Sa mnogo više pažnje prema Bokokotorskom zalivu jednom od najljepših na svijetu

2
Bokokotorski zaliv

Na današnji dan, prije dvadeset godina, na prijedlog gospodina Žana Mankata, na zasjedanju u Berlinu 10. marta 1997. godine, Bokokotorski zaliv je upisan među tada 28 najljepših zaliva svijeta.

Rijetkost iz više razloga, a prvi je što to nije bio prijedlog države kojoj taj zaliv pripada.

Riječ je o najljepšem zalivu u jednoj od najmanjih država u svijetu, zalivu koji 29 kilometara zalazi u njenu teritoriju, čije obale čine više od trećinu obale Crne Gore.

U Bokokotorskom zalivu se na 5,5 km vazdušne linije susrijeću mediteranska i alpska klima, a u njemu preko pet vjekova su tragovi civilizacije, odnosno kontinutet civilizacija.

Dio ovog zaliva je  upisan u svjetsku prirodnu i kulturnu baštinu UNESCO-a, podsjetio je za Skala radio prof. dr Milenko Pasinović, smatrajući da je dovoljno atrubuta koji Bokokotorski zaliv svrstavaju među najljepše u svijetu, ali i zaliv svrstava Crnu Goru državu kojoj pripada među najljepše.

Ove konstatacije potvrđuje činjenica da će zalivom i ove godine u kotorsku luku uploviti preko 500 kruzera sa oko 600 000 posjetilaca.

Britanski “The mirror” Boku ubraja među 10 predivnih top destinacija u svijetu i poziva na posjetu Crnoj Gori u 2017. godini, podsjetio je Pasinović.

Na ovom komadiću kamena i mora turistička ponuda je nezavisna od trajanja turističke sezone koja se vezuje za klimatske prilike.

Ova vrsta ponude ima cjelogodišnju sezonu.

Sve je ovo obaveza više da se mnogo ozbiljnije odnosimo prema zalivu Boke Kotorske, njegovim prirodnim, geografskim, istorijskim i kulturnim osobenostima.

Ovo posebno kada je riječ o neplanskoj gradnji  koja briše kulturni pejzaž, ali i pitanju morskog saobraćaja i velikih kruzera koji remete njegov biodiverzitet, mišljenja su ekolozi, biolozi arhitekte.

2 COMMENTS

  1. Poštovani Prijedlože! Slažem se s tobom da ovaj tekst obiluje pravopisnim nepravilnostima, ali ja osobno nisam strogi kritičar po tom pitanju, više me zanimaju poruke. A, u vezi tvog komentara, – nisam razumio tvoju rečenicu “Jedan od načina liječenja je izmjena riječi”. Što to znači? Molim, pouči me.

  2. Ubijeđen sam da neki mali narodi imaju velike frustracije. Jedan od načina liječenja je izmjena riječi. No, osim toga, upadanje u vode polupismenosti je evidentno.
    To svakodnevno vidim na dnevnicima VIJESTI, RTCG 1 itd, upravo u postavci naslova.
    Pročitajte naslov ovog teksta. Niti je naslov, niti je rečenica.
    Predlažem da se privedete književnom jeziku i njegovim pravilima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].