Ne može se ništa zaključiti sem da je Crnogorce u njihovom kamenjaru na okup držala jaka narodna/nacionalna – crnogorska svijest o zajedništvu, o potrebi da kao pripadnici jednog i jedinstvenog naroda – zajednički dijele sudbinu.
Piše: Miroslav Ćosović
Na današnji dan, 30. maja 1832. godine, umro je posljednji crnogorski guvernadur Vukolaj Radonjić. Baš tih dana, Aleksandar fon Rojc, ruski dvorski savjetnik i profesor Pravnog fakulteta u Dorpadu, pośetio je Crnu Goru – od 26. do 30. maja 1832. godine. Napravio je studiju o Crnoj Gori, tu je studiju objavio akademik Jevto Milović i za nju napisao da je “dragocjena”.
GUVERNADUROV NASLJEDNIK: “NEKAD SAM BIO SLOBODAN CRNOGORAC”
Nijesu znali reći kako je nastala guvernadurstvo, jer u Crnoj Gori tada nije bilo obrazovanih ljudi (ne računajući par sveštenih lica), a skoro da nije bilo ni pismenih. Arhiv Cetinjskog manastira je već bio relativno siromašan dokumentima, nemarno je održavan, a sami manastir je već bio više puta razaran.
Nijesu Crnogorci umjeli reći o mnogim stvarima iz svoje prošlosti jer usmeno predanje ne može trajati vječno, ili bude vrlo iskrivljeno.
CRNOGORCI BILI NEPROSVEĆENI, ALI IMALI JAKU CRNOGORSKU NARODNU SVIJEST
Iz ovog detalja, kako Crnogorci nijesu umjeli reći kako je nastalo guvernadurstvo, bolje možemo razumjeti da, nakon što je Sima Milutinović Sarajlija Njegošu usadio srpske nacionalne ośećaje, našem velikom pjesniku nije bilo teško da širi srpstvo u Crnoj Gori, u tome nije imao nikakvog otpora, nepismeni Crnogorci mu se nijesu mogli intelektualno suprostaviti.
I još piše Rojc: “Nikakva prinudna dužnost ne veže Crnogorca za njegovu otadžbinu ni za njeno društveno uređenje. On je slobodan i može je napustiti u svako vrijeme. Ova država ne mora da ide ni za kakvim posebnim interesima koji su odvojeni od interesa pojedinca. Ona nema takozvanu državnu blagajnu, ni poreza ni carina. Čak su i vladareva prava na vlasništvo privatna prava i kao takva ih treba i poštovati. Nemoguće je uvrijediti veličanstvo, jer je narodni vladar crkveni poglavar čija vjera još nije uzdrmana.” (ista knjiga str 91)
Zaista, čovjek se zapita što je Crnogorce vezivalo da iz svog kamenjara jednostavno svi ne odu i ne ostave iza sebe neprestano gladovanje, međusobno ratovanje i ratovanje sa Turcima, odu jednostavno u Italiju ili Austriju, ili Rusiju… Imamo primjere drugih naroda, npr stari Srblji su se dva puta selili na teritoriju Austrije, u dvije Velike seobe Srba – 1690. i 1739. godine, Srbiju su ostavili praznu. Ne može se ništa zaključiti sem da je Crnogorce u njihovom kamenjaru na okup držala jaka narodna/nacionalna – crnogorska svijest o zajedništvu, o potrebi da kao pripadnici jednog i jedinstvenog naroda – zajednički dijele sudbinu.
aktuelno
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].