Adrović: Najniža penzija od septembra biće između 220 i 230 eura

0

Ministar rada i socijalnog staranja Admir Adrović, u intervjuu portalu CdM govori o onome što u vremenu brojnih kriza sve zanima – kako do novih radnih mjesta. Adrović govori i o položaju radnika, ali i poseban fokus stavlja na penzionere, povećanje penzija i bolje životne uslove za one, kako kaže, koji su gradili i stvarali sve ono što danas imamo u Crnoj Gori.

CdM: Zadatak koji se postavlja pred svima nama je otvaranje novih radnih mjesta, bolji status radnika, veće plate i unapređenje zaštite prava zaposlenih. Ovo ste kazali čestitajući 1. maj. Ovdje ste pomenuli nekoliko kjučnih segmenata. Zato pitanje za Vas – Konkretno da nam kažete kako doći do otvaranja novih radnih mjesta u turbulentnim vremenima, ne samo u Crnoj Gori, već u cijeloj Evropi i svijetu?

Adrović: Pandemija koronavirusa koja je pogodila svijet, uslovila je gubitak brojnih radnih mjesta. Tu ni Crna Gora nije bila izuzetak. Bezbjedonosna situacija i rat u Ukrajini, dodatno su učinili nestabilnim tržište rada u ovom trenutku.

Ipak, oporavak ekonomije je primjetan, a dodatno imamo projekciju rasta ekonomije od strane Svjetske banke za ovu godinu od 3,6 odsto. To je pokazatelj da idemo uzlaznom putanjom.

Vjerujem da ćemo nakon određenog zastoja imati i porast direktnih stranih investicija, što će svakako usloviti otvaranje novih radnih mjesta.

Značajan podsticaj otvaranju novih radnih mjesta je i predstojeća sezona, kada imamo porast tražnje za radnom snagom. Dodatno, snažnu podršku tržištu rada dobijamo od strane Evropske komisije kroz pretpristupne fondove.

U ovom trenutku, u toku su ili se pripremaju brojni programi koji za cilj imaju povećanje zapošljivosti i zaposlenosti naših građana.

Ovdje ističem da je unaprijeđenje standarda naših građana jedan od ključih prioriteta u radu nove 43. Vlade Crne Gore, a ključan način za ostvarivanje ovo prioriteta je stvaranje uslova za povećanje zapošljavanja.

Stoga, multisektorski pristup pješavanju ovog izazova će biti osnov za kreiranje različitih politika u svrhu otvaranja novih radnih mjesta (ekonomija i turizam, poljoprivreda, energetika…).

CdM: Podvukli ste i bolji status radnika. Šta to u praksi znači? Da li važeći Zakon o radu u dovoljnoj mjeri štiti zaposlene ili više štiti poslodavce?

Adrović: Bolji status radnika je uvijek nešto za šta se trebamo zalagati. Mislim da imamo kvalitetna zakonska rješenja kroz Zakon o radu, koja u značajnoj mjeri štiti i garantuje prava zaposlenih, ali i s druge strane, prava poslodavaca.

Međutim, ubrzane promjene na tržištu rada, koje između ostalog uzrokovala i ekonomska kriza uzrokovana pandemijom, iziskuje dodatno unaprijeđenje pravnog okvira za funkcionisanje tržišta rada.

Mi u ovom trenutku već radimo na reviziji Zakona o radu u cilju dodatne zaštite zaposlenih kroz prepoznavanje novih oblika rada u skladu sa Digitalnom agendom (kao što su rad na platformama, mogućnost prepoznavanja freelensera, digitalnih nomada…), kao i prenošenje direktive EU i najboljih praksi kada je u pitanju zakonski osnov za usklađivanje privatnog i poslovnog života.

Svakako da je donošenje Zakona o radu uvijek dugotrajan proces, jer mora biti rezultat dogovora i konsenzusa radnika, poslodavaca i države.

Međutim, ne smijemo izostaviti da je pored izrade kvalitetnih zakonskih rješenja, neophodno kontinuirano praćenje primjene zakonskog okvira. Stoga, jačanje kacapiteta Inspekcije rada, kao i unaprijeđenje socijalnog dijaloga u cilju unaprijeđenja kvaliteta uslova rada, biće fokus mog rada u narednom periodu kada je ova oblast u pitanju.

CdM: Penzioneri su u Crnoj Gori zaista ranjiva kategorija s obzirom na visinu penzije u odnosu na galopurajući rast cijena. Hoće li Vam penzioneri biti u fokusu? Da li imate plan konretnih poteza (kojih) i kada?

Adrović: Penzioneri su gradili i stvarali sve ovo što mi danas imamo u Crnoj Gori i unaprijeđenje statusa penzionera i povećanje penzija je, prije svega, obaveza u agendi rada 43. Vlade.

Od 1. maja penzije i druga prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja povećane su za 8,15 odsto, tako da najniža penzija iznosi 162,45 eura, dok će se od 1. septembra, u skladu sa izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, najniža penzija, uz redovno usklađenje, povećati za dodatnih 36 odsto, pa bi najniža penzija u septembru mogla iznositi između 220 i 230 eura.

Prosječna penzija u Crnoj Gori sa usklađenjem od 8,15 odsto godine iznosi 328,44 eura, a čija isplata će biti u junu, veća je nego prosječne penzije u drugim državama u regionu, izuzev Slovenije i Hrvatske koje su države članice Evropske unije.

Na poboljšanju materijalnog položaja penzionera i dalje će se preduzimati aktivnosti koje se odnose na subvencioniranje nabavke prehrambenih namjernica, jednokratne pomoći najugroženijim penzionerima, kao i boravak u odmaralištima u Žabljaku i Ulcinju.

Svakako ćemo sa udruženjima penzionera razgovarati o problemima sa kojima se oni susrijeću i nastojati da, u mjerama mogućeg, nađemo adekvatna zajednička rješenja.

Ne smijemo zaboraviti da imamo značajan deficit Fonda PIO, te da obezbjeđivanje redovnosti isplate penzija, uz sva navedena povećanja i usklađivanja, je osnovni zadatak Vlade za populaciju penzionera.

Miraš Dušević

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].