Radulović: Gledamo sunovart turizma

0
Gradska plaža u Kotoru prije početka turističke sezone

Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja kaže da Crna Gora danas plaća ceh zbog neznanja, bahatosti i ignorisanja struke

Radulović: Gledamo sunovart turizma

Autorka: Nada Kovačević

Špic sezone je izostao, prihodi tonu, a država više ubira od onih koji jedva opstaju. Porezi i dažbine obesmislili su konkurentnost, a ponašanje institucija je daleko od odgovornog. Ono što gledamo – nije struka. Ovo je sunovrat. Gubitak ključnih tržišta i neodrživo poslovno okruženje nijesu incident – već očekivana posljedica godina neznanja, nečinjenja i možda namjere – poručuje Radulović

Umjesto da slušaju ljude sa terena, nadležni su donosili odluke iz kancelarija, računajući hladno i pogrešno. Rezultat – špic sezone je izostao, prihodi tonu, a država više ubira – i to od onih koji jedva opstaju. Porezi i dažbine obesmislili su konkurentnost, a ponašanje institucija daleko je od odgovornog. Ono što gledamo – nije struka. To je sunovrat-poručio je predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović.

Dok crnogorski zvaničnici pokušavaju da ublaže sliku neuspješne turističke sezone standardnim frazama i selektivnim podacima Radulović u razgovoru za Pobjedu govori o promašenim potezima Vlade, fiskalnim politikama, ignorisanju struke i sistemskim greškama koje su, kako tvrdi, dovele do toga da Crna Gora u špicu sezone bilježi pad – ne samo gostiju, već i prihoda, povjerenja i konkurentnosti.

Ceh zbog neznanja i bahatosti

Radulović ističe da Crna Gora danas plaća ceh zbog neznanja, bahatosti i ignorisanja struke.

– Umjesto da slušaju ljude sa terena, nadležni su donosili odluke iz kancelarija, računajući hladno i pogrešno. Rezultat – špic sezone je izostao, prihodi tonu, a država više ubira – i to od onih koji jedva opstaju. Porezi i dažbine obesmislili su konkurentnost, a ponašanje institucija daleko je od odgovornog. Ono što gledamo – nije struka. To je sunovrat – poručio je Radulović.

Izostanak špica, gubitak ključnih tržišta i neodrživo poslovno okruženje, prema njegovim riječima, nijesu incident – već očekivana posljedica godina neznanja, nečinjenja i, kako sumnja, možda i namjere.

Radulović je kazao da loša turistička sezona nije pogodila samo nas – već da su slični problemi prisutni i u drugim mediteranskim zemljama.

– Hrvatska, na primjer, bilježi pad u južnim djelovima, dok je sjever ostao stabilniji. Ove pojave karakterišu čitav jul, ali svi na Mediteranu se nadaju da će se situacija popraviti u avgustu, septembru i oktobru. Najave i buking za te mjesece su ohrabrujući. Ipak, špic sezone je izostao, i to ne samo kod nas, već i u Hrvatskoj, iz više razloga. Pored hroničnih izazova koji nas prate godinama, dodatni udarac zadalo je i izbijanje sukoba između Izraela i Irana u junu, čime smo izgubili tržište koje je za nas bilo prilično značajno – tvrdi Radulović.

Na sve se to, kako je dodao, nadovezala i nestabilna politička situacija u Srbiji i Republici Srpskoj, što je uticalo na dolazak gostiju iz regiona – i taj segment smo praktično izgubili.

– Kada se sve to spoji sa brojnim drugim problemima na koje smo mjesecima ukazivali, dobijamo sliku ove situacije u kojoj se sada nalazimo. Ukratko – nije dobro. Bolje je reći da nije dobro, nego da je loše. Radi se, to nije sporno, ali rezultati nijesu ni blizu onoga što je Vlada očekivala. Mjere koje su donijeli, kao što smo i ranije upozoravali, pokazale su se pogrešnim – tvrdi Radulović misleći prije svega na povećanje PDV-a, udvostručavanje cijena zakupa morskih plaža i sve ostale poteze koji su dodatno otežali poslovanje.

– Lično, bio bih zadovoljan da ovo ljeto moja kompanija završi s rezultatima sličnim prošlogodišnjim. Dakle, da sezona na kraju donese bar isti promet kao prošle godine. Međutim, i u tom slučaju imaćemo manje novca, jer nam država ove godine uzima znatno više kroz poreze i druge namete. Zbog toga više nijesmo konkurentni – nijesmo mi ti koji smo skupi, već nas skupo košta sistem u kojem poslujemo. Nemamo manevarskog prostora za snižavanje cijena ili nove komercijalne poteze, jer su fiksni troškovi, naročito oni koje nameće država, previsoki – poručuje Radulović.

Naša država je preskupa

Navodi da se nadležni ponašaju kao da smo na Azurnoj obali u Francuskoj, na sjeveru Italije ili u Istri – pa da neko može reći – u redu, neka oporezuju toliko, mogu da izdrže.

– Ali mi nijesmo u toj poziciji. Mi smo ranjivi. Naša država je preskupa, posebno kada je riječ o dažbinama koje opterećuju hotelijere i ugostitelje – zapravo, sve sektore. Skuplja je hrana, skuplje je piće, povećane su akcize, PDV je podignut, zakup plaža je drastično skuplji, a dodatno su porasli i troškovi raznih ljetnjih registracija i dozvola za poslovanje – sve je otišlo do neba. Apsolutno nerealni iznosi. I što se dešava? Jedna stvar poskupi i automatski povuče još deset drugih. Lančana reakcija – objašnjava Radulović.

Tvrdi i da se pored uspješne postsezone nećemo izvući sa prihodima.

– Postsezonu, kao i predsezonu, karakterišu znatno niže cijene u odnosu na špic. To nam daje malu šansu da ublažimo gubitke – da ne potonemo još dublje. Ali da postsezona može da nadoknadi loš jul i avgust – ne može.

A hoće li država prihodovati više zbog povećanja PDV-a? Ne, definitivno ne. I to se već vidi. Imam pravo da govorim, jer sam svaki dan na terenu. Zato pozivam sve nas koji ovdje živimo i koji svako jutro ustajemo s istim problemima da pošteno priznamo – da li se ove godine jasno vidi, golim okom, da ima manje gostiju, manje vozila, manje gužve nego lani? Svega je manje – ističe Radulović.

Tvrdi da ništa nije kao što je bilo – što možda i nije loše. Ali i da je činjenica da ni privatni smještaj ni hoteli nijesu ni blizu puni.

A kakvi su nam gosti ove godine? Ima li potrošnje? Utisak je da su u Crnu Goru ove godine došli oni koji nijesu imali mnogo informacija o njoj – privukle su ih lijepe slike, pejzaži, marketing.

– Došli su iz znatiželje, ali ne i sa velikim budžetima. To je moj lični utisak.

Međutim, oni gosti koji su dolazili 2023. i 2024 – njih ove godine nema, bar ne u julu i avgustu. Ogromne gužve, loša organizacija, haotična slika – sve je to stvorilo narativ da je Crna Gora lijepa, mediteranska zemlja, ali da je treba izbjegavati u julu i avgustu. To sada pišu i influenseri, i turisti u komentarima širom Evrope – objašnjava Radulović.

– Danas plaćamo ceh prošlog ljeta. Plaćamo cijenu neznanja, nerada, bahatosti, odsustva svijesti. A, Boga mi, čini mi se da tu ima i doze loše namjere.

Jer, zaista – ne mogu da vjerujem da sve ono na što smo na vrijeme upozoravali nije shvaćeno ozbiljno. Da to nije bilo shvaćeno kao politička priča. Mi ne govorimo o politici – mi govorimo o životu, ekonomiji, sektoru koji sve drži, pa i onima koji su danas na funkcijama. Nije nam bio cilj da ih rušimo, već da ih natjeramo da rade u korist turizma. A ne da unište ono što je od turizma ostalo – kaže Radulović dodajući da je jedno teoretski razmišljati, praviti kalkulacije na papiru, a pritom nijesi iz struke – a drugo je realni život, svakodnevni rad i problemi na terenu.

– Nijesu pitali struku. Nijesu konsultovali ljude sa terena. Donosili su odluke isključivo na osnovu brojki, računajući hladno – bez razumijevanja kako se te brojke ponašaju u stvarnim uslovima. A kad se te njihove ,,formule“ prenesu u svakodnevni život, pokažu se kao potpuno neprimjenjive – kaže Radulović misleći na nadležne u Vladi.

On navodi podatke da je u junu ove godine, iako smo imali približno isti broj gostiju kao lani, zabilježen pad prihoda od PDV-a – i to nakon što su ga povećali na 140 posto.

– Dakle, brojke su im pale uprkos višim stopama. Pad je bio oko devet odsto. To dovoljno govori – naglašava Radulović.

Kako objašnjava, pad prihoda od PDV-a je značajan, tim prije što je stopa PDV-a povećana. Pored toga, bilježe se i padovi u prihodima od akciza i ličnih dohodaka – što se, kako tvrdi Radulović, nikada ranije nije desilo u novijoj istoriji Crne Gore.

Sve će izaći na vidjelo

– Bojim se da će jul biti još gori. Možda se ti podaci sada privremeno prikrivaju, ali vrlo brzo sve će to morati da izađe na vidjelo. Kažu da smo ,,puni“, da imamo dobre rezultate. I možda to tako izgleda spolja, ali tvrdim – znatno su manji prihodi, nego prošle godine. Evo jednog primjera: prošle godine sam u junu platio 214.000 eura PDV-a. Ove godine, za približno isti broj gostiju, platio sam 450.000 – kaže Radulović koji procjenjuje da će do kraja godine platiti čak 1.400.000 eura više na ime PDV-a nego prošle godine – jer svakog mjeseca plaća više, iako možda do kraja godine bude imao manje gostiju nego lani.

– Ako se to dešava mojoj kompaniji, kao jednoj od najuspješnijih – ne samo u Crnoj Gori, nego i u Istočnoj Evropi po finansijskim pokazateljima – onda se s pravom pitam što se dešava s onima koji nemaju takve rezultate. Zato je moja glavna poruka: neka se konačno vrate struci. Neka pitaju ljude sa terena. Bez toga nema napretka – tvrdi Radulović.

Dodaje da su godinama bili otvoreni za saradnju, nudili pomoć i pozivali nadležne da se vrate struci, da ih – ako treba – nauče kako se u turizmu radi.

– Ako griješimo, neka nas nauče. Ali ono što sada gledamo nije ni struka ni odgovornost. Spremni smo prvi da preuzmemo odgovornost ako treba, ali nećemo pristati na to da se i dalje ignorišu ključni problemi. Pozivamo da se PDV u turizmu vrati na raniji, niži nivo – da se traže rješenja na pravim mjestima. Novac je najbolji pokazatelj – a podaci jasno govore da ovo što se sada dešava nije ni održivo ni produktivno – zaključuje Radulović.

Povećavaju hotelijerima PDV, a hiljade radnika radi ,,na crno“

Radulović tvrdi da pad prihoda od doprinosa u junu iznosi 14 odsto što znači da je oko 100.000 radnika primilo pare ,,na ruke“, jer je na tržište ušlo od 50.000 do 60.000 sezonskih radnika.

– Sada je već kraj jula, a ništa se ne radi tamo gdje bi mogao da se namakne ozbiljan prihod. Upravo ovaj mjesec bi za svaku vladu, svakog ekonomistu – pa i onog koji je jedva završio fakultet – trebalo da bude alarm. Samo u junu je, prema zvaničnim podacima, bilo oko 260.000 zaposlenih. To su milioni izgubljenih eura. A umjesto da se time bave, oni simbolično ,,kolju vola na vratima mesare“ zbog dva kila mesa – kroz previsoki PDV – poručuje Radulović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].