UKIDANJE ČOVJEKA – BRZINA KAO MODERNA NEUROZA

1

Piše: Željko Rutović

Norveški socijalni antropolog Tomas Hilen Eriksen, u knjizi posve znakovitog imena „Tiranija trenutka“, kaže: “Postoji niz znakova u našem vremenu koji ukazuju da polako stvaramo društvo u kome je skoro nemoguće misliti neku misao dužu od pet centimetara”. Obzirom da je knjiga štampana 2001. godine, tadašnja stvarnost bijaše  jos nekako “spora ” i naoko podnošljiva u odnosu na Eriksenov radikalno utemeljeni koncept  analize i najave apsoluta tiranije trenutka  koja danas  suvereno gospodari svim aspektima naših života. Elem, brzina prije i iznad svega brzina kao stil i način života u kome je trivijalna vizuelizacija odnijela ubjedljivu prevagu nad čovjekovim misaonim procesima. A šta tek reći o takvoj viziji budućnosti: da li je u pitanju strateška politika nepovratnog ubrzanja svega oko nas, te i nas samih, kao verzije, kako nam se sugeriše svijeta efikasnosti, ili je u pitanju oblik jednog novog postmodernog terora- tiranije brzine, što je izgleda više nego očigledno.

 

Zahvaljujući biološko – socijalnoj pažnji neposrednog iskustva sa svijetom oko sebe, čovjek je ispisao vjekove svoje utemeljenosti i postojanja, i sve tako dok kapitalistički sistem vrijednosti nije uspostavio dominantni hegemoni koncept ultrabrzine u svim oblastima čovjekovog života. Uostalom, pogledajte sebe u vremenu, koga  sve manje imate i koga sve manje imaju za vas. A tek, ko ima vremena da vam “pokloni” istinsku pažnju, slušajući vas, razumijevajući vaš problem a da pri tom, od te pažnje nema neki oblik interesa, pa ma kako se on i u bilo kom obliku  izražavao. Zaboravimo to vrijeme bezinteresne pažnje i humanizovanog razgovora u kome čovjek još bijase imenom bića i suštine  čovjeka. Jedino i samo.

Tek, živimo vrijeme u kome interes silicijumskih korporativnih globalnih mastodonata današnjice nije čovjekova pažnja, koncentrisano čitanje, razmisljanje i kritičko prosuđivanje. Imperativ mrežnog “pametnog” društva današnjice je što brže, što kraće. Brza hrana, brza moda, brza komunikacija, brzi život. U takvom poredku čovjek nema ni vremena ni interesa za dubinsko, analitičko i dugorocno promišljanje. Nema on vremena ni za sebe, što možda i jeste cilj diktata moderne potrošnje vremena koje ne zahtijeva razložnost pitanja i odgovora ko smo u svom parčetu vremena.  Zato, “moderna neuroza” o kojoj je  Frojd govorio, danas se manifestuje u vidu rasipanja naše pažnje u „kiberprostoru”. Većina tehnoloških “unaprjeđenja” za rezultat ima opadanje ljudske pažnje, pogotovo kada su iole duži tekstualni sadržaji u pitanju.

Zbog velike količine informacija, smatra Lovnik, ponašamo se hiperaktivno i kao “mala djeca mi više nijesmo u mogućnosti da mirno sjedimo i  pažljivo slušamo”.

Dobro, pitamo se čega je danas pažnja ime i vrijeme? Odgovor ćemo tražiti na raznim adresama, od jeftine zabave i fascinacije spektaklom kao prividom zadovoljstva i samorealizacije, pa do transfera pop – medijskih modela kao vrijednosti “savremenog” načina brzog života.

Tek, pažnja današnjeg čovjeka, naučnici kažu, svela se na petnaest sekundi. Pa ko je šta čuo, vidio, memorisao i artikulisao u tih nekoliko sekundi ili onih Eriksenovih pet centimetara, ili pak u dvjesta osamdeset karaktera. Pa onda  pričajmo o filozofiji i inim misaonim aktivnostima koji svijetu davahu nadu logike, logosa, razuma i sistema cjelovitog razmišljanja. Trajaše to duže od tih desetak i nesto sekundi…i trajaše to vjekovima, dok ovaj vijek to ne polomi, svodeći čovjeka na tu tužnu “pažnju” u kojoj se ni oči ne mogu otvoriti. No, i oči i čovjek to žele. Oči vide ono što žele, a i uši rade po istom modelu.

Uostalom, da li možda i previše očekujemo od današnjeg čovjeka, očekujući da on bude nekadašnje misaono biće, znajući pri tom da je riječ o disciplini koja traži i znanje i obrazovanje i mudrost i kritičku percepciju…biće da je to mnogo, a i čemu misao i pažnja, kad se danas sa lakoćom bezbrižno živi sa  tik- tokovanjem svijeta spektakla selfi ekrana na kome je svako lice “najljepše” . Lajk dokazano i pokazano. Pa će još ono da se muči sa čitanjem, mišljenjem, kritikom, analizom, pažnjom-tim prastarim reliktima prosvijećenih analognih epoha u kojima čovjek bijaše aktivni subjekt, a ne tek pasivni objekt nalik današnjem homo consumensu svijeta prosječnosti i svijeta površnosti, u kome gospodari ta tiranija trenutka, a u kome, u tom svijetu,  kao, eto mi postojimo, pa šta god to postojanje značilo.

Uostalom, sve nekako bude stvar trenutka, skupa sa vremenom u kom se i čovjek pretvara u ništa drugo do običnu stvar. Čisto da mu lakse pane ta  tiranija trenutka, pa ma ko to bio tiranin -vrijeme ili zakoni brzine, metastvarnost ili  “demokratski izabrani” od  te, na brzinu izmanipulisane stvari koja sebe još čovjekom zove. A kad smo kod te manipulacije kao duha vremena, Eriksen veli “sposobnost da se sagleda cjelina opada srazmjerno povećanju količine informacija”.

I da, nije to tiranija trenutka, to je tek mrežno društvo koje nas “pluralno, slobodno i pravovremeno informiše”. U trenutku, za trenutkom. Pa će jos neko, onako sa pažnjom, danas da čita  Marsela Prusta i njegov kultni roman “U traganju za izgubljenim vremenom”.

1 COMMENT

  1. Nikako da izgubimo ovo nevrijeme, za sva vremena,dragi Željko.
    Samo srcem dobro vidimo.
    A suština je očima nevidljiva vjerovao je njegovo visočanstvo Mali Princ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].