Akademija Bokeljske mornarice, uz poruke iz knjige “Boka Kotorska” don Nika Lukovića

1
sa svečane akademije

Sa akademije Bokeljske mornarice

audio: sa akademije

Zvucima tradicionalnog kola Svetoga Tripuna, u izvođenju muzičkog sastava Lungo Mare, sinoć je u koncernoj dvorani kotorske Muzičke škole “Vida Matjan” održana svečana akademija povodom Dana Bokeljske mornarice.

Pored brojnih gostiju, pripadnika mornarice Vojske Crne Gore, kulturnih i javnih radnika, akademiji je prisustvovao i Aleksandar Andrija Pejović, crnogorski ministar evropskih poslova i glavni pregovarač za vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore u Evropsku uniju.

muzički sastav Lungo Mare

Predsjednik UO Bokeljske mornarice Aleksandar Dender je posebno pozdravio prisustvo predsjednika opštine Kotor Vladimira Jokića riječima: “Večeras imamo posebnu čast, nakon mnogo godina na našoj fešti prisutan je i gradonačelnik, predsjednik opšine Kotor. Molim vas aplauzom pozdravimo gradonačelnika“.

Potom se dvoranom prolomio aplauz.

O aktuelnom trenutku Bokeljske mornarice govorio je admiral, prof. dr Antun Sbutega.

Učešće na tradicionalnim manifestacijama je bio prirotitet Bokeljske mornarice, kazao je Sbutega naglasio da su i matica i podružnice uspješno učestvovale na svim predviđenim manifestacijama u skladu sa tradicijom i sa Statutom.

Mornarica je učestvovala i u proslavi 850 godina od posvećenja katedrale Svetoga Tripuna, najstarije romaničke katedrale na obali istočnog Jadrana.

On je kazao da je Bokeljska mornarica posebno vezana za Svetog Tripuna, zaštitnika Biskupije i grada Kotora, jer se donošenje njegovih moštiju u Kotor davne 809 godine vezuje i njeno osnivanje.

ženska klapa Primavera

Admiral je kazao da je vanjskoj proslavi Sv. Tripuna ove godine prisustvovao diplomatski kor akreditovan u Crnoj Gori i da su diplomate imale priliku da se upoznaju sa mornaricom.

Zahvaljujući tome, britanski ambasador je pozvao predstavnike Mornarice na britansku kraljevsku fregatu koja je u martu ove godine posjetila Bar.

Primio ih je komandant fregate, a ukazana im je posebna čast da učestvuju, zajedno sa britanskom posadom na ceremoniji spuštanja zastave.

Sbutega je apostrofirao unapređenje saradnje sa državnim i opštinskim institucijama.

Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović je primio predstavnike Mornarice, koji su mu uručili imenovanje za počasnog admirala Mornarice.

Posebno je važno, kazao je Sbutega što je počeo složeni proces kandidature Bokeljske mornarice za proglašenje ove institucije kao nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a, na čemu je upostavljena tijesna saradnja sa Ministarstvom kulture Crne Gore.

Sbutega se zahvalio Ministarstvu kluture za pomoć u isnosu od 30.000€ za nabavku i popravku oružja, uniformi i ostale aktivnosti.

On se zahvalio i Aleksandru Andriji Pejoviću, crnogorskom ministru evropskih poslova za nesebičnu pomoć Mornarici.

Saradnja sa lokalnom upravom je na zadovoljavajućem nivou.

Za ovu godinu, kazao je admiral, dobijeno je tri puta više sredstava od prošle, što će reći da je umjetri tri hiljade Bokeljskoj mornarici dodijeljeno 9 hiljada eura.

Promocija Mornarice i izdanje prigodne publikacije realizovani su u skladu sa planom i programom, kao i saradnja sa podružnicama.

Na Svečanoj akademiji je promovisano i reprint izdanje knjige “Boka Kotorska“ don Nika Lukovića.

O značaju ovog izuzetno vrijednog izdanja govorio je urednik Nikola Ciko.

U 46 poglavlja predstavljeno je pomorstvo Boke i uticaj trgovine naših predaka koji su, ploveći po svijetu donosili kulturu u ove naše krajeve.

Ono što je posebno važno naglasiti je činjenica da je don Niko Luković, prilikom pisanja ove publikacije koristio 416 izvora.

Sa dosta emocija o knjizi je govorio priređivač i inicijator ideje da reprint ugleda svjetlost dana, dr Branko Sbutega.

On se prisjetio davne 1951. godine, kada je, kao dječak upoznao don Nika Lukovića, jedinstvenu ličnost, čovjeka koji je plijenio znanjem, blagom riječju i idejom jasnog ekumenizma.

Sbutega je govorio o susretu sa dva stara kapetana brodova na jedra, iz slavne generacije toga vremena, Nika Lazera i  njegovog đeda Eugena Sbutege.

Dr Sbutega je podsjetio na moralnu vertikalu don Nika Lukovića ali i na porodice Verona, Brajković, Grego, Kosović, Zloković, Mijušković.

Dr Branko Sbutega je govorio o minulim vremenima i izraženim vrijednostima koje, na žalost danas kopne.

Više ništa nije kao prije, a čini se da smo mi sami nama najveći problem.

On je kazao da nas od nas samih ne može zaštiti UNESCO, ali i niko drugi.

Nakon promocije, za koju vjerujemo da je kvalitom knjige zahtijevala posebno veče, promovisan je i novi sajt Bokeljske mornarice koji je uradio prof. Dubravko Stamatović.

U programu su učestvovali: Antonio Grandis, mali admiral Bokeljske Mornarice, ženska klapa “Primavera“, Petra Radulović, maturant ŠOSMO “Vida Matjan“, korepetitor Dejan Krivokapić, Nada Griner Baldić.

Program je vodila Slađana Vučetić.

Kotorani vole svoju Bokeljsku mornaricu

1 COMMENT

  1. Hoće li se neko postiđeti-što ovi mladi ljudi -sa poslednje slike iz napisa-“po prvi put saznaju (oprostite ako griješim?)”…za Velikana Crne Gore i Jugoslavije Don Nika Lukovića…u jubilarnoj godini-130 godina od rođenja ovog VELIKANA?! Koji je obilježio XX vijek…svojim životom,djelovanjem i svojim djelima…sačuvao rodni Prčanj od zaborava! Prčanj-ni selo ni grad…Već bastion nauke i kulture ,a boga mi i politike koja je potresala “importovane moćnike” na ovim prostorima,počev od 1848-čuvene Velike Narodne Skupštine Bokeza (od Kufina do Debelog Brijega)..održane u Prčanju-u kuvenat(samostan) svetog Nikole na Dan svetog Antuna Padovanskog…! Prčanj..u kojem su rođeni i sticali osnovna znanja (čuvena osnovna škola na “Veroniće”)..poznati univerzitetski profesori: Braća Vinko i Miroslav Đurović,Vjeko i Toni-Antun Sbutega,Zvonko- Zvonimir Ciko,Krsto Vujošević i najmlađa među velikanima dr Miomirka Božidara Lučić (36 god.),predavač na Univerzitetu Crne Gore-na fakultetu u Nikšiću…I da zaključim,uz pitanje ,da li “mjerodavno odgovorni” u Osnovnoj školi “Ivo Visin” u Prčanju-znaju da je prva osnovna škola u Prčanju otvorena 1739 godine(preteča ove današnje škole) u kuvenat svetog Nikole,gdje je radila i pomorska škola,kao i Slavijanska čitaonica (1861) jedna od najstarijih u tadašnjoj Dalmaciji?! I na kraju.pitam “odgovorne”-da li se razmišlja-da se trajno obilježi u opštini Kotor-pije svega u Prčanju…da je ovdje rođen,živio,stvarao i doprinosio razvoju svoje DOMOVINE -Don Niko Luković-čovjek i naučnik…kojeg se sjećamo-kad se “sebe i svoje promidžbe-s j e t i m o”? Možda je i tako bolje,nego da nam se dogodi-da ga potpuno “zaboravimo”-radi onih koji misle-da su oni Don Niko Luković?
    Lijep pozdrav iz rodnog Prčanja,sa pjene Prčanjskog mora..sjedeći u ladovini,na taraci u ulici Luković..a u jutranjim satima sunčajući se-(na istoj pjeni-mjestu)- u ulici “Obala Iva Visina”…? Da im je prosto../ne/oprošteno-sve su nam “duplirali”..vodeći računa-prije svega, O NAMA-KOJI OD SVEGA ZNAMO DA ČITAMO KAKO JE NAPISANO-I DA VIDIMO SVOJIM OČIMA-BEZ KORIŠĆENJA UŠI…?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].