Kako je već najavljeno, Centar za građanska prava (CGP) podnijeće krivičnu prijavu protiv Ministarstva kulture i medija i Uprave za zaštitu kulturnih dobara zbog, kako kažu, zloupotrebe crnogorske nacionalne nošnje i kulturnih znamenitosti u spotu pjesme ”Srce Srbije”.
A. Omeragić
Svetlana Pajović Musić, jedna od osnivača i predstavnica NVO Centar za građanska prava (CGP), u intervjuu za portal Standard, oštro je kritikovala ovaj potez, ističući da predstavlja ozbiljan napad na crnogorski kulturni identitet i suverenitet. Pajović Musić je naglasila da takvi postupci ne samo da narušavaju kulturno-historijski integritet Crne Gore, već i dovode u pitanje efikasnost nadležnih institucija u zaštiti nacionalne baštine.
STANDARD: Kako komentarišete uticaj pjesme “Srce Srbije” na percepciju crnogorske kulture i nacionalne baštine? Da li mislite da objavljivanje spota može uticati na odnose između Crne Gore i Srbije u pogledu očuvanja kulturnih identiteta?
PAJOVIĆ MUSIĆ: Nacionalna kultura i baština predstavljaju najveće materijalno i nematerijalno dobro jednog društva, nacije i države. Osobenosti i autentičnost crnogorske milenijumske kulture, od Duklje, Zete do savremene Crne Gore, predstavljaju temelj nacionalne svijesti i identiteta. To je legat naših generacija koje su najvećom žrtvom, svojim životima prinešenim na oltar slobode , sačuvali i ostavili nam u amanet . Dužni smo ga zaštiti i prenijeti budućim naraštajima.
Ovim spotom, Srbijanci su još jednom, u maniru mantre njihovog nacionalnog ideloškog mentora -” Laž je najveći srpski interes” Dobrice Ćosica – zloupotrijebili crnogorsku nacionalnu nošnju i kulturno istorijske znamenitosti. Što fali lijepoj srbijanskoj nošnji? Što fali šajkači? Što fali kulturno istorijskim biserima poput Žiče, Mileševa, itd.. Tako da je ovo očigledan uradak velikosrpske propagande, provokacija i nepoštovanje crnogorske kulture, istorije i nacije. Plagijatorsko djelo ovog teoretičara zavjera, je u ovom slučaju pokazalo pravu praksu zavjere, a to je kontinuirani napad na crnogorsku suverenost i dostojanstvo u raznim formama i oblicima.
STANDARD: Centar za građanska prava CGP je najavio da će podnijeti krivičnu prijavu protiv Ministarstva kulture i medija i Uprave za zaštitu kulturnih dobara zbog zloupotrebe crnogorske nacionalne nošnje u pjesmi. Kako vidite pravnu osnovanost i moguće posledice ovog poteza? Da li mislite da će prijava imati uticaja na buduće projekte koji se odnose na kulturne elemente iz Crne Gore?
PAJOVIĆ MUSIĆ: Nadležne institucije, u ovom slučaju Ministarstvo kulture i medija i Uprava za zaštitu kulturnih dobara su direktno odgovorni za ovaj atak na crnogorsku kulturnu bastinu. Zakon o zaštiti kulturnih dobara je vrlo jasan. U članu 4, stav 2 se precizira “obaveza čuvanja integriteta kulturnog dobra, za čiju je zaštitu nadležna Uprava”. Dok u članu 58 se eksplicitno navodi da se kulturno dobro može upotrijebiti za filmski ili fotografski materijal.. “ili u druge komercijalne svrhe, ali na način koji ne ugrožava njihov integritet, a na osnovu odobrenja Uprave”. Crna Gora ima uređen zakonski okvir , ali je problem u nedostatku dosljedne primjene zakona. Čitavo društvo je taoc anarhije i javašluka, zbog neodgovornosti i neprofesionalizma dijela državnih službenika, koje crnogorski građani plaćaju, a koji su dužni da savjesno rade po zakonu i utvrđenim pravilima i procedurama.
STANDARD: Šta mislite o ulozi Ministarstva kulture i medija u zaštiti nacionalne baštine u ovom kontekstu? Da li bi, prema vašem mišljenju, Ministarstvo moglo učiniti više da se zaštiti kulturno-istorijski identitet Crne Gore od potencijalnih zloupotreba?
PAJOVIĆ MUSIĆ: Da je upitna istinitost saopštenja Ministarstva kulture i medija i Uprave govori činjenica da uopšte nijesu reagovali niti se oglasili povodom ovog slučaja, do pritiska javnosti i medija.
Centar za građanska prava (CGP) je u svom širokom spektru ciljeva i djelatnosti, posvetio posebnu pažnju zaštiti, očuvanju i promociji kulturnog, sakralnog i istorijskog nasljeđa u Crnoj Gori, te s tim u vezi ćemo se potruditi da svaki nesavjesan rad službenika nadležnih institucija bude identifikovan i pravno procesuiran. Crna Gora ima hroničan problem sa neradom nadležnih institucija u zaštiti kulturnih dobara što se ogleda u restauratorskim falsifikatima na crkvama i manastirima koji su u trenutnom vlasništvu crkve Srbije. Odgovornost za nerad se mora utvrditi, pored svih politizovanih drzavnih institucija, obaveza je civilnog društva, NVO sektora, slobodnih medija i građana da budu budni i aktivni.
Pjesma “Srce Srbije” i njen spot izazvali su značajne kontroverze i polemike zbog korišćenja crnogorskih kulturnih simbola u neprimjerenom kontekstu. Kritike koje su usmjerene prema ovom djelu odražavaju širu zabrinutost zbog očuvanja kulturnog identiteta i poštovanja nacionalnih vrijednosti.
Dok Centar za građanska prava traži pravnu odgovornost od Ministarstva kulture i medija i Uprave za zaštitu kulturnih dobara zbog sumnje da su ove institucije propustile da adekvatno zaštite crnogorsku kulturnu baštinu, postavlja se pitanje o budućim potezima u očuvanju kulturnih dobara.
Ova situacija ističe potrebu za rigoroznijom zaštitom kulturnog naslijeđa i jasnijim regulativama koje će spriječiti neautorizovanu ili neprikladnu upotrebu kulturnih simbola. Očuvanje kulturnog identiteta i baštine zahtijeva odgovorno djelovanje i pravnu zaštitu kako bi se osiguralo da kulturni elementi ne budu zloupotrijebljeni ili neprimjereno prikazani.
standard
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].