Adnan Kapo, direktor IGES-a, o agresiji na Ukrajinu: Rusija namjerava izgraditi sopstveni svijet, u Moskvi postoje ideje o “drugim civilizacijama”

0

www.oslobodjenje.ba

Sankcije su jedan od alata u rukama zapada, i one su sigurno već nanijele ogromnu štetu ruskoj privredi, kaže Kapo

Adnan Kapo, direktor Instituta za za geopolitiku, ekonomiju i sigurnost (IGES), komentarisao je danas rusku agresiju na Ukrajinu koja traje već neko vrijeme.

Kada su u pitanju ciljevi ruske agresije na Ukrajinu, Kapo u intervjuu za makedonski portal Civil Media kaže da se prveshadno trebaju shvatiti uzroci agresije. Ističe kako u Moskvi postoje ideje o “drugim civilizacijama”, te je zbog toga neophodno suprotstaviti se zapadnim vrijednostima.

– Ako se razumiju stvarni uzroci ruske agresije na Ukrajinu, onda bi procjene krajnjih ciljeva mogle biti preciznije. Tu se prije svega radi o sudaru dva različita pogleda na svijet, od kojih je s jedne strane liberalni zapadni poredak, a s druge Rusija koja namjerava izgraditi sopstveni svijet, ili kako ga nazivaju Ruski svijet. U Moskvi postoje ideje da je Rusija posebna tzv. eurazijska civilizacija, pa kao takva se treba suprotstaviti vrijednostima koje dolaze sa zapada, rekao je Kapo.

Europske i svjetske države u posljednjih mjesec dana uvele su veliki broj sankcija za Rusiju. Kapo kaže da su one već nanijele ogromnu štetu ruskoj privredi.

– Sankcije su jedan od alata u rukama zapada, i one su sigurno već nanijele ogromnu štetu ruskoj privredi. Efketi nekih sankcija će se tek osjetiti. Međutim, teško je predvidjeti da li će sankcije biti i dovoljne da se ubrzo promjeni ruska politika, uzimjaući u obzir kulturu ruskog naroda koji je cijelu drugu polovinu 20. vijeka živio pod izolacijom. U prvoj fazi novonastale krize režim u Moskvi će dodatno učvrstiti svoju poziciju, dok je nezahvalno donositi procjene na duže staze, kazao je on.

Direktor IGES-a je iznio svoje mišljenje i po pitanju brže integracije zemalja Zapadnog Balkana u EU i NATO, što bi se moglo dogoditi nakon ruske agresije na Ukrajinu.

– To bi bilo očekivano, prije svega za Bosnu i Hercegovinu. Važno je razumjeti da je za stabilnost Balkana ključna zemlja Bosna i Hercegovina, a ne Srbija! Pogrešne su procjene da će se Balkan stabilizovati tako što se prema Srbiji nastupa linijom manjeg otpora i dopušta njeno balansiranje između Rusije i Evropske unije. Ovakva Srbija nije faktor stabilnosti, nego upravo obrnuto, faktor nestabilnosti i svih balkanskih problema. Srbija nema snagu da igra na dvije stolice, i vrlo vjerovatno je da će se morati ubrzo opredjeliti. Prijem Bosne i Hercegovine u NATO bi ubrzao demokratizaciju u Srbiji, jer bi snovi o velikoj Srbiji bili trajno pokopani. Srbija bi se nakon toga morala okrenuti sebi čime bi počela demokratizacija njenog društva, ističe Kapo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].