ANB da provjerava Ruse i Bjeloruse koji su aplicirali za ekonomska državljanstva

0

Državljanstva pod povlašćenim uslovima pod lupom nove Vlade, MUP tražio da se uključi i Agencija za nacionalnu bezbjednost

U Non-pejperu Evropske komisije za poglavlja 23 i 24 se se podsjeća da je u decembru 2021. godine, Crna Gora produžila program ekonomskog državljanstva do kraja 2022, suprotno preporukama iz Izveštaja EK za 2021. i iz Četvrtog izvještaja Mehanizma za suspenziju viza

Autor: Nenad Zečević

Ministarstvo unutrašnjih poslova će zatražiti da Agencija za nacionalnu bezbjednost u što kraćem roku izvrši dodatne provjere u pogledu eventualnog postojanja smetnji iz razloga bezbjednosti Crne Gore, za aplikacije državljana Ruske Federacije i Bjerusije koje se na dan 14.05.2022. godine nalaze kod ovog organa.

To se navodi u informaciji o realizaciji posebnog programa ekonomskog državljanstva koji je usvojila Vlada.

337 PASOŠA

U informaciji se precizira da je ukupno izdato 337 pasoša Crne Gore: 106 aplikantima i 231 članovima njihovih porodica od kojih više od dvije trećine građani Ruske Federacije.

Građanima Rusije je dato čak 257 pasoša, NR Kine 47, Libana 26, Egipta 14, Pakistana 12, Turkmenistana 9, Ukrajine 6, Kazahstana 6, Kraljevine Saudijske Arabija 5, SAD, Indije,Vijetnama, Turske, Južnoafričke Republike po četiri, Bjelorusije i Hong Konga po tri i Irana jedan pasoš.

U informaciji se navodi da je za jednu aplikaciju – aplikant i jedan član porodice, državljani Ruske Federacije dostavljeno mišljenje da postoje smetnje iz razloga bezbjednosti Crne Gore za sticanje crnogorskog državljanstva prijem i njima je upućen poziv da se upoznaju sa navedenom činjenicom, kao i da će zahtjev biti odbijen.

Za 14 aplikacija državljana Ruske Federacije je dostavljeno pozitivno mišljenje Agencije za nacionalnu bezbjednost i dato pozitivno mišljenje o ispunjenosti uslova za donošenje rješenja.

Ukupno se 522 zahtjeva nalazi u proceduri 152 aplikanta i 370 članova porodice, razvrstano po državljanstvima: Ruska Federacija 232, NR Kina 107, SAD 51, Liban 22, Egipat 14, Južnoafrička Republika 11, Indija i Pakistan po deset, Jordan 7, Tunis 6, Maroko, Turska i Indonezija po pet, Tajvan, Kenija, Jermenija, Filipini po četiri, Ukrajina, Hong Kong, Kraljevina Saudijska Arabija, Kazahstan, Južna Koreja po tri, Kanada dva i Japan, Novi Zeland, Vijetnam i Grenada po jedan.

Građanima Rusije je dato čak 257 pasoša, NR Kine 47, Libana 26, Egipta 14, Pakistana 12, Turkmenistana 9, Ukrajine 6, Kazahstana 6, Kraljevine Saudijske Arabija 5, SAD, Indije,Vijetnama, Turske, Južnoafričke Republike po četiri, Bjelorusije i Hong Konga po tri i jedan pasoš građaninu Irana

Obavještenjem tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekuovića upućenog predsjedniku Vlade od 07. marta 2022.godine, imajući u vidu invaziju Rusije na Ukrajinu, stav ministra unutrašnjih poslova je bio da neće donositi odluke po predmetnim zahtjevima (522 zahtjeva) sve dok se ne pribave mišljenja Agenta za ocjenu međunarodne podobnosti i Uprave policije – Sektora za finansijsko obavještajne poslove.

KRITIKE EU

U Non-pejperu Evropske komisije za poglavlja 23 i 24 se se podsjeća da je u decembru 2021. godine, Crna Gora produžila program ekonomskog državljanstva do kraja 2022, suprotno preporukama iz Izveštaja o Crnoj Gori za 2021. i iz Četvrtog izvještaja Mehanizma za suspenziju viza.

U izvještaju Mehanizma za suspenziju viza, Evropska komisija je preporučila Crnoj Gori da što prije ukine šemu državljanstva u zamjenu za investicije. Vlada Crne Gore je na elektronskoj sjednici 30. decembra 2021. donijela odluku da će biti produžen “Program za sticanje državljanstva posredstvom investicija” za još godinu, odnosno do kraja 2022. godine. Premijer Dritan Abazović najavio je da nakon tog roka neće biti produžen raj program.

Evropski parlament je na sjednici od 09.03.2022. godine usvojio Rezoluciju o zakonodavnoj inicijativi u kojoj poziva Evropsku komisiju da do kraja mandata podnese predlog mjera koje će imati za cilj postepeno ukidanje ,,zlatnih pasoša“ i regulisanja sticanja boravišta ulaganjem. Evropski parlament između ostalog, traži da se pravilima EU doprinese borbi protiv organizovanog kriminala, pranja novca, korupcije i utaje poreza, uključujući: stroge provjere podobnosti – provjere članova porodice podnosilaca zahtjeva i izvora finansijskih sredstava.

– Ukazujemo na javno proklamovanu politiku Vlade Crne Gore da kao zemlja kandidat za pridruživanje, ima obavezu da se usaglašava sa restriktivnim mjerama koje je Evropska unija usvojila protiv Rusije – navodi se u informaciji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].