Miroslav Ćosović: Konjanički grob nije prvi nađeni na teritoriji naše države

0

Prije par dana objavljeno je da su arheolozi na Duklji postigli veliki uspjeh, našli su grobnicu u kojoj su sahranjeni konj i pas. Portal novine Dan je javio:

Imamo nalaz životinjske sahrane u kojem je nađen potpuno očuvan skelet konja i psa. Pored konja je postavljeno i koplje što nam potvrđuje povezanost sa imućnom i cijenjenom osobom toga vremena, bez svake sumnje ratnikom. Ovakav nalaz je i generalno rijedak u svijetu – rekao je Živanović u razgovoru za “Dan”.  

Ministarka Vujović juče nije krila oduševljenje onim što je vidjela na Duklji.  

– Riječ je o nečemu što se samo još na jednom mjestu našlo, na obalama Crnog mora. Radujem se onome što će tek doći – istakla je ministarka.” (“Životinjska sahrana” na Duklji i na obali Crnog mora, Dan, 9. jul 2024)

Želim da ukažem na činjenicu da ovo nije prva “životinjska sahrana” koja je pronađena na teritoriji naše države. U selu Komini kod Pljevalja 1968. godine nađena su (između ostalih) i dva konjanička groba. U jednom grobu je sahranjen muškarac sa konjem i dva psa, a u drugom grobu je sahranjen muškarac sa konjem, divljom svinjom i pet pasa. Ovo što sam naveo objavljeno je u radu čuvenog arheloga Dragoslava Srejovića, rad se nalazi u knjizi “Iliri i Tračani (SKZ, Beograd, 2002, strane 202-209)

Cijeli rad Srejovića postavio sam na LINKU.

Srejović je u knjizi, na strani 100 i ovo naveo: “Stari Sloveni su, kao i Skiti, svoje mrtve sahranjivali zajedno sa konjima“, a što se tiče ove konstatacije pozvao se na češkog naučnika Lubora Niederlea.

Ono što ja mislim u vezi ovog velikog otkrića je da se najkvalitetnijim naučnim metodama treba prvo utvrditi  najpribližniji vremenski period kada je na Duklji obavljena “životinjska sahrana” i tek tada se ovaj arheološki nalaz može staviti u istorijski kontekst.
U nekom depou se nalaze arheološki ostaci iz konjaničkih grobova koji su nađeni u selu Komini kod Pljevalja. Trebalo bi utvrditi i DNA haplogrupe koje se nalaze u ljudskim skeletima iz konjaničkih grobova koji su pronađeni 1968. godine, a utvrditi i DNA haplogrupu iz ljudskog skeleta konjaničkog groba koji je otkriven prije nekoliko dana na Duklji. Ako je to moguće uraditi, onda će se moći utvrditi da li su ljudi koji su sahranjeni u konjaničkim grobovima u Pljevljima i na Duklji u nekom srodstvu, da li su iz iste etničke grupe. Nadajmo se da novčana sredstva neće biti prepreka da se pokušaju izdvojiti DNA haplogrupe iz skeleta koji se nalaze u konjaničkim grobovima. Ako novčana sredstva budu problem trebali bi arheolozi zatražiti od javnosti da novčano pomogne, obični ljudi, zaljubljenici u arheologiju i istoriju – će prikupiti potrebna sredstva.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].