“ANTIMAFIJA” ZAKON BEZ JAVNE RASPRAVE: Kovač opet na tajnom zadatku

0

Vlada Crne Gore, kojoj je još u avgustu prošle godine prestao mandat izgalasavanjem nepovjerenja, predložila je raspuštenoj Skupštini da proširi dnevni red sa izmjenama zakonskih rješenja koja su utvrđena daleko od očiju javnosti, a odnose se na oduzimanje imovine stečene kriminalnom djelatnošću.

Juče je na telefonskoj sjednici, bez javne rasprave, utvrđen Prijedlog zakona o dopunama Zakona o parničnom postupku čije se izmjene odnose na postupak u parnicama po tužbama za trajno oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, dok će dnevni red Skupštine biti upotpunjen i izmjenama i dopunama Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću.

Problem sa takozvanim „antimafija“ zakonom je u tome što nakon što je Skupština Crne Gore 28. februara drugi put odbila da glasa o kontroverznom zakonskom rješenju, a koji je ministar pravde Marko Kovač mjesecima skrivao od javnosti, kao što je pokušao da sakrije i oštre kritike Evropske komisije, u međuvremenu formirana radna grupa čiji je zadatak bio da unaprijedi tekst zakona, prema saznanjima Pobjede, nije imala nijednu sjednicu.

S obzirom na činjenicu da je Vlada tražila dopunu dnevnog reda sjednice raspuštenog parlamenta sa ovim zakonskim rješenjem, i usvajanjem izmjena Zakona o parničnom postupku na telefonskoj sjednici, sva je prilika da je Kovač nastavio lošu, od Evropske komisije žestoko kritikovanu, praksu utvrđivanja zakonskih tekstova daleko od očiju javnosti.

Iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) ovakvo ponašanje Vlade su okarakterisali kao alarmantno.

Vlada koja je izgubila povjerenje, u toku izborne kampanje, predlaže raspuštenoj Skupštini „set“ zakona koji regulišu oduzimanje imovine stečene kriminalom, bez javne rasprave. Zakone još niko nije vidio, a jedan je usvojen na telefonskoj sjednici Vlade – naveli su iz MANS-a na Tviteru.

Takozvani „antimafija“ zakon je suštinski projekat premijera Abazovića koji je započet netransparentno još u oktobru 2021. godine, kada je oko mjesec nakon što je

Vlada poslala radnu verziju teksta eskpertima Evropske komisije, njegov kabinet organizovao fingiranu javnu raspravu u novembru iste godine.

Predloženo zakonsko rješenje oštro su u više navrata kritikovali eksperti Evropske komisije. Portparolka EK Ana Pisonero je pozvala poslanike da ne usvajaju zakon, te ocijenila da je neophodno organizovati sveobuhvatnu inkluzivnu javnu raspravu koja je izostala. Zakon su kritikovale i domaće nevladine organizacije, MANS, Akcija za ljudska prava koje su takođe apelovale da se predloženo zakonsko rješenje ne usvaja, što je podržao i Centar za demokratsku tranziciju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].