prof. dr Milenko Pasinović
Početak ljetnje turističke sezone 2013. nije obećavao uspješnu sezonu zbog lošeg vremena i dugih kišnih dana.
Nepredvidive visoke temperature u drugoj polovini prošle ljetnje sezone pokazale su za naše prilike dobre finansijske rezultate, podsjetio je za Skala radio dr Milenko Pasinović, turizmolog.
Nagovještaj zimske sezone, primjećuje dr Pasinović, na žalost nije se ostvario zbog nedostatka snijega, ali i ne samo zbog toga.
Zimska sezona je, po riječima Pasinovića, upravo zbog snijega ne samo nepredvidiva već i značajno skupa, skuplja od ljetnje.
On smatra da prijedlog o produžetku zimskog raspusta neće bitnije popraviti situaciju, jer za turizam treba imati dva uslova, slobodno vrijeme i slobodna sredstva.
Ima vidova turima koji ne zavise od vremenskih uslova koji su na žalost kod nas nedovoljno promovisani, a u turističkoj modi su zabavne atrakcije, tematski parkovi, festivali, izložbe, autentična kulturna baština, što Pasinovića asocira na grad Kotor.
Ovaj grad je svojom ponudom i rezultatima posjete gostiju dokazao dvije izuzetno značajne stvari.
U prvom redu to je dužina trajanja sezone od marta do kraja novembra, a drugo je interesovanje za kulturnu ponudu koja osim spomenika kulture podrazumijeva i vjerski turizam o čemu svjedoči preko 100 hiljada posjetilaca ostrvuz Gospa od Škrpjela ispred Perasta.
Tu su i kulturne manifestacije poput Bokeljske noći, Internacionalnog ljetnjeg karnevala, Fašinade, kao i dio kulturne ponude u vidu stručnih, naučnih i edukativnih skupova vezanih za kulturno nasljeđe koji ne zavise od vremenskih prilika.
Taj potencijal ostaje nedovoljno iskorišćen zbog nedostatka hotela.
Ovom vidu ponude se u Crnoj Gori se nedovoljno poklanja pažnja, i to kako u njenoj kreaciji, tako i u prezentaciji, kaže Pasinović.
Zima bez snijega i kišno ljeto vjerovatno će, zaključuje on, imati i pozitivne efekte, bar kada je u pitanju ponuda kulturnih resursa.
Uvaženi prof. Pasinoviću,u npravu ste: turizam ne treba da zavisi od kiše i snijega.
Manje više ovo znaju ljudi u akaotoru, Boki i našem Primorju. Problem je u sveukupnom odlučivanju i planiranju- a ne od domaće pameti. A o svemu se odlučuje u Podgorici.Tamo prevlađuje voluntarizam i neznanje.Naš problem je kako ponovo aktivirati stručnjake i intelektualce sa Primorja da se bave praksom koju su upražnjavali zadnjih 1000 godina- da bi preživjeli na ovom prostoru.Ključno pitanje za nas je: kako aktivirati tradiciju, znanje i iskustvo intelektualaca Primorja, koji se danas nalaze na margini društva, najčešće POLARIZOVANI? Nepovjerenje koje je zavladalo među ljudima a koje političari još više raspiruju, su ograničavajući faktor.Kako ga prevazići, za mene su ključni problemi, a ne ima li kiše ili snijega i koliko oni utiču na turističku ponudu.
Dobar komentar. Zato me nervira kada zbore da je Kotor mrtav. Osam mjeseci turizma.
Tačno. Imamo 87 mjeseci tokom dana turiste koji tokom dana še(t)paju Kotorom i ostave koju siću, pritom blokiraju saobraćaj i život domaćem stanovništvu. Što ima omladina, a što imaju stariji u Kotoru osim te blokade? imaju li gdje izaći da se razonode. Kotor je mrtav grad i to su činjenice. Mrtav drevni grad!
Nije mrtav dok ima nas sto se osjecamo Kotoranima, jer Kotor je bio ziv i prije dok su pojedine nase “metropole” bile samo livada a bice ziv i ubuduce. A valjda nesto krene i na bolje.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].