
Što je vlast za godinu uradila, preko svojih visokoplaćenih NVO da edukuje građane?
Ništa i osim dijeljenja novca koji nije njihov, ništa neće ni uraditi.
Ni kamenčić u more!
Da bi Bokokotorski zaliv, jedan od najljepših na svijetu, ostao to što jeste i bio ekološki sačuvan, potrebno je prije svega promijeniti svijest ljudi i živjeti zalivskim životom, kakvim su živjeli naši stari.
U narodu je bila poznata ona “Ni kamenčić u more”, a danas na obalama zaliva i u njemu svega i svačega.
Zaliv je postao kontejner u koji se baca stari namještaj, bijela tehnika, olupine automobila, posebno nerazgrađeni materijal, kao što su kese i plastika.
Nakon velikog graditeljskog pritiska na obale zaliva nije kasno za njegovu zaštitu.
Konačnim rješenjem sistema otpadnih voda, kada ne bude više kanalizacionih ispusta direktno u more, vratiće se sjaj starim pontama i mandraćima čiji način gradnje i sanacije mora biti tradicionalan što znači da moraju biti od kamena, a ne betonirane sa zatvorenim putevima za živi svijet iz mora.
Ovo je za Skala radio kazao dr Aleksandar Joksimović, direktor kotorskog Instituta za biologiju mora.
Ponte i mandraći su prepoznati djelovi kulturnog nasljeđa Bokokotorskog zaliva u kome i ribolov mora biti na tradicionalan način.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].