Zirojević: Čarapić ima problem sa sobom, a ne sa članovima Odbora

2
Nokola Zirojević Foto: AplusTV

Neusaglašeni stavovi predstavnika skupštinskog radnog tijela za izbornu reformu o razlozima neodržavanja sjednica

Zirojević: Čarapić ima problem sa sobom, a ne sa članovima Odbora

Zirojević ističe da kolege iz Odbora nijesu u mogućnosti da sjednice prilagođavaju Čarapićevim privatnim obavezama i objašnjava kako se dešavalo da predstavnici NVO dođu u zakazano vrijeme i čekaju početak zasjedanja, koje se odlaže i do dva sata zbog obaveza poslanika većine, koje nijesu prilagodili sjednici Odbora

Kad Vasilije Čarapić shvati da to što je kopredsjedavajući skupštinskom Odboru za sveobuhvatnu izbornu reformu, ne znači da je šef ostalim članovima Odbora koji će se na njegov poziv tamo nacrtati, već da se dinamika rada i termini održavanja sjednica moraju dogovarati, onda će mu postati jasno da je najveća prepreka efikasnom radu Odbora, zapravo, on sam.

To je, u izjavi za Pobjedu, kazao poslanik Socijaldemokrata i jedan od članova Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu Nikola Zirojević, a odgovarajući na optužbe jednog od dvojice kopredsjedavajućih i šefa poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad, koji je prije par dana, u izjavi za Pobjedu, konstatovao „da je motivacija za izbornu reformu kod velikog broja subjekata i dalje mala, te da se mnogi samo deklarativno zalažu za reforme“.

Sastanak Radne grupe za izradu Nacrta zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, koji je trebalo da se održi prije dva dana, ponovo je odgođen za 24. april.

– Sastanku nije prisustvovala većina članova Radne grupe, što je onemogućilo njeno održavanje – saopšteno je u srijedu iz Skupštine Crne Gore.

Nacrt ovog zakona samo je dio zakonodavnog okvira kojim bi parlamentarci trebalo da zaokruže rad na setu zakona koji se odnose na reforme izbornog sistema i koji bi trebalo da budu usklađeni sa evropskom praksom.

Zirojević kaže da poslanik PES-a „ima problem sa samim sobom, a ne sa koleginicama i kolegama iz Odbora koji nijesu u mogućnosti da sjednice prilagođavaju njegovim privatnim obavezama“.

– Tako nije govorio o spremnosti na efikasniji rad dok smo ga čekali da se vrati iz Amerike, što je za mene podrazumijevalo i predstavljalo kolegijalan pristup o kome god da se radilo, pa čak i o Vasiliju Čarapiću koji takav odnos ničim ne zaslužuje – naveo je Zirojević.

On je naveo da se sjednice Odbora zakazuju na Vajber grupi, u kojoj se u devet ujutro nagađa da li će zasjedanje biti danas u toku dana.

– Dešavalo se i da predstavnici nevladinog sektora dođu u zakazano vrijeme i čekaju početak sjednice koji se odlaže i po sat do dva zbog obaveza poslanika većine koji se nijesu prilagodili sjednici Odbora – dodao je Zirojević.

Podsjećamo, na sjednici Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, koja je održana krajem prošlog mjeseca, najavljeno je da će 9. aprila biti održan sastanak Radne grupe na kojem je trebalo da se razmatraju sugestije, prije svega, nevladinog sektora, akademske zajednice i institucija, na Nacrt zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.

Prema riječima jednog od kopredsjedavajućih skupštinskog odbora Čarapića, taj rok nije ispoštovan jer se na dogovoreni sastanak pojavio manji broj članova zbog čega je sjednica morala biti odgođena.

– Čini se da članovima Odbora nedostaje motivacije za sprovođenje izborne reforme – ocijenio je Čarapić u ranijoj izjavi za Pobjedu.

Na sjednici, koja je održana krajem marta, odlučeno je da predstavnici nevladinog sektora pošalju „mapu puta“ koja podrazumijeva formiranje radnih grupa za rad na preostalim zakonima u okviru sveobuhvatne izborne reforme, a da se Nacrt zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja pošalje na petnaestodnevnu javnu raspravu.

Treba naglasti da je pomenuti odbor krajem prošlog mjeseca nastavio da radi nakon pauze, odnosno blokade od gotovo tri mjeseca, izazvane odlukom opozicije da ga napusti krajem prošle godine u znak protesta zbog načina na koji je Skupština konstatovala prestanak sudijske funkcije Dragani Đuranović u Ustavnom sudu.

Nakon što je dio opozicije 15. marta sa premijerom Milojkom Spajićem potpisao sporazum o rješavanju političke krize, opozicionari su se vratili u poslaničke klupe, pa je samim tim i Odbor, koji je formiran u decembru 2023. godine, odblokiran.

Odbor je od januara do početka aprila prošle godine održao četiri sjednice, a zatim nije zasjedao do kraja juna, jer je dio opozicije nastavak rada uslovio povlačenjem odluke o uvođenju prinudne uprave u Šavniku.

Pošto je vlast realizovala taj uslov opozicije, Odbor je krajem juna održao sjednicu na kojoj je dogovoreno da se predloži produžetak roka za njegov rad za godinu i da fokus bude na Nacrtu zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.

Ovim povodom, sa upitom smo se obratili i poslaniku DPS-a Nikoli Rakočeviću, koji je takođe jedan od kopredsjedavajućih Odboru, ali do zaključenja ovog izdanja Pobjede odgovor nijesmo dobili.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].