Premijer Crne Gore bez konkretnog odgovora ko u ime države pregovara sa Srpskom pravoslavnom crkvom o potpisivanju ugovora o regulisanju odnosa
Abazović: Na narednoj sjednici šira informacija o pregovaračkom timu i svim vjerskim zajednicama
Autorka:
Željka Zvicer
Premijer Dritan Abazović nije precizno odgovorio na pitanje Pobjede ko u ime države pregovara sa Srpskom pravoslavnom crkvom oko potpisivanja ugovora o regulisanju odnosa, zbog čega pojedini ministri, kako tvrde, nijesu informisani o toku pregovora i zašto je u informaciji koja je bila predmet rasprave na prethodnoj sjednici Vlade izostavljena Crnogorska pravoslavna crkva koja je upisana u evidenciju vjerskih zajednica.
Umjesto konkretnog odgovora na pitanja, Abazović je kazao da će tokom naredne sjednice Vlade biti pripremljena šira informacija „koja će se ticati pomenute teme“.
U odgovoru Pobjedi, premijer je pojasnio da će šira informacija Vlade obuhvatiti više podataka „kako o pregovaračkom timu, tako i o svim registrovanim/ evidentiranim vjerskim zajednicama“.
– Ministarstvo pravde će kao nadležno voditi ovaj proces, a o svim aktivnostima u vezi sa temom obaviješten je Kabinet predsjednika Vlade – istakao je Abazović.
Poručio je i da država, u skladu sa Ustavom i zakonom, „prema svim vjerskim zajednicama ima jednak tretman, ne praveći razliku i garantujući svakoj pravo na slobodu vjeroispovijesti“.
Ova pitanja problematizovana su i na sjednici Vlade koja je održana u petak kada je ministar pravde Marko Kovač predložio da se kroz dopunu dnevnog reda usvoji informacija o nastavku pregovora o statusu i ugovorenim odnosima između vjerskih zajednica i države Crne Gore.
Ministar odbrane Raško Konjević smatrao je da tu informaciju ne bi trebalo usvojiti bez rasprave, a podsjetio je da na Vladi nije bilo informacija o dosadašnjem toku pregovora. Problematično mu je bilo i to što dokument pominje sve vjerske zajednice u Crnoj Gori – osim Crnogorske pravoslavne crkve.
– Jedina vjerska zajednica koja nije navedena u informaciji je Crnogorska pravoslavna crkva. Ako nominujete jednu da nije potpisan temeljni ugovor, nominujte i drugu. Srpska pravoslavna crkva je pomenuta, a Crnogorska pravoslavna crkva nije pomenuta. Stavimo onda i CPC – predložio je Konjević.
Zanimalo ga je i ko je i kada pregovarao sa Srpskom pravoslavnom crkvom, ali crnogorska javnost odgovor na Vladi nije dobila. Na toj sjednici Abazović je kazao da je ugovor koji treba da se potpiše sa SPC identičan ugovorima koji su potpisani sa drugim vjerskim zajednicama, te poručio da on ne može biti iznad Ustava i zakona.
Pitanje temeljnog ugovora sa SPC Abazović je komentarisao i na jučerašnjoj konferenciji za medije. Upitan da li je tekst usaglašen sa Crkvom, hoće li biti potpisan do kraja juna i da li se oko tog pitanja konsultacije vode i sa Demokratskom partijom socijalista, kazao je da je cilj da se obezbijedi što širi konsenzus.
– Ne vidim nikakav problem u tome. Ko god može da pomogne da se unaprijedi tekst i tako dalje – dobro je došao. Uglavnom, to pitanje ćemo vrlo brzo završiti i to je to – naglasio je premijer.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].