Za „TV Hram“ Srbi odštampali prvu ćiriličnu knjigu na Cetinju, a Joanikiju štamparija Crnojevića započela epohu „srpskog“ štamparstva

0
(Foto: „TV Hram“)

Revizionizam u režiji „TV Hram“, Crkve Srbije i srpskog Ministarstva pravde

Za „TV Hram“ Srbi odštampali prvu ćiriličnu knjigu na Cetinju, a Joanikiju štamparija Crnojevića započela epohu „srpskog“ štamparstva

Štamparija Crnojevića, koja predstavlja naš neobrisiv trag u vječnosti -zajedno sa prvom odštampanom knjigom „Oktoih“ na Balkanu, 2025. godine je povod za realizaciju projekta kojim se to kulturno i istorijsko blago pripisuje drugom narodu i državi. Zato i ne čudi što je projekat realizovan uz podršku Uprave za saradnju sa crkvama i vjerskim zajednicama Ministarstva pravde Republike Srbije

Anja Ivanović

Urednici „TV Hram“ odvažili su se da u etar lansiraju revizionističku emisiju pod nazivom „Kako su Srbi na Cetinju odštampali prvu ćiriličnu knjigu na svijetu u 15. vijeku“, a za sagovornika u projektu prisvajanja crnogorskog kulturnog i istorijskog blaga – štamparije Crnojevića na Cetinju – odabrali su neumornog prvoborca u otimačini i reinterpretaciji istorije – mitropolita Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija Mićovića.

Zahvaljujući crnogorskoj dinastiji Crnojević Crna Gora je, krajem 15. vijeka, dobila štampariju – i to samo nekoliko decenija nakon Gutenbergove. Ipak štamparija, koja predstavlja naš neobrisiv trag u vječnosti – zajedno sa prvom odštampanom knjigom „Oktoih“ na Balkanu, 2025. godine je povod za realizaciju projekta kojim se to kulturno i istorijsko blago pripisuje drugom narodu i državi.

Zato i ne čudi što je projekat realizovan uz podršku Uprave za saradnju sa crkvama i vjerskim zajednicama Ministarstva pravde Republike Srbije.

TV HRAM

– Crnojevića štamparija, koja je počela u posljednjoj deceniji 15. vijeka, započela je jednu epohu srpskog štamparstva, koja je bila izuzetno značajna i u kulturnom i u duhovnom pogledu. I u tom smislu Oktoih, kao prva knjiga, prvi se pominje i nekako mu pripada prednost u svakom pogledu, mada i druge knjige koje su štampane u Crnojevića štampariji ne zaostaju po svojoj suštinskoj vrijednosti za Oktoihom prvoglasnikom – izjavio je, između ostalog, Joanikije Mićović u ovom uratku.

Joanikije Mićović

On je iskoristio i priliku da prisvoji Ivana Crnojevića.

– Ne samo da nas vraća starim korijenima, nego nas prosto uvijek ukorenjuje, daje nam jednu sigurnost, jednu izvjesnost, jednu otvorenu perspektivu za našu budućnost. Onaj narod koji stvara kulturu, on će i da opstane i u smislu identiteta, ali u smislu zajednice, u smislu Crkve, države. Dakle, sve će očuvati onaj narod koji se bavi kulturom i duhovnošću. Ne živi čovjek samo o hljebu, nego o svakoj Riječi koja izlazi iz usta Božijih – toga su bili izuzetno svjesni naši preci, naročito u doba Nemanjića i poslije Nemanjića. Tu tradiciju duhovnosti očuvali su ponajviše naši manastiri, naši arhijereji, sveštenici, igumani, monaštvo, ali ponekad i istaknuti, značajni ljudi iz našeg naroda, kao što je bio Ivan Crnojević, kao što je bio Božidar Vuković, kao što su mnogi drugi bili u našem narodu – rekao je Mićović, čije riječi su objavljene i na zvaničnom sajtu MCP.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].