Međunarodni praznik rada, 1. maj obilježava se u Crnoj Gori i u svijetu, u znak sjećanja na oko 40 hiljada radnika iz Čikaga koji su, tražeći bolje uslove života, stupili u štrajk 1886. godine.
U Sjedinjenim Američkim Državama tada je organizovano oko pet hiljada štrajkova nezadovoljnih radnika koji su zahtijevali obezbjeđivanje dnevnog radnog vremena od osam sati, odmora i kulturnog uzdizanja.
U Čikagu su 3. i 4. maja izbili sukobi između radnika i policije, bilo je poginulih, a vođe štrajka osuđene su na smrt.
Predstavnici radnika iz cijelog svijeta tri godine kasnije, u Parizu na Drugom kongresu Internacionale, odlučili su da svake godine slave 1. maj kao međunarodni praznik radničke borbe i solidarnosti.
Od tada radnici svakog 1. maja organizuju priredbe, zborove i demonstracije, izlaze na ulice tražeći bolje uslove života i rada.
Prvi maj je, kao i u većini zemalja svijeta, državni praznik u Crnoj Gori.
Sjećanja na prvomajske proslave još su nam uvijek živa. Prvomajskih svečanosti po cijeloj nekadašnjoj državi a Kotorani su toga dana tradicionalno izlazili na brdo Vrmac đe se proslavljalo, igralo i pjevalo uz dobru trpezu do kasnijih večernjih sati.
Danas je ekonomska kriza učinila da po neka porodica, kojoj je tradicija važna, ima možda malo bolji ručak, uz najbliže oko sebe. Sve drugo je u sjećanju, a bilo je lijepo i bilo je to časno vrijeme.
Danas je najvažnije da se neće raditi tri dana. Skoro toliko je bilo praznovanja i za Uskrs. Biće praznika još. Sve je manje radnika ali zato imamo više plandovanja.
Neka živi 1. maj.
https://youtu.be/hlDcZthDOMk?si=ESrOCBkbJE02Enpi
Davne radne akcije – uz mortadelu i vrući kruh iz pekare, pjesma, rad, šala. Mi skromni.
Danas snobovi pape škampe, čuli su oni za to jelo, pa kad ih vide prepanu se da nisu kakvi čudni morski skakavci.
Gospođe ministarke nabadaju na visoke take od zore i idu na ,,rabotu” đe piju kafu.
I još puno toga naopakog i mizernog za oko iole normalnog posmatrača iz neke ne tako predaleke prošlosti koja ostaje samo njemu i sličnim mu, u sjećanjima.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].