balkana, je jedna od usluga koja je regulisana RLAH modelom, pa iz Telenora navode da je iz tih razloga od 1. jula korisnicima značajno povoljnije njegovo korištenje.

“Korisnici Telenora već godinama unazad imaju priliku da koriste tarifne pakete sa velikom količinom Internet saobraćaja koji je uključen u mjesečnu pretplatu, a u skladu sa propisanom regulativom svaki od tih paketa imaće i kvotu obezbijeđenu za potrošnju u zemljama Zapadnog Balkana. Korisnike od uvećane potrošnje, svakako, štiti mehanizam koji je i do sada važio, a koji onemogućava korišćenje internet saobraćaja kada se dostigne limit od 50 eura (osim ako korisnik ne da saglasnost)”, objašnjavaju u ovoj kompaniji.

Podsjećamo, primjena Sporazuma o sniženju cijena rominga dio je usklađivanja regionalne regulative sa regulativom Evropske unije, a tzv. “roming kao kod kuće“ predstavlja praktičnu primjenu ideje evropskog jedinstvenog tržišta bez granica, na kojoj počiva Evropska unija.

Prvog jula ove godine počela je primjena posljednje faze ovog Sporazuma u zemljama Zapadnog Balkana, što znači da će korisnici Telekoma koji putuju u Albaniju, Kosovo, Sjevernu Makedoniju, Srbiju ili BiH, u tim zemljama (koje čine tzv. “zonu Balkan“) minute, gigabajte i SMS-ove iz paketa trošiti kao u našoj zemlji.

Slađana Đukanović

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].