Odluka žirija o dodjeli Trinaestojuslke nagrade objavljena nakon 16 dana, u NB „Đurđe Crnojević“ još nema zahtjeva za registraciju „Kuće beskućnika“
Ministarstvo juče od biblioteke tražilo dokumentaciju o „Kući beskućnika“
Dragica Lompar, direktorica Nacionalne biblioteke je juče kazala da im izdavač knjige „Obodsko slovo“ nije dostavljao zahtjev za dodjelu CIP-a, niti ISBN broja. A sporne knjige „Kuće beskućnika“ nagrađenoga Bećira Vukovića i dalje nema u knjižarama u Crnoj Gori, između ostalog ni u „Obodskom slovu“ Radomira Uljarevića, koje je navodno, uz kuću „Štampar Makarije“ i izdavač ovog djela, objavljenog, prema COBISS.SR – 2024. godine. Makar je nije bilo do zaključenja broja i zatvaranja knjižara u Podgorici
Portal Analitika
Ministarstvo kuluture i medija prekjuče konačno objavilo obrazloženje žirija za dodjelu ovogodišnje Trinaestojulske nagrade –16 dana od donošenja odluke. A tek juče je zatražilo od Nacionalne bilbioteke „Đurđe Crnojević“ da im dostavi relevantnu dokumentaciju o knjizi Bećira Vukovića „Kuće beskućnika“ koja je nagrađena ovim visokim državnim priznanjem. Zahtjev je iz Ministarstva kulture u NB juče stigao pred kraj radnog vremena. Iz te ustanove Pobjedi su kazali da će svu dokumentaciju koji posjeduju dostaviti Ministarstvu kulture i medija, najkasnije u ponedjeljak.
Dragica Lompar, direktorica Nacionalne biblioteke Pobjedi je juče kazala da im izdavač knjige „Obodsko slovo“ nije dostavljao zahtjev za dodjelu CIP-a, niti ISBN broja.
A sporne knjige „Kuće beskućnika“ nagrađenoga Bećira Vukovića i dalje nema u knjižarama u Crnoj Gori, između ostalog ni u „Obodskom slovu“ Radomira Uljarevića, koje je navodno, uz kuću „Štampar Makarije“ i izdavač ovog djela, objavljenog, prema COBISS.SR – 2024. godine. Makar je nije bilo do zaključenja broja i zatvaranja knjižara u Podgorici.
Poezija politike i interesa
Bećir Vuković sa kompromitovanim načinom dobijanja Trinaestojuslke nagrade ne prestaje da privlači pažnju. Taj dobitnik Trinaestojulske nagrade za 2024. godinu, imenovan je za člana Opštinskog odbora Nove srpske demokratije u Podgorici, čime je još jednom potvrđena njegova formalna politička pripadnost ovoj stranci. Odbor je formalno konstituisan prekjuče. Vuković je dugogodišnji član Političkog savjeta NSD, ali to tijelo nije zahtijevalo striktnu stranačku pripadnost. U tom Političkom savjetu sjedi sa Želidragom Nikčevićem, koji je bio član žirija za dodjelu nagrade, a koji je dao glas Vukoviću. Nagradu je uručio predsjednik Skupštine Andrija Mandić. Želidrag Nikčević je od kraja 2023. godine i savjetnik predsjednika Skupštine Andrije Mandića.
Pobjeda je uputila pitanja i Agenciji za sprečavanje korupcije, da li ima sumnje na zloupotrebu službenog položaja jer su Nikčević i Vuković članovi istog tijela jedne političke partije i zamolila za komentar da li ovakvi procesi ostavljaju prostora za sumnju u fer i pravično dodjeljivanje državnog priznanja, ali odgovor nije stigao.
Knjigu „Kuće beskućnika“ zasad posjeduje, prema COBISS. SR samo Narodna biblioteka Srbije, i to jedan primjerak koji se nalazi u čitaonici. Knjiga nije viđena uživo, sem u rukama Bećira Vukovića u noći kada je primao nagradu, i u rukama člana žirija Dragana Koprivice, koji je pokazao tokom emisije „Načisto“ na TV Vijesti.
Ipak, ni ta knjiga koju je Koprivica donio nije ista ona koju su dobili članovi žirija prije nego što su donijeli odluku – razlikuje se u bibliotečkoj nomenklaturi ali i izdavačima jer „Štampar Makarije“, koji je naveden kao drugi izdavač nije iz Podgorice, već iz Beograda.
Piše i da je CIP – Katalogizacija u publikaciji Nacionalne biblioteke Crne Gore, Cetinje, što nije istina, jer ta knjiga nije ni registrovana u toj ustanovi, niti je izdavač, iako je obavezan po Zakonu o izdavačkoj djelatnosti, tražio izdavanje bibliotečke nomenklature i CIP-a.
U COBISS.CG knjige nema a bibliotekari Nacionalne biblioteke „Đurđe Crnojević“ su pretragom ustanovili da je bibliografski zapis u COBISS.SR, koji je kreiran 2. 4. 2025. za neku publikaciju, iskorišćen i izmijenjen podacima o knjizi „Kuće beskućnika“, i to u, u petak 4. 7. 2025. godine, i to nakon što je otrkiveno da knjiga ne postoji. Tako je misteriozno, posredstvom Narodne biblioteke Srbije, Vuković u petak dobio i ISBN broj 978-86-6311-469-2, ali i COBISS.SR-ID – 166350089. Ti brojevi se razlikuju od onih na izdanju dodijeljenom žiriju. Tada je pisalo i da je knjiga u štampi i da nijedna biblioteka ne posjeduje primjerak ovog izdanja.
Jutro nakon što je Mandić uručio nagradu Vukoviću, dok su građane koji su protestovali policajci prskali biber sprejom, zapis je ponovo izmijenjen. Od 9. jula knjiga se u jednom primjerku pojavila u Narodnoj biblioteci Srbije.
Zanimljiv podatak jeste da je juče direktor Narodne biblioteke Srbije Vladimir Pištalo podnio ostavku. List Danas je juče objavio citate nezvaničnih izvora da je Pištalo kao „šampion ćutanja“ i „klimanja glavom“ izazvao podjednako nezadovoljstvo i zaposlenih u NBS, čiji se broj dramatično smanjio, i vrha SNS koji mu je navodno pripremao smjenu, neki tvrde čak i „provlačenje kroz blato“, ali da je došlo do „dogovora“ da se sam povuče.
Muk ministarstva i žirija
Od dana donošenja odluke do javne objave na portalu Ministarstva kulture i medija je prošlo 16 dana, a iz tog resora, kojim rukovodi ministarka Tamara Vujović, Pobjedi nijesu odgovarali na pitanja, koja smo slali u nekoliko navrata. Između ostalog, traženo je tokom ove dvije nedjelje i obrazloženje odluke žirija, zapisnik sa sjednice na kojoj se glasalo, podaci o knjizi koja je dostavljena članovima žirija…
Samo su na pitanje Pobjede da nam dostave COBISS i ISBN knjige, te u kom foramatu je ona ustupljena članovima žirija, odgovorili: „Da bi bi odgovori na ova pitanja bili potpuni, važno je naglasiti sljedeće…“
Naglasili su da MKM nema uticaj na sastav žirija, odlučivanje, te da Ministarstvo vrši isključivo administrativne i tehničke poslove za potrebe rada žirija, ali ne odlučuje o sadržaju, validnosti, niti donosi bilo kakve ocjene o predloženim kandidatima ili kvalitetu podnesenih prijava. Dodali su da Ministarstvo nije predlagač kandidata, niti ima ulogu u ocjeni pojedinačnih prijava te da je to isključivo u nadležnosti žirija.
– Ministarstvo može vršiti eventualne provjere u smislu predmetne nagrade, isključivo na zahtjev žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade, ali takav zahtjev nije upućen – piše u odgovoru kojim pojašnjavaju svoju ulogu.
Pobjeda je juče uputila pitanja i predsjedniku žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade Nikoli Rakočeviću da se izjasni na činjenicu da MKM čeka zahtjev žirija, odnosno da li su ga poslali. Ni on nije odgovorio na ovo pitanje Pobjede.
Ministarstvo je u jednom jedinom odgovoru koje je poslalo Pobjedi navelo da tražene podatke o knjizi nijesu poslali, uprkos početnoj rečenici odgovora „da bi odgovor bio potpun važno je naglasiti sljedeće…“
Pobjeda je i juče ujutro ovom resoru poslala pitanja, ali odgovor nije stigao.
Pitali smo koje je radnje MKM preduzelo povodom situacije da je knjiga Bećira Vukovića dostavljena članovima zirija sa nomenklaturom koja ne odgovara onoj datoj u COBISS sistemu Srbije; Da li je prekršen Zakon o izdavačkoj djelatnosti, jer je izdavač odštampao neistinite ISBN i CIP podatke te da je time zloupotrijebljeno ime Nacionalne biblioteke „Đurđe Crnojević“; Da li će Ministarstvo ispitati sve navode i dokaze koji su bili dostupni javnosti, odnosno slučaj prepustiti inspekciji (i kojoj) ili tužilackim organima?; Smatrate li da se nakon ovog slučaja otvorio prostor za izmjenu Zakona o državnim nagradama i Pravilniku po kojem žiri postupa, kako bi se smanjile zloupotrebe ili sumnje u zloupotrebe prilikom dodjele ovakvih državnih organa?
Pobjeda očekuje odgovore, a javnost da nadležne institucije riješe misteriozne izmjene zapisa i samo postojanje knjige „Kuće beskućnika“.
Odluka žirija
U odluci od 1. jula, koja je objavljena tek juče, a koju je čekao prof dr Dragan Hajdukovićkako bi pokrenuo postupak pred Upravnim sudom zbog kršenja Zakona o državnim nagradama, piše da su predsjednik Nikola Rakočević, i članovi ŽelidragNikčević, David Kaljaj, Radoslav T. Stanišić, Miodrag Živković, Danilo Marunović i Dragan Koprivicasagledali 35 prijedloga i donijeli odluku o dodjeli tri godišnje Trinaestojulske nagrade Milošu Karadaglićuza svjetsku turneju povodom promocije albuma „Barok“, Bećiru Vukoviću, za knjigu „Kuće beskućnika“ i Velju Stanišićuza izložbu slika „Evolucija“.
Karadaglić je odbio da primi ovu nagradu, dok su Vuković i Stanišić u kasnijim televizijskim nastupima pokušali da diskredituju ovog umjetnika, nazivajući njegove domete skromnim i navodeći da je „običan interpretator“
Karadaglića je kao umjetnika internacionalnog renomea, za dobitnika Trinaestojulske nagrade za 2025. godinu predložilo sedam akademika Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, što takode predstavlja respektabilan momenat, piše u obrazloženju koje je objavilo MKM.
– Njegov album „Barok“ sa baroknim remek-djelima, prvi put adaptiranim i snimljenim za klasičnu gitaru, realizovan je s maestrom Džonatanom Koenomi ansamblom za ranu muziku Arcangelo, u ediciji izdavačke kuće „Sony classical“, i postigao svjetsku slavu i kod kritike i publike. Karadaglić je seriju svojih izuzetnih koncerata s promocijom albuma započeo u Montrealu i Njujorku, a nastavio u Londonu, San Francisku, Vašingtonu, Kanzasu, Kvebek Sitiju, Hong Kongu, Sidneju, Melburnu, Pertu, Edinburgu, Briselu, Amsterdamu i Liježu, a potom i u Amsterdamu…
Tokom protekle, kao i ranijih godina, Karadaglić je pružao snažnu podršku mladim crnogorskim talentima kroz fondaciju koja nosi njegovo ime.
Za Bećira Vukovića u obrazloženju stoji da je član Udruženja književnika Srbije, predsjednik Društva srpskih književnika Crne Gore i Hercegovine, pjesme su mu prevođene na više od deset jezika, među kojima i na engleski, francuski, ruski, grčki, italijanski…
U prijedlogu za dodjelu Trinaestojulske nagrade za 2025. godinu pjesniku Bećiru Vukovi¢u, koji potpisuje ugledni književnik i laureat brojnih priznanja Radomir Uljarević, istaknuto je da je Vuković „već četiri decenije aktivni učesnik i sudionik na književnoj sceni, i njegov glas u našoj književnosti predstavlja glas razlike, onaj glas koji tako sistematično podriva ustaljene obrasce“.
Piše i da je Vuković svojom knjigom poezije „Kuće beskućnika“ dokazao snagu svoje pjesničke riječi, i kreativni zamah kojim je zauzeo važno mjesto u našoj savremenoj književnosti.
– Ovo njegovo pjesničko ostvarenje predstavija i vrhunac njegovog zrelog poetskog iskaza, gdje se, kako je predlagač istakao „susrećemo sa obezljuđenim svijetom, svijetom čiji užas je sveprisutan, ali da bismo trezveno posmatrali taj naš svijet potrebno je da na njega gledamo širom otvorenih očiju, kroz prizmu pjesničkog subjekta“ – navedeno je u obrazloženju žirija.
Navodi se i da uz ove respektabilne ocjene treba istaći i da „zbirka Vukovića predstavlja i svojevrstan zlatni presjek njegove poetike, i njen vrhunac istovremeno, pri kojem se spajaju pjesnički i filozofski pogledi u doživljaju stvarnosti i prolaznosti“.
Za Velja Stanišića je navedeno da je Akademiju likovnih umjetnosti, odsjek Grafika, završio u Sarajevu i član je Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore.
Piše i da se njegovi radovi nalaze u kolekciji Centra savremene umjetnosti Crne Gore u Podgorici, u galeriji „K“ (Emanuel Karlebah) u Parizu, u Crnogorskoj kući u Beogradu, u stalnoj postavci Narodnog muzeja Crne Gore „Umjetnost devedesetih“ i Kolekciji Matice srpske. Dobitnik je većeg broja uglednih nagrada, uz brojne samostalne izložbe… Redovni je profesor na Katedri za grafiku Akademije likovnih umjetnosti u Trebinju.
Za Trinaestojulsku nagradu za 2025. godinu preporučila ga je njegova izložba slika i grafika „Evolucija“, povodom koje je Petar Ćuković, ugledni profesor i istoričar umjetnosti, između ostalog rekao: „Svaki ozbiljniji uvid u umjetničko pregnuće Velja Stanišića neizostavno će tragati za mogućim izvorima“.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].