Piše: Nada Kovačević
U srcu svake velike priče leži neispričana epopeja borbe, nade i otpora. Refik Akova je živući dokaz te priče – čovjek koji je kao trinaestogodišnjak bio prisiljen da napusti rodnu Crnu Goru, tražeći sigurno utočište u Turskoj. Njegov put nije bio samo putovanje kroz geografiju, već i kroz bol i izgnanstvo, kroz želju za očuvanjem identiteta i borbu za pravdu.
Dok je suštinska snaga i hrabrost njegove porodice oblikovala novi početak u stranoj zemlji, Refik je posvetio svoj život ne samo očuvanju kulturnog nasleđa već i povezivanju iseljenika sa njihovom domovinom. On je osnivač „Udruženja iseljenika Jugoslavije“, mosta koji spaja prošlost i sadašnjost, domovinu i dijasporu, u vrijeme kada je sve oko njega bilo u neprekidnom turbulencijama.
U razgovoru s Refikom Akovom, otkrivamo ne samo priču o izazovima i otporu, već i o nadahnuću i viziji koja je osvijetlila put mnogima koji su, kao i on, tragali za mjestom gdje će moći da čuvaju svoju kulturu i identitet. Kroz njegove reči, možemo dublje razumjeti snagu ljudskog duha i moć zajedništva u očuvanju korijena, bez obzira na to gdje se nalazimo.
Ovo je priča o jednom putovanju, priča o čovjeku čija životna priča simbolizuje neprekidnu borbu za pravdu, ljudska prava i očuvanje identiteta. Refik Akova, rođen u skromnom bjelopoljskom selu Negobratina, već pola vijeka je pronašao svoj dom u Turskoj. Njegovo ime je postalo sinonim za borbu bošnjačkog naroda i crnogorske dijaspore, ali i za neprekidnu posvećenost očuvanju kulturnog nasleđa.
Kada je kao trinaestogodišnjak morao da napusti domovinu zbog nasilja i represije, Refik Akova nije samo izgubio svoju domovinu – izgubio je i dio sebe. Njegova porodica je prošla kroz neizmjerne teškoće, ali njihova hrabrost i odlučnost da prežive i izgrade novi život u Turskoj, ostali su inspiracija za mnoge.
U ovom intervjuu za portal #CGDIJASPORA, Refik Akova dijeli svoju priču, od bola i borbe do nade i trijumfa, a čitaoci će imati priliku da zavire u dubine jednog izuzetnog života posvećenog očuvanju veza između domovine i dijaspore.
#CGDIJASPORA: Koje su okolnosti i događaji doveli do toga da ste kao trinaestogodišnjak morali otići u Tursku, i kako su vlasti tada postupale prema vašoj porodici?”
#Refik Akova: Otišao sam u Tursku kao trinaestogodišnjak u periodu kada su bošnjački narod u nekoliko opština Crne Gore zahvatile teške okolnosti. Tadašnji ministar unutrašnjih poslova Jugoslavije, Aleksandar Ranković, izazivao je strah i nesigurnost među Bošnjacima sjeverne Crne Gore. Narod koji je preživio Drugi svjetski rat sada je bio suočen s novim izazovima, jer su se pojavili “Titici” koji su pokušavali da glume Titoističke autoritete.
Nakon što su tadašnje vlasti donijele odluku o konfiskaciji imovine, moja porodica je odlučila da se suprotstavi ovim nepravednim odlukama. Usled toga, naša kuća je nasilno pretresena, a imovina je zaplijenjena. Mojoj majci su sa vrata skinuti zlatni lančić, minđuše i vjerenički prsten, dok je mom ocu oduzet zlatni džepni sat koji je bio porodično naslijeđe. Takođe, sva ušteđevina u zlatnim lirama je oduzeta.
Nakon pretresa i zapljene, zapisnik nije predat mojoj porodici. Moj otac je osuđen na zatvor i proveo je četiri godine u beogradskom zatvoru na Zvezdari. Moja majka je provela dvije sedmice pod istragom u bjelopoljskom SUP-u. Otac je označen kao “crnoberzaš”. Naša imovina je oduzeta pod okriljem agrarne reforme, na lokaciji Moravac, i nikada nam nije vraćena.
#CGDIJASPORA: Koje su bile glavne okolnosti koje su vašoj porodici nanijele da se preseli u Tursku, i kako su vaši roditelji reagovali na ovu odluku?
#Refik Akova: Nakon odslužene kazne, moj otac se vratio u svoje rodno mjesto, pokušavajući da nastavi život. Tada je imao troje djece, a ubrzo nakon toga sam se i ja rodio. Kao dijete, često sam slušao riječi svoje majke dok je bila u mom krilu: „Što nam je trebalo ovo četvrto? Mogli smo s troje djece da se preselimo negdje gde ne bismo morali brinuti o svojoj sigurnosti. ,,Otac je tješio majku govoreći: „Neće ni Ranković vječno vladati; i njemu će jednog dana doći kraj.“
Iako smo voljeli svoju domovinu, zemlju u kojoj su sahranjeni naši preci, otac je smatrao da ne možemo ostati. Nakon dužeg razmišljanja, odlučili smo da napustimo domovinu. Otac je rekao: „Moramo da spasimo ovu djecu. Rožajci idu u Tursku.“ Iako je majka bila protiv zbog velike udaljenosti, konačna odluka je bila očeva, i preselili smo se u Tursku, koja je od davnina bila poznata kao zemlja koja prima iseljenike sa Balkana.
#CGDIJASPORA: Kako su okolnosti doseljavanja i preseljenja u Tursku uticale na vašu porodicu i kako ste se prilagodili novom životu, posebno u kontekstu veza sa domovinom i očuvanja kulture?
#Refik Akova: Nakon Prvog svjetskog rata, došlo je do naglog doseljavanja Crnogoraca, Srba, Makedonaca i Albanaca u Tursku. Naša porodica je bila među poslednjim talasima iseljenika koji su došli preko Ambasade Turske iz Jugoslavije. Da bismo dobili iseljeničku vizu, morali smo da dostavimo potvrdu o imovinskom stanju, koja je pokazivala da nemamo nikakvu imovinu u vlasništvu.
U Tursku smo stigli sa osnovnim pokućstvom, poznatim kao ,,porta”, koja je uključivala neophodne potrepštine za novi početak. Ove sitnice su bile od velike važnosti, jer smo morali da započnemo život u potpuno novim okolnostima. Stanovi u kojima smo živjeli bili su u zakup, a Turska je oslobodila iseljenike od svih vrsta poreza na prvih pet godina. Takođe, bili smo oslobođeni doprinosa na radnim mjestima u odnosu na turske državljane, a služenje vojnog roka je bilo obustavljeno na prvih pet godina.
Pravo na državljanstvo sticali smo u narednih šest mjeseci, a školovanje je takođe bilo omogućeno. Po prvi put u životu, nestali su strahovi za opstanak i progon pod Rankovićevim režimom. Moj otac je stigao u Tursku nakon šest mjeseci, i porodica je konačno bila bezbrižna i ponovo zajedno.
Iako smo se preselili, nikada nismo prekinuli vezu sa domovinom, Crnom Gorom. Svako od nas nosi u sebi priču o tom kraju, o mjestu gdje smo rođeni, živjeli i umrli. I pored zlikovca Rankovića, ta veza sa Crnom Gorom nikada nije nestala; naprotiv, samo je jačala. Maternji jezik, kultura i običaji ostali su duboko ukorijenjeni u moju ličnost.
#CGDIJASPORA: Kako ste, u vremenu raspada Jugoslavije i nadolazećeg rata, reagovali osnivanjem Udruženja iseljenika iz Jugoslavije u Turskoj, i na koji način je ovo udruženje pomoglo iseljenicima i njihovoj povezanosti sa domovinom?
#Refik Akova: Godine 1989. godine, poslednji obruč bratstva i jedinstva u Jugoslaviji počinje da puca. Ranija dešavanja u mom životu nevoljno su mi sugerisala da će doći do nečeg lošeg. Kao što je bilo u Kraljevini Jugoslaviji i potom u SFRJ, tako i sada ponovo dolazi do sukoba među braćom. Analitičari tog vremena nagoveštavaju da će rat biti neizbežan.
S nekoliko prijatelja odlučujemo da osnujemo Udruženje iseljenika iz Jugoslavije u Turskoj, čiji sam inicijator. Udruženje pod imenom „Udruženje iseljenika Jugoslavije” formirano je 30. oktobra 1989. godine, tri godine pre početka rata u Jugoslaviji.
Na samom početku rata dočekali smo spremni. Veliki priliv izbeglica, koji se iz dana u dan povećavao, primili smo u naše Udruženje. Posebno me raduje što su se naši ljudi iz Crne Gore i Srbije vratili svojoj domovini. Kroz Tursku su putovali prema zapadu, gde su se pridružili tamošnjoj dijaspori. Danas se još uvek susrećem sa tim sada već uspešnim i vrednim ljudima. Nisu zaboravili svoju domovinu Crnu Goru. Ulažu, obnavljaju i bave se humanitarnim radom, čime grade i održavaju most sa matičnom zemljom. Oni čine neizbrisiv deo mozaika Crne Gore.
#CGDIJASPORA: Kako bi promene u zakonodavstvu Crne Gore mogle uticati na prava iseljenika, i na koji način Udruženje iseljenika može doprineti očuvanju veza između Crne Gore i Turske?”
#Refik Akova: Iskreno se nadam da će promene u zakonodavstvu Crne Gore vratiti prava iseljenicima. Ako bi se razvojni plan države primenio na iseljenike, naš narod bi s velikom radošću dočekao takvu odluku. Povratak matičnoj zemlji je povratak sebi. Iz gore navedenih razloga, osećam potrebu da glasno zahtevam od svoje domovine da nam ukaže čast i vrati državljanstvo Crne Gore.
Udruženje predstavlja most između Crne Gore i Turske, koji nas povezuje. Zbog toga, ja lično i iseljenici iz Crne Gore u Turskoj ne priznajemo nikakve granice između dviju država. Ovo je moja poruka mlađim generacijama: treba da održavaju te mostove saradnje, tolerancije i različitosti, te da vrednuju jedni druge. Samo tako možemo očuvati mir i ljudsku slobodu. Razmena iskustava u svim oblastima života -kulture, nauke, humanitarnih akcija -kao i široka ekonomska saradnja u regionu, mogli bi doprineti jačanju veza među budućim generacijama.
naslovna fotografija: fokuspress.com
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].