S početka bi nebo i zemlja. Nebo nepregledno. Zemlja u tami. Javi se sunce i obasja zemlju. Svjetlost otkri kopno i okeane. Na kopnu planine i polja. Potekoše rijeke, ukazaše se jezera. Buknuše šume i biljke. Javiše se ljudska i životinjska stvorenja. Otpoče život na zemlji. Za opstanak, pored vazduha, vode i hrane, muze podariše svijetu– Umjetnost, nepresušno vrelo duhovnog univerzuma. Nabuja ogromna rijeka, sa lijeva i desna – pritoke. Moćan tok Likovne umjetnosti, stoljećima sabira: objektiv-izme, real-izme, akadem-izme, simbol-izme, impresion-izme, ekspresion-izme, fov-izme, kub-izme, nadreal-izme, modern-izme…
Pritoke su vremenom usahle. Izgubili su se – izmi – u moćnom toku neuništive – umjetnosti. U umjetničkim vodama su uspostavljeni principi – likovni elementi. Među njima su: linija, oblik, površina, boja, valeri. Javljaju se ostali parametri: kompozicija, prave i krive linije, udubljeni i ispupčeni oblici, glatke i hrapave površine, spektar toplih i hladnih tonova, količina svjetlosti u tonovima. U realizaciji likovnih elemenata, pribori su: olovka, kreda, pero, tuš, četka, špahtla, komplet boja. U upotrebi su papiri, kartoni, platna, uz primjenu rastvarača: vode, terpentina, lanenog ulja.
Stoljećima su umjetnici stvarali djela – koristeći likovne elemente. Težili su – Boginji Harmoniji. Da bi se umjetnička djela sagledala, pogled je bio neophodan. Harmonične cjeline koje je registrovalo ljudsko oko, kondenzovale su se u ljudskoj duši. Estetske modulacije su proizvodile osjećaje ugodnosti i raspoloženja. Ljudska stvorenja su na krilima harmoniziranih muza uzlijetala u estetske nivoe. Racio je bio u funkciji obrade i distribucije podataka ka čulima. Uz umjetnička djela, životni putevi su postajali lagodniji, lakše su se podnosile tegobe.
Širok i vječni tok likovne umjetnosti, sigurno je opstajao vjekovima na utvrđenim principima. Opstajaće i u narednim razdobljima. Uzaludni su pokušaji da se nametnu tokovi – anti umjetnosti. Umjesto harmonije i estetike nudi se – anti estetika. Konceptualni krugovi nameću – racio kao primaran, odbacili su likovne elemente i artističke postulate. Nijesu im potrebne boje, četke i špahtle. U meniju su trivijalni rekviziti: žice, ekseri, željezo, keramika, kanapi, tkanine, pamuk. Nude umjetnost koja se stvara moždanim naporom, a ne dušom bića. Javljaju se isprazne tvorevine bez emocija i bez duhovnog univerzuma. Koncepti saopštavaju i propovijedaju poruke. Uz svaki takav rad, obavezno je prisustvo tekstualnog objašnjenja.
Masovni nasrtaji su evidentni na mnogim poljima. U akademskom osposobljavanju generacija, na salonima, u galerijama, na izložbama. Klasičan vid likovne umjetnosti – slika, i osobeni stvaraoci su prognani i zamijenjeni konceptualnim. Modernizmi se masovno nameću kulturnim konzumentima. Propagiraju se davno viđeni koncepti. Zastupaju se začuđujući principi: Zašto slikati predmete i tvari iz okruženja? Lakše ih je eksplicite izložiti i proglasiti umjetničkim djelima. Umjetnost je i bukvalno dovedena do apsurda. Često u tim eksperimentima učestvuju umjetnici koji nijesu savladali principe umjetnosti i neki stručnjaci koji u tim novotarijama vide vlastitu afirmaciju.
Borba za primat se nastavlja, likovna publika se teško privikava na izmišljotine i preuzimanje artefakata iz raznih izvora. Društvo sa zebnjom prihvata laureate, koji se proglašavaju nagrađenim. Uz nerazumijevanje, te aktivnosti protiču bez pravog odgovora. Mnogo je nerazumljivih odluka od strane zaduženih. U istom opsegu se dijele nagrade. Javljaju se nejednaki kriterijumi, zbunjuje se javnost. Takvo stanje podržavaju nadležni. Dokle će to da traje, pitaju se mnogi?
Slično stanje vlada i u okruženju. Epidemijom anti – umjetnosti oboljeli su mnogi. Može se konstatovati da se – umjetnički tokovi – pretvaraju u – biznis slapove – u transakcije. A svuda gdje su u pitanju veliki iznosi, egzistira sumnja na korupciju. No, ko u ovom društvu misli o umjetnosti i umjetničkim djelima. Primarni su politika i partijske nomenklature. Potom su bitna identitetska i nacionalna pitanja. Slijede ih zabava, estrada, sport. Na samom kraju su – kultura i umjetnost.
Konačno, da li nekoga brine takva situacija? Ne razmišlja se o standardu građana, o obrazovanju, o zdravstvu, o djeci, o omladini, o starim i nemoćnim. Umjetnička nadgradnja – kultura i umjetnost – su satjerani u aut. Umjetnici i stvaralaštvo su prepušteni individualnim pokušajima. Elite presipaju iz šupljeg u prazno, pod izgovorom promjena. U takvom haosu su na sceni: lov u mutnom, grabež i otimanje. Isključivo je važno zadovoljenje individualnih potreba. Društvena pitanja su na margini zbivanja. Nažalost!
Liberto Bob SLOVINIĆ, slikar i publicista
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].