Za edukaciju kadra iz oblasti mentalnog zdravlja, u okviru projekta realizovanog u saradnji sa kancelarijom Evropske unije u Podgorici i Ministarstvom zdravlja, Holandija je odabrana kao najbolja zemlja koja će realizovati edukaciju.
Riječ je o Projektu Evropske unije koji je nastavak strategije i akcionog plana za razvoj mentalnog zdravlja u Crnoj Gori, a kojim će biti pokriveno, izmijenjeno i reformisano više različitih sektora, kazao je za Skala radio dr Jovo Đedović, neuropsihijatar u kotorskoj Psihijatrijskoj bolnici.
Jedan od najvažnijih segmenata je edukacija medicinskih tehničara njih 18, koji su nedavno boravili u radnoj posjeti Holandiji, zajedno sa nekoliko psihijatara iz Crne Gore.
Cilj ove posjete je prenošenje iskustva dobre prakse u svojim sredinama.
Za pet radnih dana oni su prošli tzv. ubrazani program edukacije dominantno iz servisa komunalne psihijatrije, odnosno psihijatrije u zajednici, priča dr Đedović.
Na pitanje Skala radija koje novine ističu, sa kojim su se iskustvima razvijenog svijeta sreli i što je primjenljivo kod nas, medicinski tehničar iz Specijalne psihijatrijeske bolnice u Dobroti, Emil Šabotić je izdvojio kućne posjete, rad na terenu, koji bi, kako je kazao i mi željeli da uvedemo.
Time se smanjuje broj pacijenata u duševnim bolnicama, a njihovo liječenje je udobnije i lakše kući u porodici.
U Holandiji je razbijena stigma prema duševnim bolesnicima, a ono što ostavlja poseban utisak je svijest lokalnog stanovništva i njihova želja da se pomogne najosjetljivijim grupama.
Mnogio je lakše raditi sa ovim pacijentima u Holandiji s obzirom na uslove u kojima oni borave.
Međutim, savremenim pristupom u liječenju, poboljšaće se uslovi liječenja pacijenata i u Crnoj Gori, mišljenja je medicinska sestra Žana Kuč, koja je takođe prošla obuku u Holandiji.
Cilj ovog projekta je, kaže ona, aktivno pružanje njege u vanbolničkim ustanovama, ambulantno u zajednici u mjeri u kojoj je to moguće.
Sve skupa rezultira smjanjenjem bolničkih kreveta i smanjenjem troškova bolničkog liječenja, kazala je Kuč.
Nakon prakse u Holandiji, edukovani medicinski radnici već pokazuju prva, nova iskustva na terenu obilazeći bolesnike u njihovim kućnim uslovima.
Obukom u radionicama koje su započete u oktobru u Psihijatrisjkoj bolnici u Kotoru, a potom i posjetom Holandiji, predviđeno je osposobljavanje medicinskog osoblja za trenere kako bi dalje prenosili znanje i osposobili još 125 sestara i tehničara.
Protekle nedjelje je održana prva radionica u Kotoru i Podgorici za sestre i tehničare iz cijele Crne Gore.
Kada se govori o liječenju najtežih dijagnostičkih kategorija, ono što se primjećuje u svim zemljama svijeta je da ti pacijenti imaju jako veliku tendenciju za slabijim učešćem u liječenju i tretmanu, izdvaja dr Đedović.
Prekidi uzimanja terapije su više pravilo nego izuzetak i u tim okolnostima često dolazi do ponovnih pogoršanja bolesti.
Nerijetko se situacija završava intervencijom policije i ponovnim smještajem u neku od ustanova psihijatrijskog tipa.
Na žalost u našim uslovima gašenje bolnica ovog tipa je još daleko ali ukolkiko budemo imali bolji servis na terenu i aktivnije službe mentalnog zdravlja u zajednici učešće pacijenata u tretmanu je mnogo efikasnije, pogoršanja su mnogo rjeđa i rjeđe se pacijenti vraćaju u ustanovu.
Ovi servisi psihijatrije u zajednici su dominantno prisutni na primarnom nivou zdravstvene zaštite sa nivoa Doma zdravlja.
Međutim, u Psihijatrijskoj bolnici u Kotoru postoji dobra volja da se sa sekundarnog nivoa uključe uz obezbjeđivanje odgovarajućih mogućnosti, u prvom redu jednog odvojenog vozila potrebnog za takve posjete i rad na terenu, rekao je dr Đedović.
Ovim projektom je predviđeno i formiranje Centra za edukaciju u mentalnom zdravlju u kotorskoj Psihijatrijskoj bolnici koji bi bio nadležan za edukaciju na nivou cijele Crne Gore, zaključio je dr Đedović.
On je potencirao humanost kao osnov rada, jer se, kako je kazao, jedno društvo najbolje prosuđuje po stepenu brige koju pokazuje prema najosjetljivijoj populaciji.
Plemenit posao a loši uslovi.Mora se nešto mijenjati i zato je važno što kako slušam i čitam vanka odalezenaši kadrovi da vide kako se to radi u razvijenim zemljama.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].