Ne znači da većina ima pravo na majorizaciju, da vrši nasilje nad manjinom, ali takođe ne znači da politička manjina može da blokira sve što im ne odgovara
Iz Opštine Budva su 10. januara pozvali državni vrh da u toj opštini uvode vanredno stanje zbog, kako su naveli, nasilnog upada naoružanih bezbjednosno interesantnih lica u lokalni parlament.
Tog dana je, upadom pristalica partija doskorašnjeg Demokratskog fronta (DF), Demokrata i Pokreta Evropa sad, koje čine vlast na državnom nivou, spriječen izbor nove budvanske vlasti uz podršku opozicije.
“Vidimo i u Budvi i drugim mjestima da opozicija kaže – pošto ne može biti volja naša, onda ćemo jednostavno da blokiramo skupštinu ili neku drugu instituciju”, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu i višegodišnji istraživač izbornih procesa u Crnoj Gori, Miloš Bešić.
Opozicija, kako dodaje, mora da shvati da je u manjini.
To ne znači da većina ima pravo na majorizaciju, da vrši nasilje nad manjinom, ali takođe ne znači da politička manjina može da blokira sve što im ne odgovara”, ističe Bešić.
Ovo nije prvi slučaj da neformalne grupe onemogućavaju izborne i postizborne procese u crnogorskim opštinama.
U Andrijevici je ranije po istom scenariju deset puta prekidana sjednica dok su izbori u Šavniku devet puta nasilno prekidani.
“To nisu incidenti koji urušavaju demokratiju, već je to posljedica urušenog stanja demokratije – moramo razumjeti što je tu uzrok, a što posljedica, ocjenjuje Bešić.
On kaže da je do smjene tridesetogodišnje vlasti Demokratske partije socijalista (DPS) 2020. godine, postojao sistem sa elementima nedemokratskog ambijenta u kojem je ta partija kontrolisala institucije.
Ali, u tom i takvom ambijentu postojao neki red, pravila su se poštovala, i ljudi su “osjećali državu”, kaže Bešić.
“Sada imamo ambijent gdje vladajuće partije nemaju takvu kontrolu nad sistemom i onda imate soliranje institucija i pojedinaca vrlo često mimo demokratskih standarda i kriterijuma”, dodaje on.
Portal analitika
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].