Šaranović nastavlja sa suspenzijama, a ignoriše sporne kadrove u MUP-u

0
Danilo Šaranović Foto Pobjeda: Dobrilo Malidžan

Ministar unutrašnjih poslova donio rješenje o prekidu rada za još četiri policijska službenika, dok se na čelu najodgovornijih pozicija i dalje nalaze osobe koje su pravosnažno osuđene za teška krivična djela

Šaranović nastavlja sa suspenzijama, a ignoriše sporne kadrove u MUP-u

S druge strane, Pobjedini izvori navode da je u pitanju politički progon unutar MUP-a i „oslobađanje“ prostora za podobne kadrove. Tome svjedoči i ranija Šaranovićeva odluka da za šefa svog obezbjeđenja imenuje policajca Vuka Vukovića, pravosnažno osuđenog na četiri mjeseca kućnog zatvora, jer je 28. jula 2021. ispred ugostiteljskog objekta „La Martina“ na Cetinju fizički zlostavljao vlasnika tog lokala Ivana Roganovića.

Još jedna sporna odluka Šaranovića bila je kada je zadržao načelnika Odjeljenja za antikorupciju Predraga Tanjevića, koji je 2019. godine pravosnažno osuđen za krivično djelo zloupotreba službenog položaja u produženom trajanju.

U saopštenju je navedeno da su rješenja donijeta na prijedlog i uz mišljenje vršioca dužnosti direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića.

– Protiv pomenutih službenika su pokrenuti i disciplinski postupci nakon što je utvrđeno da kod njih postoje bezbjednosne smetnje za dalji rad u smislu člana 162 zakona, navode u saopštenju.

Dodaju da je jedan od ključnih prioriteta Ministarstva unutrašnjih poslova „potpuna dekriminalizacija policijskog aparata i postizanje punog integriteta organa u cjelini“.

Time, kako navode, žele da odvoje časne i profesionalne policajce od onih koji to nijesu.

Šaranovićevi „čisti“ kadrovi

S druge strane, Pobjedini izvori navode da je u pitanju politički progon unutar MUP-a i „oslobađanje“ prostora za podobne kadrove. Tome svjedoči i ranija Šaranovićeva odluka da za šefa svog obezbjeđenja imenuje policajca Vuka Vukovića, pravosnažno osuđenog na četiri mjeseca kućnog zatvora jer je 28. jula 2021. ispred ugostiteljskog objekta „La Martina“ na Cetinju fizički zlostavljao vlasnika tog lokala Ivana Roganovića.

Nakon što su mediji izvijestili ko je na čelu obezbjeđenja ministra, Šaranović je relativizovao presudu Osnovnog suda na Cetinju u kojoj se jasno navodi da je došlo do prekomjerne upotrebe sile na štetu Roganovića, koji nije pružao otpor.

On je tada rekao da „policija prilikom pretresa, i uopšte djelovanja kada su u pitanju BIL (bezbjednosno interesantna lica), mora postupati tako da prvenstveno štite svoju bezbjednost, te su stoga protokoli drugačiji, pa se vrlo često desi da službenici budu žrtve optužbi za prekomjernu upotrebu sile“.

Šaranović je čak i omogućio Vukoviću poziciju u komisiji MUP-a za davanje licenci za vršenje službe obezbjeđenja i to u svojstvu ispitivača o primjeni sredstava prinude.

Još jedna sporna odluka Šaranovićaa bila je kada je zadržao načelnika Odjeljenja za antikorupciju Predraga Tanjevića, koji je 2019. godine pravosnažno osuđen za krivično djelo zloupotreba službenog položaja u produženom trajanju.

Na ovu funkciju Tanjevića je imenovao Šaranovićev prethodnik iz Ure Filip Adžić.

Tanjević je inače pravosnažno osuđen na šest mjeseci zatvora (uslovno dvije godine), zbog zloupotrebe u produženom trajanju dok je bio na čelu pljevaljske policije.

Krivično djelo za koje je odgovarao spada u krivična djela iz oblasti korupcije, što je Tanjevića trebalo da eliminiše za bilo kakvo napredovanje u službi, a kamoli da bude imenovan za načelnika Odjeljenja za antikorupciju.

Tanjević je, prema informacijama Pobjede, bio jedan od najbližih saradnika bivšeg ministra Filipa Adžića i njegov čovjek od velikog povjerenja za kojeg je lobirao da bude imenovan za pomoćnika direktora Uprave policije.

Prebacivanje odgovornosti

Uprkos tome što Šaranović pokušava da u javnosti prikaže sebe kao borca za časne i profesionalne policajce, njegova djela govore suprotno. Čini se da Šaranović selektivno djeluje u svojoj ,,borbi“, pa mu je na čelu Odjeljenja za antikorupciju, policajac osuđen za krivično djelo upravo vezano za korupciju.

Pored svih ovih činjenica, ministar Šaranović nastavlja sa floskulama i prebacivanjem odgovornosti na vlast koja je smijenjena prije više od četiri godine.

– Uspostavljanje djelotvornih kontrolnih mehanizama odgovor je na teško nasljeđe i narušen ugled policije imajući u vidu broj bivših najviših policijskih funkcionera koji su procesuirani, a među kojima su pojedini priznali da su učestvovali u švercu cigareta – piše u saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova. Zbog toga je, navode, jasno razdvajanje onih koji su većina, a to su časni i odvažni profesionalci u uniformi, od onih koji su ukaljali ugled policije, neophodnost na putu pune policijske revitalizacije.

– Još jednom podsjećamo da bezbjednosne smetnje za dalji rad u smislu člana 162 zakona postoje ukoliko je policijski službenik registrovan kao uživalac opojnih droga ili održava veze sa licima koja neovlašćeno prikupljaju tajne i druge podatke, teroristima, saboterima, članovima organizovanih kriminalnih grupa ili licima za koja se osnovano sumnja da pripadaju takvim grupama – rečeno je iz MUP-a.

Pobjeda je uputila pitanja ministru Šaranoviću da li postoje bezbjednosne smetnje i u slučaju čuvene „plave sveske“ u kojoj je šef SPO Predrag Šuković bivšem predsjedniku budvanske opštine, koji je u pritvoru zbog međunarodnog šverca droge, davao instrukcije što da pita članove skupštinskog odbora za bezbjednost i odbranu.

Šuković je u kumovskim relacijama sa Radovanom Perovićem koji je označen kao član kriminalne organizacije koja je švercovala kokain na međunarodnom nivou. Takođe, osim kumovskih odnosa, Šuković je održavao kontakte i sa više bezbjednosno interesantnih lica, označenih kao članovi budvanske kriminalne grupe. Čak je u fokusu bila i Šukovićeva nekretnina za koju niije utvrđeno kako je dobio po tako povoljnim uslovima.

Ministar Šaranović nije odgovorio ni na pitanja u vezi sa načelnikom regionalnog centra Goranom Jokićem i njegovim ugostiteljskim angažmanom u Baru i Budvi.

Protiv Jokića su porodice žrtava masakra u Medovini na Cetinju podnijele krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu zbog nesavjesnog rada u službi, a na njegov račun stižu i nove kritike zbog gotovo identičnog zločina koji se dogodio u prijestonici.

Uprkos svemu ovome, ministar Šaranović će, kako je kazao, nastaviti da zahtijeva opsežne provjere za one policijske službenike za koje postoji opravdana sumnja da svoju policijsku dužnost ne obavljaju štiteći građane, već one prema kojima policija postupa, a posebno u svijetlu curenja dokumenata označenih stepenom tajnosti iz Uprave policije.

Izvori iz policije navode da Šaranović rješenja, kako naglašavaju, uručuje službenicima na osnovu operativnih podataka, ali zaobilazi službenike za koje čitava crnogorska javnost zna da su u kumovskim relacijama sa članovima i vođama najozloglašenijih kriminalnih grupa, a kojima je primarni posao međunarodni šverc droge.

Preusmjeravanje pažnje sa Cetinja

Kako pojašnjavaju Pobjedini sagovornici, Šaranović koristi lošu bezbjednosnu situaciju kako bi preusmjerio pažnju sa nedavnog masakra na Cetinju i aktuelnih protesta studenata, koji traže njegovu, ali i ostavke ostalih rukovodilaca u bezbjednosnom sektoru.

Izvori iz bezbjednosnog sektora upozoravaju na zloupotrebe i naglašavaju da nije dovoljno imati operativne podatke da je neko u kontaktu sa bezbjednosno interesantnom osobom ili sa članovima organizovane kriminalne grupe, jer ti podaci mogu biti zloupotrijebljeni i falsifikovani, a i da su vjerodostojni moraju biti potkrijepljeni personalnim i/ili materijalnim dokazima, jer sami za sebe u krivično pravnom i disciplinskom smislu nemaju pravnu snagu.

U tom slučaju, zakonska je obaveza da bude obaviješteno nadležno tužilaštvo po službenoj dužnosti prije internih, disciplinskih mjera i suspenzije.

Izvori Pobjede pojašnjavaju da je isti slučaj i sa provjerom imovine policijskih službenika, a za koju je takođe ministar utvrdio da ne odgovara legalnim prihodima i legalno stečenoj imovini.

– I u tim slučajevima neophodna je pravna i činjenična konkretizacija i obavještenje prema nadležnom tužilaštvu da je policija primjenom zakonskih ovlašćenja prikupila saznanja i da postoji sumnja da je neki službenik počinio krivično djelo sa elementima korupcije ili krivično djelo klasičnog finansijskog kriminala. To je potrebno, da bi nakon pokrenutog krivičnog postupka nadležni pokrenuli i finansijsku istragu u cilju preispitivanja imovine i njenog oduzimanja ukoliko se dokaže da je stečena kriminalom, a ne prvo suspenzija na osnovu izvještaja komisije, bez sprovedenog krivičnog postupka, postupka finansijske istrage i disciplinskog postupka – ukazuju sagovornici Pobjede.

Nezavisni sindikat policije poručio da niko ne može biti sankcionisan bez provjerljivih dokaza

Iz nezavisnog sindikata policije Crne Gore poručuju da niko ne može biti sankcionisan na bilo koji način bez jasnih i provjerljivih dokaza.

– A ti dokazi moraju biti prezentovani i potvrđeni u određenim postupcima koji se moraju voditi na jasan i na zakonu zasnovan način. To, kao osnov ljudskih prava i sloboda, garantuju Ustav i zakoni Crne Gore, ali i međunarodne konvencije koje smo ratifikovali. Sve mimo toga bi bilo nezakonito postupanje koje bi u budućnosti vjerovatno impliciralo vrlo duge i za državu skupe sudske postupke – upozoravaju iz nezavisnog sindikata policije Crne Gore.

Naglašavaju da u Ministarstvu unutrašnjih poslova ne može da radi niko za koga se dokaže da je nedostojan ove profesije.

– Sa te strane pružamo apsolutnu podršku svakom pojedincu ili instituciji koji žele da očiste službu od onih kojima ona služi samo kao kišobran za vršenje kriminalnih aktivnosti. Saradnja sa kriminalcima u bilo kom obliku mora biti najstrože kažnjavana i mi kao sindikat ohrabrujemo nadležne institucije da pooštre kaznenu politiku u tom dijelu. Mora se postaviti jasna granica i mora se vrlo precizno znati što nekome donosi opredjeljenje za jednu ili drugu stranu zakona – kazali su iz nezavisnog sindikata policije Pobjedi.

Na čelu komisije za ocjenu dostojnosti čovjek kojeg je imenovao lično Šaranović

Izvori Pobjede iz bezbjednosnog sektora tvrde da komisija za ocjenu dostojnosti trenutno funkcioniše u okviru MUP-a i predsjednika komisije iz MUP-a kojeg je postavio Danilo Šaranović što samo po sebi predstavlja klasični sukob interesa i mogućnost za zloupotrebe.

– Komisija je do zadnjih izmjena Zakona o unutrašnjim poslovima uvijek funkcionisala u okviru Uprave policije kao operativno tijelo, sastavljeno od službenika sa dugogodišnjim iskustvom na najsloženijim operativnim poslovima što je standard i uporedna regionalna praksa – ukazuje sagovornik Pobjede.

Pojašnjava da komisija traži podatke za službenike policije koji se provjeravaju od lokalne policije (centara i odjeljenja bezbjednosti), načelnika regionalnih centara bezbjednosti, po mjestu prebivališta.

– Traže operativne podatke i od odsjeka za kriminalističko obavještajne poslove sektora za borbu protiv kriminala kojim rukovodi Ivan Jokić, kao i od ANB-og sektora za kontraobavještajne poslove kojim rukovodi Dževad Kožar – naglašava izvor Pobjede.

Demokrate nastavljaju sa optužbama na račun neistomišljenika

Iz Demokratske Crne Gore nastavljaju sa optužbama na račun neistomišljenika, aludirajući najviše na partije iz nekadašnje vlasti, ali i na proteste studenata pod nazivom „Kamo śutra“ koji traže ostavke rukovodilaca bezbjednosnog sektora i poručuju da „da bezbjednosne službe ne mogu biti odgovorne za svaku nesreću ili zločin“.

Tvrde da je Vlada pokrenula „hrabru borbu protiv kriminala unutar bezbjednosnih službi“.

– Crnoj Gori je sada, više nego ikad, potrebna prava policija koja služi narodu, a ne mafiji – naveli su u saopštenju.

Dodaju da nijedna država na svijetu ne može da predvidi i spriječi baš svaki zločin.

– Bivši režim, međutim, koristi svaku tragediju kao, nažalost, sjajnu priliku da, shodno strategiji, optuži sadašnju vlast. Ako se desi pljačka banke, tražiće ostavku ministra finansija; ako se desi ubistvo, optuživaće ministra unutrašnjih poslova, ako se dese poplave, tražiće ostavku gradonačelnika, ako se izvede neka nesmotrena predstava, tražiće ostavku ministarke kulture i tako redom – kažu Demokrate.

Pozvali su ministre, posebno one u sektoru bezbjednosti, da ,,istraju u ovoj borbi“.

– Da ne posustanu pred pritiscima koji imaju jasan cilj: destabilizaciju vlasti kako bi se stvorio prostor za povratak onih koji su ovu zemlju doveli do ruba ponora. Italijanska mafija nije pobijedila Italiju, francuska mafija nije pobijedila Francusku, pa neće ni crnogorska mafija pobijediti Crnu Goru. Ministri možda ne mogu sami voditi ove reforme, ali ako ne pokušaju, gube pravo na naše povjerenje i poštovanje. Ipak to će biti borba i svih nas. I naša odgovornost. Za bolju Crnu Goru, za našu djecu, koja zaslužuju zemlju bez straha. Borba je teška, ali nijesmo sami – dodali su.

Iz te partije navode i da je jasno da mafiji odgovara haos i strah.

– Što se više policija bude čistila od kriminalaca u uniformama, Vlada će biti sve više ,,kriva“. Što više sudovi počnu da sude pravno i pravedno, Vlada će biti sve ,,krivlja“, ,,nesposobnija“ i ,,korumpiranija“ – stoji u saopštenju Demokrata.

Uz njih je, kako su istakli, čitav civilizovani svijet koji im pomaže informacijama i savjetima i poručuje: ,,Samo naprijed jer svjetlost se već nazire na kraju tunela“.

– Nećemo komentarisati saopštenja onih stranaka čiji su predsjednici bili čelnici bezbjednosnog sektora i potpredsjednici Vlade kada se desio haos u Medovini, pa riječ nijesu progovorili ili pozivali na odgovornost, kao ni mi koji smo im bili opozicija, ali opozicija koja ne trguje na ljudskim tragedijama, ili stavove onih koji su činili vlade u kojima je samo u jednom mandatu posljednje vlade, prije demokratskih promjena, ubijeno 96 građana Crne Gore, od čega 42 u obračunima mafije od čega šest slučajnih prolaznika – podsjećaju, u svom stilu, oni.

Tvrde da kriminalno – političke grupe, suočene sa ovakvim izazovima, pokušavaju svim silama da uzvrate udarac.

– Država ne smije biti pasivna. Ona mora biti spremna, ne samo da primi udarce, već i da se odlučno brani i uzvrati. Svaki korak ka čistijem sistemu znači manje prostora za one koji su godinama koristili policiju za svoje prljave poslove – navode iz Demokrata u saopštenju.

Iz te partije su upitali ko su ti ljudi, te dodali da je još bolje pitanje gdje su – ,,jer svi znamo ko su“.

– Oni nijesu otišli na Mars ili pobjegli u inostranstvo. I dalje su među nama. I dalje mnogi od njih ne vide razloge za bježanje. Sada koriste skupo plaćenu strategiju. Pomoću nje već dvije godine pokušavaju da uruše sistem – dodali su.

Cilj im je, kako su kazali, da preuzmu institucije i uspostave još goru diktaturu kriminala, nego što je, kako navode iz Demokrata, u prethodnih nekoliko decenija.

– Njihov problem je rast plata i standarda građana, ali i nedostatak straha kojim su nekad kontrolisali Crnu Goru. Njihova strategija je, između ostalog, rušenje vlasti kroz korišćenje svakog mogućeg nepovoljnog događaja da se okrivi Vlada. Već godinama proturaju priče koje naglašavaju određene probleme i za očekivati je da će u budućnosti samo pojačati ove instrumente. Za svaki događaj formiraće se protesti, a mediji koji im služe, danima će, otvoreno ili perfidno, pokušavati da unesu svijest o nesposobnosti i zloj namjeri vlasti – zaključuju Demokrate.

Miličić: Suspenzije je trebalo da se dogode odmah nakon 30. avgusta

Mirko Miličić, šef kabineta predsjednika Skupštine Andrije Mandića, pozdravio je akciju provjere bezbjednosnog stanja Ministarstva unutrašnjih poslova tokom koje je juče suspendovano više policijskih službenika.

– Ova akcija je trebalo da se dogodi odmah nakon promjene vlasti 30. avgusta 2020. godine, ali svakako izuzetno je važno što je otpočeta i sada je samo treba hrabro, odvažno i u kratkom roku nastaviti! Nakon hapšenja dva bivša direktora policije, dva bivša pomoćnika direktora i desetina policijskih službenika koji se terete za brojna krivična djela među kojima je i saradnja sa organizovanim kriminalnim grupama, neophodno je da se hirurški precizno nastavi sa akcijom uklanjanja svih pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova za koje se ustanovi da predstavljaju bezbjednosnu prijetnju i da su saradnici kriminala – navodi Miličić

Prema njegovim riječima, sprega organizovanog kriminala i državnog aparata je, od strane bivšeg režima, građena punih trideset godina.

On poručuje i da je njihova obaveza da se ta sprega jednom i zauvijek uništi.

– Sa borbom protiv organizovanog kriminala i korupcije ne smije se stati do njihovog potpunog iskorjenjivanja iz svih segmenata naše zajednice – zaključio je Miličić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].