Piše: Nada Kovačević
Anela Čindrak je umjetnica čija priča nosi duboku emotivnu nit – spoj muzike i slikarstva, nostalgije i ambicije, korijena i krila. Rođena u Crnoj Gori, svoje prve korake napravila je u rodnom Bijelom Polju, gdje su je zvuci harmonike vodili ka svijetu umjetnosti. Odatle je krenula na putovanje koje ju je vodilo od Cetinja, Beča, pa sve do Bratislave, gdje je pod okriljem vrhunskih mentora izgradila svoj umjetnički identitet. Danas, Anela živi i stvara u Beču, gradu koji joj je pružio nove mogućnosti, ali njeno srce i dalje kuca za Crnu Goru, zemlju iz koje crpi snagu i inspiraciju.
U razgovoru za portal #CGDIJASPORA, Anela s dubokom emocijom govori o izazovima života daleko od doma, o tome kako je nosila težinu nostalgije koja ju je isprva obuzimala i kako je naučila da balansira između dvije ljubavi – muzike i slikarstva. Njen put nije bio lagan, ali svaki korak bio je prožet strašću i željom da spoji dva svijeta: onaj iz kojeg dolazi i onaj u kojem sada živi. I dok su Beč i Bratislava postali njen drugi dom, Crna Gora ostaje mjesto kojem se uvijek vraća – sa sjetom, ponosom i ljubavlju prema ljudima i prirodi koja ju je oblikovala.
Otkriva kako je studiranje u inostranstvu oblikovalo njen umjetnički izraz i kako je borba s nostalgijom za Crnom Gorom u početku bila izazovna, ali istovremeno pokretačka sila koja ju je učvrstila u njenom stvaralačkom putu. Njeno iskustvo života daleko od kuće donijelo je bogatstvo novih prijateljstava i prilika, ali i neizbrisivu povezanost s rodnom zemljom, za koju gaji duboko poštovanje i želju da jednog dana ponovo bude aktivna u njenom kulturnom životu.
Uz brojne profesionalne angažmane, Anela je članica benda Baba Yaga, koji kombinuje različite muzičke stilove poput world music-a, klezmera, tanga i gypsy jazza. Bend je 5. juna ove godine promovisao svoj prvi album ,,Grenzenlos” u poznatom bečkom “Metropolu”, nakon čega su imali uspješnu turneju po Austriji i Njemačkoj. Planiraju da iduće godine nastupe i na Balkanu, a uz album su objavili i šest muzičkih spotova.
Anelina priča nije samo priča o uspjehu u umjetnosti – to je priča o ženi koja je u svakom izazovu pronašla način da raste, da ujedini različite aspekte svog stvaralačkog bića i da, kroz umjetnost, premosti razdaljinu između svog srca i domovine. Svaki put kada se vrati u Crnu Goru, osjeća povezanost koja nikada ne slabi, bez obzira na godine provedene u inostranstvu. Njena priča inspiracija je svima onima koji se, poput nje, bore s težinom udaljenosti, ali u toj borbi pronalaze neizmjernu snagu za nova umjetnička postignuća.
#CGDIJASPORA: Kako ste uspješno balansirali između muzike i slikarstva tokom vaše karijere, i na koji način se ove dvije umjetničke discipline međusobno nadopunjuju u vašem stvaralačkom izrazu?
#Anela Čindrak: Osnovnu i nižu muzičku školu završila sam u Bijelom Polju. Srednju školu “Vasa Pavić” u Podgorici u klasi prof. Irene Merdović na odsjeku harmonika. Osnovne studije je završila na Muzičkoj Akademiji Cetinje, takođe na odsjeku harmonika u klasi prof. Predraga Jankovića. Nakon toga školovanje sam nastavila u Beču i Bratislavi, a titulu magistra umjetnosti dobija 2017 nakon završenih magistarskih studija na Akademiji scenskih umjetnosti u Bratislavi u klasi prof. Borisa Lenka.
Trenutno živim i radim u Beču. Aktivna sam kao solista i svirač u više ansambala, pedagog i dirigent. Osim muzikom bavim se i slikarstvom. Izlagala sam u Slovačkoj, Austriji, Crnoj Gori. Do sad sam imala samostalnu i više kolektivnih izložbi.
#CGDIJASPORA: Kako je nastao bend Baba Yaga i na koji način je vaša muzika, kroz spoj različitih žanrova poput world music-a, klezmera, tanga i gypsy jazza, oblikovala identitet benda?
#Anela Čindrak: Moj bend, koji nosi ime Baba Yaga, ove godine je imao promociju našeg prvog albuma, Grenzenlos (što znači “bez granica”), 5. juna ove godine u čuvenom bečkom “Metropolu”. Album sadrži autorsku muziku, kao i nekoliko numera koje kombinuju stilove poput world music-a, klezmera, tanga i gypsy jazza.
Ova godina je bila izuzetno uspješna za nas – imali smo zapaženu turneju u Austriji i Njemačkoj, a nadamo se da ćemo sljedeće godine nastupiti i na Balkanu. Pored albuma, objavili smo i šest muzičkih spotova, a uskoro slijedi još nekoliko novih izdanja.
Članovi benda su: violina i vokal: Raffaella della Gemma; perkusije i vokal: Jasmin Meiri; kontrabas i vokal: Florian Gunacker; harmonika: Anela Čindrak; gitara: David Mandlburger
#CGDIJASPORA: Kako je studiranje u inostranstvu, posebno u klasi profesora Borisa Lenka, uticalo na vaš umjetnički razvoj i na koji način je to iskustvo oblikovalo vaš pristup muzici i umjetnosti?
#Anela Čindrak: Za studije u Bratislavi sam čula preko pozanika, odnosno drugova koje sam upoznala na međunarodnim takmičenjima. Oni su me uputili na profesora koji je uobličio moje dotadašnje formalno obrazovanje. Bila mi je čast da studiram master studije u klasi eminentnog profesora Borisa Lenka. Na taj period studija imam samo najljepše uspomene. Svakome bih preporučila da dio svog školovanja provede u inostranstvu. Mislim da je to naročito važno za sve nas koji djelujemo u sferi umjetnosti.
#CGDIJASPORA: Kako usklađujete svoj život u Beču i ljubav prema Crnoj Gori?
#Anela Čindrak: Prije sam puno više putovala za Crnu Goru, sad manje zbog poslovnih i privatnih obaveza. Prije 10ak godina kad sam tek dosla u Bratislavu pa nakon toga i u Beč, nostalgija koju sam osjećala za Crnom Gorom je bila potpuno destruktivna, tešķo sam se borila s tom promjenom, ali vremenom sve je došlo na svoje. Ja zaista volim kulturu, sistem i način života koji karakteriše ovaj dio Evrope. Voljela bih da u budućnosti provodim više vremena u Crnoj Gori.
#CGDIJASPORA: Jeste li imali priliku promovisati Crnu Goru među kolegama u Beču?
#Anela Čindrak: Ranije puno više, trenutno je moja sfera interesovanja više cio region bivše Jugoslavije. Jugoslavija, koliko god da to naivno i romantično zvuči, i dalje živi u dijaspori. Ranije sam poslovno sarađivala i kulturno predstavljala Crnu Goru raznim investitorima i firmama iz zemalja Bliskog Istoka.
#CGDIJASPORA: Kako se osjećate kada se vratite i Crnu Goru nakon nekog vremena provedenog u inostranstvu?
#Anela Čindrak: Živim skoro 10 godina u inostranstvu, i svakako je neminovno da se neka prijateljstva pa i rodbinske veze gase, uz svu pomoć društvenih mreža, lakše komunikacije i letova. Bude mi žao jer osjećam svaki put sve veći i veći jaz. Svakako, svako ima svoj život i put i treba da se drži svog fokusa. Ja se trudim maksimalno da održavam prijateljske i rodbinske veze, ali daljina svakako radi svoje. Srećna sam da sam u Bratislavi i Beču stekla novu porodicu i prijatelje. Kad god dođem u Crnu Goru osjećaj je predivan i uvijek budem ponosna na napredak centralnog dijela Crne Gore i primorija i potpuno razočarana i tužna zbog konstantnog zanemarivanja sjevera Crne Gore i njegovog prirodnog i kulturnog potencijala.
#CGDIJASPORA: Koji su najveći izazovi sa kojima se srijećem u inostranstvu?
#Anela Čindrak: Izazova ima dosta, možda za većinu ljudi bude to učenje novog jezika, ali ja uzivam da pričam slovački, prijatno i prirodno se osjećam u komunikaciji, dok sa njemačkim još imam malo muka. Kad zaškripi tu je engleski.
#CGDIJASPORA: Kako vaše akademske aktivnosti utiču na razvijanje vas kao profesionalca?
#Anela Čindrak: Srećna sam da sam imala dosta koncerata i dok sam živjela u Crnoj Gori, ali ovamo definitivno imam puno više. Aktivna sam kao solista i član nekoliko grupa i ansambala. U Slovačkoj sam odmah našla posao u struci, što složićemo se ne može tako lako da se desi u Crnoj Gori. Trenutno još imam moje male i ne tako male već tinejdzere – učenike, muzičare, drugare koji su dio udruženja IKSC Bošnjaci Beč. Takođe sam dirigent ženskog hora Mimoze u Beču. Taj hor većinom sačinjavaju dame sa prostora BiH koje žive već duži niz godina u Beču i imamo par članica sa prostora ExYu. One su divne, vrijedne i radne i osim lijepih glasova aktivne su na više polja a najviše u kulturi i humanitarnim akcijama
#CGDIJASPORA: Planirate li svoju budućnost nakon završetka studija u Beču, ili bi željeli nastaviti svoje obrazovanje ili karijeru u Crnoj Gori?
#Anela Čindrak: Karijeru definitivno da, dijelom. Voljela bih da budem aktivna i ovdje i u Crnoj Gori, to bi bilo idealno. Međutim ja već duže vrijeme nemam koncerte u Crnoj Gori, ali to me ne čini pretjerano tužnom, jer u Crnoj Gori zaista ima fenomenalnih muzičara iz raznih žanrova, koji nude crnogorskoj publici svjetski nivo muzike i umjetnosti.
#CGDIJASPORA: Kako vidite budućnost obrazovanja u Crnoj Gori u poređenju s obrazovnim sistemom u Beču?
#Anela Čindrak: Koliko god da sam bila zadovoljna i zahvalna svim profesorima u Crnoj Gori, obrazovanje ovamo i u Crnoj Gori su dva različita svijeta i kategorije. Ovamo su puno bolji uslovi i ima definirivno puno više mogućnosti. Ali doba interneta dovelo je do toga, da nije ni toliko bitno đe si, ako si žedan znanja uvjek možeš naći način da dođeš do njega.
I tog sam mišljenja i to uvijek ponavljam, pravo obrazovanje počinje nakog formalnog obrazovanja, odnosno iskustvom. Ja sam empirista i imam osjećaj da svakog dana ima nešto novo da se nauči. A konkretno svaki muzički instrument je planina koja se teško osvaja, a i ako se osvoji teško se održava taj nivo. Potrebno je puno discipline i rada.
#CGDIJASPORA: Koje su tvoje omiljene uspomene iz djetinjstva provedenog u Crnoj Gori?
#Anela Čindrak: Ja sam bila radno dijete i voljela sam školu, voljela sam da učim i da sviram i slikam. Išla sam na sve moguće sekcije. Ne bih rekla da sam bila štreber nego kao i sad volim školu i u njoj sam se uvijek osjećala sigurno i uvijek sam voljela sve moje učitelje, nastavnike, profesore. Oni su uvijek pa i do danas bili moji uzori. Oni su definitivno najviše uticali na razvijanje moje ličnosti. Moje djetinjstvo je definitivno bilo puno drugačije nego današnjih generacija. Dane sam provoda napolju u igri, trčanju, slobodi, bezbrižno i dosta uprljano od zemlje i livada 😁
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].