JUBILEJ OTPORA I BORBE-FCJK DECENIJA BORBE ZA CRNOGORSKI JEZIK

0

 Piše: Božidar PROROČIĆ, književnik i publicista

Obilježavanje 10 godina Fakulteta za crnogorski jezik na Cetinju (FCJK) 30. septembra 2024. godine predstavlja značajan jubilej za očuvanje crnogorskog jezika, kulture i identiteta. Jezik nije samo sredstvo komunikacije; on je stub države, simbol postojanja, nacije, kulturne baštine i identiteta. Tokom protekle decenije, FCJK je predano radio na očuvanju i afirmaciji crnogorskog jezika, suočavajući se sa brojnim izazovima i otporima velikosrpsko-asimilatorske politike, koja je imala za cilj negiranje postojanja crnogorskog jezika i identiteta, takođe i pokušaj posrbljavanja Crnogoraca i Crne Gore. Ta decenija postojanja i neprekidne borbe za afirmaciju crnogorskog jezika obuhvata želju i težnju svih onih koji su posvetili svoj rad, znanje i vrijeme očuvanju jezika koji su mnogi pokušavali da negiraju ili potisnu. FCJK ne samo da traje i opstaje, već se razvija i raste zahvaljujući svojim posvećenim intelektualcima, profesorima, književnicima, te prije svega mladim generacijama koje svake godine fakultet iznjedri – generacijama spremnim da čuvaju i njeguju svoj jezik i kulturu.

Jedan od velikih mislilaca, Tomas Man, njemački pisac (1875–1955), rekao je: „Duh nekog jezika najjasnije se ogleda u njegovim riječima koje je nemoguće prevesti.“ Ova misao podsjeća na jedinstvenost svakog jezika i njegove neizostavne uloge u stvaranju identiteta naroda. Nije moguće govoriti o crnogorskom jeziku a ne spomenuti Vojislava P. Nikčevića, neumornog borca i intelektualca koji je, zajedno sa brojnim drugim crnogorskim intelektualcima, ugradio svoje ime, znanje i energiju u očuvanje i promociju crnogorskog jezika. Njegov rad, zajedno s radom brojnih drugih naučnika, profesora i lingvista, ostaje trajni temelj na kojem FCJK i dalje gradi svoje djelovanje i misiju. Deset godina FCJK-a simbolizuje ne samo kontinuitet postojanja i rada, već i jasnu i snažnu poruku – jezik je naš identitet, naša prošlost, sadašnjost i budućnost.

Kroz brojne publikacije, knjige, izdanja, simpozijume, naučne skupove i okrugle stolove, FCJK je uspio ne samo da istraje, već i da osnaži i predstavi ulogu crnogorskog jezika, ali i lingvistike i naučne misli uopšte. Svaka knjiga, svaki rad i svaki skup predstavljaju mozaik borbe za očuvanje jezika koji je oduvijek bio ključni element identiteta Crne Gore. U vremenu kada su osporavanja i negiranja bila svakodnevica, FCJK je bio uporište intelektualnog i kulturnog otpora.

Često su kritike bile oštre a oštrica uperena protiv predvodnika te borbe – Adnana Čirgića, Aleksandra Radomana, Bobana Batrićevića, ali i mnogih drugih intelektualaca čija riječ nije ustuknula ni pred jednim vidom ili oblikom nacionalizma a posebno pred negiranjem crnogorskog jezika. Njihov rad i intelektualni doprinos ostaće trajno svjetionik slobodne misli i hrabrog zastupanja istine. Lijepo je to izrazio Johan Volfgang Gete, njemački pjesnik (1749–1832): „Stari su jezici korice u kojima se krije nož duha.“ Ova misao govori o moći jezika da probudi, zaštiti i očuva duhovnu snagu jednog naroda. Crnogorski jezik, iako star sa sobom nosi dušu i snagu našeg napaćenog naroda, vjekovima oblikujući naš identitet i postojanje. On je više od sredstava komunikacije – on je naša istorija, naša kultura, naša borba i iznad svega, naša budućnost. Decenijska posvećenost FCJK-a ovoj borbi nije samo akademska misija, već i misija srca i duše. Jer crnogorski jezik nije samo sredstvo izražavanja, već živi simbol svega onoga što Crna Gora jeste i što može postati – zemlja u kojoj se slobodno misli, govori i stvara na jeziku svojih predaka.

Na kraju, povodom ovog značajnog jubileja, želim reći: Crnogorski jezik prenošen je kroz vjekove – od vrhova naših lomnih planina, preko dubokih dolina, rijeka koje vijugaju kao žile naše zemlje, mora koje priča o slobodi, jezera koja odražavaju naše nebo, pa sve do sela i gradova koji čuvaju njegovo srce. On je živa rijeka koja nosi snagu i ljepotu jezika na kojem su ispisana neka od najvrijednijih ostvarenja crnogorske književnosti, na kojem su opjevane naše borbe, tuge, ljubavi i ponosi. Borba za crnogorski jezik nije samo borba za riječi – to je borba za identitet, dušu i dostojanstvo. Ta borba je sveta i vječna, jer čuvajući jezik, čuvamo sami sebe, našu prošlost i budućnost, našu  jedinu i voljenu Crnu Goru.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].