U crnogorskom tužilaštvu je, kaže, preuzeo optužnicu iz Skadra po kojoj mu je na teret stavljeno krivično djelo 265, odnosno podsticanje mržnje.
– Za to krivično djelo, sudeći po onome što piše u Krivičnom zakoniku Albanije, zaprijećeno je od dvije do deset godina zatvora. Ukoliko mi albanski sud odredi strogu kaznu zatvora, to znači da zajedno sa mnom treba da robija i cjelokupni obrazovni sistem Crne Gore, imajući u vidu da sam prvu vijest o tome da je Skadar nekad bio srpski grad pročitao u našim lektirama, čitankama i istorijskim udžbenicima. Dovoljno je samo da navedem jednu od brojnih narodnih pjesama – Zidanje Skadra na Bojani – koju smo kao đaci bili u obavezi da naučimo napamet. Činjenicu da je albanski Esad Paša baš mom prađedu Luki Šutovom Dajkoviću uručio ključeve grada prilikom osvajanja Skadra čuvaću za samo suđenje – pravdao se Dajković, objašnjavajući da je u pitanju politički progon na nacionalnoj osnovi.
MUK INSTITUCIJA
Ovakva reakcija države Albanije pokazuje odgovoran i ozbiljan odnos prema svim vrstama nepoštovanja teritorijalnog integriteta države, ali i njenog dostojanstva. Crnogorske institucije se ponašaju sasvim suprotno, za naše tužilaštvo pokazivanje srednjeg prsta uz intoniranje himne nije krivično djelo, gotovo svakodnevna svojatanja teritorija, vrijeđanje zastave i nepoštovanje himne prolaze nekažnjeno i bez reakcije državnih organa. Fotografije srpske Boke u Kini zavređuju ni manje ni više nego opomenu izlagača. Tada je iz MVP-a saopšteno da su slike uklonjene i da je izlagač opomenut, a greška ispravljena. Svako novo posrbljavanje teritorija nailazi na muk crnogorskih institucija, a gostovanja političara iz Crne Gore po medijima u Srbiji, koja bi u ozbiljnoj državi pokrenula brojne procese za uvredu časti i dostojanstva države, ali i govora mržnje, prolaze bez reakcije. Na pitanje zašto je u Crnoj Gori sve važnije od države i njenog identiteta, hrvatski analitičar Davor Đenero kaže da bi svi oni koji vrijeđaju identitet države i njene simbole morali biti socijalno izolovani.Tako se, prema njegovim riječima, ponaša i zvanični Zagreb.
– Jedini način suočavanja s ovakvim oblikom velikosrpske retorike, kakvu koristi Dajković, njegov istomišljenik Marko Kovačević i slični, koji s jedne strane sistemski ponižavaju državni identitet Crne Gore, a s druge otvoreno zagovaraju koncept o srpskom identitetu Crne Gore, jeste socijalna izolacija. Svaki ispad poput onog o navodnom srpskom identitetu Skadra morao bi biti predmet podsmijeha. Vjerujem da taj podsmijeh Dajković svakodnevno osjeća u ponosnom Cetinju, ali kad imate situaciju da ključni Vučićev operativac u Crnoj Gori, najvažniji promoter ruskoga patogenog uticaja u ovoj zemlji i istovremeno stvarni kontrolor izvršne vlasti u Crnoj Gori, u svom skupštinskom kabinetu drži istu onu zastavu koju Dajković razvlači u Skadru, s tim da se Andrija Mandić pred njom protokolarno fotografiše sa šeficom Misije Evropske unije u Crnoj Gori, jasno je da izolacija ne može biti lijek za bolest tih Dajkovića, Kovačevića, Mandića… i kako se već zovu – poručuje Đenero.
Ističe da je najgore što smo mogli čuti u stvari Dajkovićev potcjenjivački odnos prema političkom identitetu Albanije, začinjen tvrdnjom da je on žrtva političke kuhinje u Crnoj Gori.
– Valja vjerovati da će se albanske vlasti pobrinuti da počinitelj ovog za Albaniju, ali i Crnu Goru, uvredljivog incidenta ubuduće svede svoj radijus kretanja do Beograda ili eventualno do Rusije i Bjelorusije. I valja se prisjetiti da ovakvih provokacija iz Crne Gore nije bilo prije 20. avgusta 2020, dok je Crna Gora stvarno imala proevropsku administraciju, skoncentrisanu na modernizaciju svoje države, a ne na velikodržavne „prekogranične projekte“ – poručuje Đenero.
NEPOŽELJNI
On ističe da Hrvatska već godinama ne toleriše bilo kakve izjave ovakvog tipa. Takođe objašnjava da je Zagreb demonstrirao kako se vodi ozbiljna država time što je Andriju Mandića, Aleksu Bečića i Milana Kneževića proglasio nepoželjnim.
– Ovo što je Hrvatska napravila u odnosu na političku trojku iz crnogorske parlamentarne arene vrlo je precizna uravnotežena mjera. Iako su se neki pribojavali da će incident koji je ova trojka aranžirala, želeći spriječiti napredak crnogorske evropske integracije, dovesti do blokade pregovora s EU, to se nije dogodilo. Za individualne poteze i provokacije uspostavljena je individualna odgovornost, a ta je odgovornost precizno adresirana na tri stranke koje štete i hrvatsko-crnogorskim odnosima, kao i crnogorskoj evropskoj integraciji. Takve precizne poteze može vući samo konsolidovana država koja je dovoljno samosvjesna, ali i koja je svjesna da je evropeizacija njenog susjedstva njen prioritetni politički interes – kaže Đenero.
Objašnjava da je Hrvatska godinama bila suočena s neugodnim provokacijama na svom području.
– Već dugo, naime, na područjima koja su bila zahvaćena ratom, odnosno na kojima je bio uspostavljen velikosrpski okupacioni režim, odnosi između domicilnog hrvatskog stanovništva (koje se na taj prostor vratilo nakon oslobođenja ,,Olujom“), srpskih povratnika izbjeglih u ,,Oluji“ i stanovništva koje se po nevolji u taj prostor uselilo, pretežno iz BiH, pristojni su i korektni. Incidenti su se događali samo preko ljeta, kad su na te prostore dolazili ljudi koji su odlučili ostati živjeti u Srbiji, koji su i danas pod uticajem velikosrpske ideologije i koji se ponašaju sasvim neodgovorno. Njih ne zanimaju posljedice incidenata što ih izazivaju na život Srba integrisanih u društveni život u tim područjima. U zadnjih nekoliko godina javne vlasti su tome odlučile stati na kraj i počelo je ozbiljno kažnjavanje tih izazivača incidenata. To je Vučićevim tabloidima dalo materijala, ali su incidenti u Hrvatskoj utihnuli – kaže Đenero.
Prema njegovim riječima, crnogorskom društvu treba upravo to – stabilnost i samosvijest, pa će se sa svima koji ga iznutra razaraju moći efikasno suočiti.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].